Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Smír státu se solárními investory není pravděpodobný

  8:40

Může se zdát, že zatímco solární investoři zbrojí na arbitráž, český stát jen přihlíží. Omyl. Připravuje se stejně pečlivě. Zatím však v ústraní.

Ti nejlepší právníci prý budou hájit pozice dvou znepřátelených stran: solárních investorů a státu. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Zahraniční investoři versus stát – 20:0. Podobně jednoznačně by se mohl jevit dosavadní průběh solární přetlačované mezi dvěma stranami, které se pravděpodobně v řádu měsíců potkají před arbitry. Evidentní aktivita jednoho ze soupeřů však nutně neznamená pasivitu druhého. Spíš jde o promyšlenou, ale zcela odlišnou taktiku obou soupeřů.

Investoři z ciziny chtějí zažalovat český stát za to, že změnil v průběhu hry pravidla a dodatečnou daní z obratu solárních elektráren, která prošla parlamentem loni v prosinci, jim narušil předem vykalkulované byznysplány. Kvůli tomu se řada z nich dostala do závažných problémů, protože si na investice sami vzali velké úvěry, jež teď často obtížně splácí.

Proč by stát dobrovolně pouštěl peníze z vlastní kapsy na kompenzaci investorům dřív, než bude existovat případný arbitrážní nález, podle něhož Česko spor prohrálo?

Ve zpravodajství, které se v posledních měsících objevuje v médiích, mají zatím v podstatě stoprocentní převahu solární byznysmeni se svými advokáty. S veřejností se relativně ochotně dělí o plány a časový rozvrh svých kroků. Třeba o to, že arbitrážní žaloby na Česko plánují podat ve sdružení, aby ušetřili nemalé žalobní náklady. Nebo o to, že oznámení o existenci sporu by měla na ministerstvo financí, které arbitrážní agendu státu řeší, zamířit už během několika týdnů. Přirozeně, klíčovou argumentaci a informace si nechávají pro sebe. O krocích zahraničních investorů zastupovaných místními právníky informovala i ČESKÁ POZICE.

Jednání vlády o strategii

Málokdo stačil postřehnout, že zatímco investoři mluví, druhá strana diskrétně mlčí. Státní úředníci se k chystaným arbitrážím nechtějí v tuto chvíli vyjadřovat. To však zdaleka neznamená, že by je podceňovali. Radek Šnábl, poradce ministra financí pro oblast mezinárodních arbitráží, ČESKÉ POZICI potvrdil, že se svými kolegy pečlivě monitoruje, co se o chystaných arbitrážích objevuje v médiích. Oficiálně však na vývoj reagovat nechce. „Připadá mi, že řada článků v novinách má ze strany advokátů vést k tomu, aby pro sebe získali další žalobce,“ konstatoval Šnábl.

Situaci a taktiku státu v solárních arbitrážích budou také brzy projednávat místa nejvyšší. Téma se má podle informací ČESKÉ POZICE dostat co nevidět na program jednání vlády. Podle dobře informovaného zdroje se bude o věci diskutovat v režimu „tajné“, a tak přesnou taktiku právníků pracujících pro stát zřejmě hned tak někdo nezjistí.

Strategii státních úředníků, kteří nechtějí reagovat na novinářské spekulace, nelze příliš co vytknout. Na tahu jsou nyní zahraniční investoři se svými právníky, již chystají takzvaná oznámení o existenci sporu a následně i žaloby, jejichž rozsah se bude pohybovat ve stovkách stran. Doručením oznámení začne běžet šestiměsíční lhůta, během které by se obě strany měly pokusit vyjednávat a spor zastavit.

Proč se asi neusmíří

Je ale velmi pravděpodobné, že ke smíru nebude mít český stát chuť. A to hned z několika důvodů. Za prvé – proč by dobrovolně pouštěl peníze za státní pokladny na kompenzaci investorům dřív, než bude existovat případný arbitrážní nález, podle něhož Česko spor prohrálo? Byť by pravděpodobně šlo o menší sumu, než jakou bude muset stát zaplatit v případě neúspěšné arbitráže. A za druhé – pokud by se s jedním či dvěma investory Česko ve vyjednávací lhůtě skutečně domluvilo a dobrovolně kompenzaci zaplatilo, dá se čekat, že jeho krok povzbudí další  – nejen solární – investory k ještě větší arbitrážní aktivitě. Čemuž se Česká republika, která čelí arbitrážím jako jedna z nejčastěji žalovaných zemí na světě, jistě ráda vyhne.

Právě během šestiměsíční smírčí doby si také stát pravděpodobně vybere advokátní kancelář nebo kanceláře, které budou jeho zájmy v arbitrážích hájit. Ani o této věci nechtějí zatím zástupci státu mluvit. Radek Šnábl se v médiích nechal nedávno slyšet, že „stát budou zastupovat sice drazí, ale špičkoví zahraniční právníci“. S tím ale ne všichni souhlasí. Bude proto zajímavé sledovat, kdo důvěru státu dostane.