Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slavné ČKD na kolenou

  14:36
Obří kolos padá na kolena. Dodavatelé posílají ČKD Praha DIZ miliardáře Petra Speychala do insolvence. Připojí se i výběrčí daní. Kobra firmě obstavila účty a další majetek.

Petr Speychal foto:  Michal Šula, MAFRA

Slavný strojírenský podnik odkazující k prvorepublikové tradici továrníků Kolbena a Daňka balancuje na hraně bankrotu. Dne 2. června na návrh jednoho z dodavatelů zahájil pražský městský soud insolvenční řízení se společností ČKD Praha DIZ, která je srdcem holdingu ČKD (tedy původně Českomoravská Kolben-Daněk). Je to další rána pro miliardáře Petra Speychala, který kromě ČKD ovládá také hokejovou Spartu.

Daňová Kobra, tedy specializovaný finanční úřad, totiž v půli května firmě obstavila účty a další majetek, protože jí doměřila doplatek na daních ve výši 791 milionů korun. Podezírá firmu a na ni napojené další společnosti z daňových podvodů. A teď se přihlásili i dodavatelé, kteří nedostali zaplaceno.

Kvůli dluhu 3,3 milionu korun podala na ČKD Praha DIZ návrh na insolvenci plzeňská společnost INEL-Market. Ta se jako subdodavatel podílela na stavbě spalovny v Chotíkově, kterou ČKD budovalo pro Plzeňskou teplárenskou.

„Na základě jednání specializovaného finančního úřadu jsou účty ČKD Praha DIZ zablokovány, tedy nelze předpokládat, že by mohlo dojít k plnění uvedených dluhů (alespoň částečným způsobem) jinak nežli na základě prohlášení konkurzu,“ píše se v návrhu společnosti INEL. Ta mimochodem patří do holdingu plzeňského podnikatele Miloslava Zemana, který je lídrem tamní krajské kandidátky jako nestraník za ANO. Insolvenční soud vyzval další věřitele firmy ČKD Praha DIZ, která je nejznámější jako dodavatel technologií pro pražský tunelový komplex Blanka, aby se k řízení přihlásili. Jeden už je podle informací LN jistý. Bude jím právě daňová správa, která nechala Speychalově firmě obstavit majetek. „Je to běžný postup ,“ potvrdil LN zdroj obeznámený s postupy daňové Kobry.

Na základě několikaletého vyšetřování daňoví specialisté dospěli k tomu, že skupina až 70 lidí a podobného počtu firem kolem miliardáře Speychala v komplikované síti obcházela placení daní.

Firma INEL pak ve svém návrhu vyjmenovává patnáct dalších firem, kterým ČKD dluží. Mimo jiné třeba Metrostavu má doplatit 24 milionů. A Zemanova firma pak přidává ještě další argument, proč je třeba ČKD poslat do konkurzu. Zajišťovací příkaz, díky kterému výběrčí daní obstavili účty firmy, také chce po odběratelích ČKD, aby peníze posílali finančnímu úřadu, a ne svému dodavateli. „Z této výzvy vyplývá, že veškeré peněžní plnění společnosti Plzeňská teplárenská vůči insolvenčnímu dlužníkovi má být vypláceno na vrub ČR,“ píše se v návrhu, na jehož základě soud zahájil insolvenci. Pro pořádek dodejme, že Plzeňská teplárenská od smlouvy s ČKD právě kvůli obstaveným účtům odstoupila a spalovnu chce dokončit jen se subdodavateli.

Navíc podle Hospodářských novin přitom nejde o jediný případ, kdy Speychalova společnost přišla o lukrativní zakázku. Smlouvu s ní rozvázalo například konsorcium TAMEH firem ArcelorMittal Ostrava a Tauron. Těm měla společnost ČKD Praha DIZ dodat technologii na snížení emisí dusíku za miliardu korun. Před několika týdny pak ČKD vypovědělo smlouvu hlavnímu městu, podle níž se mělo starat o tunel Blanka. Oficiálně to zdůvodnilo tím, že mu Praha dluží bezmála 800 milionů za vícepráce na tunelovém komplexu. O ty se s městem soudí v arbitráži.

Obstaví práva k hráčům Sparty?

Právě arbitrážní spor firma uvádí také jako důvod, proč po ní jde daňová Kobra. „Představení proběhlo s cílem zdiskreditovat naši společnost v právě probíhajícím arbitrážním řízení,“ napsal šéf ČKD Praha DIZ René Wolf v prohlášení po policejním zásahu v půli května. Tehdy si policie a berní úředníci došli již podruhé pro dokumenty kvůli podezřením z rozsáhlých daňových úniků. Na základě několikaletého vyšetřování totiž daňoví specialisté dospěli k tomu, že skupina až 70 lidí a podobného počtu firem kolem miliardáře Speychala v komplikované síti obcházela placení daní.

Majetek firmy pak obstavili proto, že se obávají, že by mohl zmizet. Třeba do daňových rájů. Speychal je totiž jednou z hlavních postav české větve takzvané kauzy Panama Papers, v níž jde o miliony uniklých dokumentů o byznysu v daňových rájích.

LN již dříve popsaly, že z uniklých dokumentů vyplývá, že se Speychalem či s ním provázanými lidmi je možné propojit na 45 firem v různých jurisdikcích po celém světě. Obstavený majetek na výši daňového dluhu podle MF DNES nedostačuje. Policie tak zvažuje, že by obstavila také práva k hráčům hokejové Sparty.

Autor: