Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Šloufova facka

  13:52

„Pan prezident škodí hlavně sám sobě,“ říká v rozhovoru zakladatel SPOZ Miroslav Šlouf.

Ať se strana spojuje, s kým chce, když to bude mít programové průniky, říká bývalý komunistický funkcionář Šlouf. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Prezident Miloše Zeman dostal ve volbách lekci, chcete-li políček. Tím, kdo jej hlavě státu uštědřil, je její dřívější pravá ruka – Miroslav Šlouf. Poté, co byl kancléřem Vratislavem Mynářem a podnikatelem Martinem Nejedlým letos po prezidentských volbách od Hradu odstaven, rozjel misi, na jejímž konci měla být pomsta. Povedla se – stranu v posledních týdnech před volbami rozhádal, rozštěpil a paralyzoval.

Výsledkem je zisk prachbídných 1,51 procenta hlasů. Jistě nelze veškerou „zásluhu“ na tomto masakru připisovat jen Šloufovým aktivitám. Výstřelky některých ministrů Rusnokovy vlády, problematický volební program i strategie kampaně se podepsaly neméně, otázkou, kterou už nikdo nevyřeší, je, zda by se SPOZ mohla různým chybám vyhnout se Šloufem na palubě.

Co se týká jeho role, dobře naladěný Šlouf v rozhovoru pro ČESKOU POZICI naznačuje, že je cesty zpět – pokud Zeman uzná, že udělal chybu, a určitým způsobem se omluví, mezi bývalými „parťáky“ dojde k velkému usmíření. Má to jen podmínku – tentokrát bude muset Zeman odstavit Mynáře s Nejedlým.

ČESKÁ POZICE: Vzhledem k tomu, že kvůli zradě Miloše Zemana jste si dal v posledních týdnech práci, aby SPOZ ovládaná duem Mynář – Nejedlý padla, vám lze zřejmě gratulovat ke splnění mise…

ŠLOUF: Není k čemu gratulovat (smích).

„Když někdo pracuje, je vzdělán a je připraven, může mít úspěch. Když někdo není vzdělán, nepracuje a není připraven, nemůže mít úspěch.“

ČESKÁ POZICE: Tak jinak. Co říkáte na výsledek Zemanovců?

ŠLOUF: Jelikož jsem už starší člověk, mohu udílet rady. Víte pane redaktore, v životě je to vždycky tak, že když někdo pracuje, je vzdělán a je připraven, může mít úspěch. Když někdo není vzdělán, nepracuje a není připraven, nemůže mít úspěch. Může to být dokonce velký propad, což se stalo v případě SPOZ v těchto volbách. Chlapci, kteří nic neuměli, propadli.

ČESKÁ POZICE: Myslíte, že Miloše Zeman si uvědomil, že udělal chybu, když vás odstavil?

ŠLOUF: Heleďte, myslet je prd vědět. Vidíte, jaká moudra se ve mně rodí (smích).

ČESKÁ POZICE: A věříte, že po volebním fiasku SPOZ prezident uzná, že udělal chybu, a pokusí se s vámi usmířit?

ŠLOUF: Podívejte. Pan prezident je pan prezident. Já jsem řadový občan této země. Sice jsem ho volil, ale to je tak všechno, co si mohu na panu prezidentovi nárokovat. Řekněme také, že jsem trošku pomáhal, aby se stal prezidentem… Ale to byla jen nadstavba. Když ale pan prezident vzkáže občanovi, že s ním chce mluvit – nó to bych se divil, kdyby takový občan neřekl: Pane prezidente, jsem připraven s vámi hovořit, řekněte, co mám dělat. To ale ještě nenastalo.

ČESKÁ POZICE: Třeba to nastane po volebním výprasku SPOZ…

ŠLOUF: No jo, uspěli (smích).

ČESKÁ POZICE: Nepřijde vám pozice prezidenta oslabená? Ztratil páku na komunisty, neboť ti nemají šanci s ČSSD vytvořit vládní koalici. Tím oslabil i Michal Hašek, který v tuto chvíli vlastně nemá co nabídnout proti Sobotkovi… Výsledky voleb musely Hrad namíchnout, nemyslíte?

ŠLOUF: Víte, já bych to takto neanalyzoval. Myslím, že takto se to nedá hrát. Pan prezident škodí hlavně sám sobě. To, co předvedl teď s rektory vysokých škol… Nebo to, že na oslavu dne 28. října nepřijdou poslanci a jejich partneři, to jsou prostě takové chyby, které mi hlava nebere. A to už vůbec nepočítám ty staré záležitosti kolem profesora Putny. Jelikož to nemohu říkat prezidentovi, tak to říkám vám – prezident by měl systémově tyto věci doporučovat k řešení, nacházet řešení! A ne s profesory a rektory bojovat, to nejde.

Chci ve veřejném prostoru setrvat

ČESKÁ POZICE: Budou mít volby dopad na fungování kancléře Vratislava Mynáře a poradce Martina Nejedlého na Hradě?

ŠLOUF: Ti pánové jsou mi teď už lhostejní. Záleží na panu prezidentovi a na nich, jak si urovnají vztahy a vyřeší své problémy. Nedovedu si ale představit, že by toto mělo pokračovat dál.

Nechci odcházet od něčeho, co jsem pomáhal vybudovat

ČESKÁ POZICE: Takže pan Mynář by neměl dále působit v roli kancléře?

ŠLOUF: Když padesátiletý člověk přijme funkci kancléře prezidenta republiky a neuvědomí si, že nemůže vzhledem ke svému životu dostat bezpečnostní prověrku od NBÚ, tak podle mě nemá v této pozici co dělat.

ČESKÁ POZICE: Znamenají volby konec SPOZ? Budete dál budovat Platformu Obroda, nebo vaše mise skončila?

ŠLOUF: Ne, budu pokračovat v obrodě. Chceme, aby byl co nejrychleji svolán mimořádný sjezd. Abychom si mohli v klidu sednout a říct si, co dál – zda máme program, cíle, zda změnit vedení a tak dále. Nechci odcházet od něčeho, co jsem pomáhal vybudovat, nechci to teď jako použitý kousek papíru hodit do koše. Pokusím se v tomto směru pomoci – tedy zorganizovat mimořádný sjezd.

ČESKÁ POZICE: Takže vidíte do budoucna prostor pro SPOZ na politické scéně?

ŠLOUF: Tato země potřebuje každého člověka, aby ubývalo marasmu. Proto chci ve veřejném prostoru setrvat a pomoci.