Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

SMS z kongresu: „Nevolíme: Dlouhý, Tluchoř, Langer...“

  9:36

Kroužkovací mánie smetla rebely, ale i další staré páky ODS z výkonné rady? Čtyři spiklenecké teorie, proč se to stalo.

foto: © ČTK, Isifa, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Závěrečné okamžiky kongresu ODS nabídly finále, jež vzápětí zaměstnalo fantazii mnoha straníků i médií. V neděli večer se po zvolení vedení strany rozhodovalo o obsazení výkonné rady, jež mezi kongresy představuje nejvyšší stranický orgán. Kvůli rychlejšímu sčítání hlasů navrhl poslanec Jan Vidím, aby se volební lístky se 42 kandidáty označily jedním velkým kroužkem, pokud je tedy vůle volit všechna navržená jména. Leč vzápětí k řečnickému pultíku přispěchal senátor Jiří Oberfalzer. Delegáty vyzval, aby svou volbu pečlivě zvažovali, když už si dva dny vykládali o potřebě návratu důvěry značce ODS, a kroužkovali individálně.  A pak to přišlo...

Delegáti začali kroužkovat jména s ohledem na reputaci kandidátů, což spustilo SMSkovací šílenství. Dva na sobě nezávislé zdroje ČESKÉ POZICI potvrdily, že obdržely od vlivných straníků zprávy: „Nevolíme: Jurečko, Kubata, Filip Dvořák, Marek Šnajdr, Pavel Dlouhý, Langer, Hurda, Tluchoř, Vlásenková, Jiří Hos, David Šeich.“

Po osmé večerní byly hlasy sečteny. Oproti všem předpokladům (obvykle kongres respektuje vůli regionů, které kandidáty výkonné rady nominují) se do výkonné rady nedostali nejen rebelové Petr Tluchoř a Marek Šnajdr, ale ani vlivný Jihočech Pavel Dlouhý a exministr vnitra Ivan Langer. Kroužkovací mánie proti tandemu rebelů s sebou tedy strhla i další dvě na veřejnosti ne právě populární jména. Na jejich místa pak musely regiony nominovat náhradníky, jinak totiž hrozilo, že krajské organizace přijdou ve výkonné radě o svého zástupce.

Okamžitě se rozjely spiklenecké teorie o původ kritické SMS. Zachytili jsme čtyři pravděpodobné verze příběhu:

  • Nečas chtěl srazit rebely na kolena a SMS pochází z jeho okolí. Proti tomu se však nabízejí dva racionální argumenty: Proč by si po obhájení funkce předsedy Nečas hrotil vztahy s poslanci vlastního klubu, když vládu čeká důležité hlasování o daňovém balíčku a je naopak třeba se s nimi dohovořit? A proč rebelům v tomto směru neustoupit, když je výkonná rada vlastně nefunkční „žvanírna“, kde se dva hlasy snadno ztratí?
  • „Zprávu vypustily ženy.“ Konkrétně mělo dle informací ČESKÉ POZICE jít o duo poslankyň Lenka Kohoutová – Jaroslava Wenigerová, jež bojovaly za Nečase a prosazovaly, aby se do výkonné rady volily jen důvěryhodné osobnosti. I zde se nabízejí tytéž protiargumenty jako v případě prvním.
  • SMS, avšak pouze se dvěma jmény Tluchoř a Šnajdr, distribuovali jejich vnitrostraničtí protivníci ze Středočeského kraje. Jak se pak ale na seznamu ocitli další?
  • Dobře informovaný delegát popsal ČESKÉ POZICI ještě jednu možnost. Prvotní zprávu sice prý rozeslali Nečasovi spojenci, avšak ve zkrácené verzi, jež obsahovala jen jména rebelů. O rozšíření seznamu nepohodlných lidí určených k vykroužkování se údajně postaral Tomáš Hrdlička. Využil příležitosti a získanou SMS „obohatil“ o jména lidí, které „stará pražská parta“ ve výkonné radě nechtěla: tedy o Filipa Dvořáka, Pavla Hurdu a Andreu Vlásenkovou. A aby to nebilo do očí, že jsou v seznamu jen tři jména za Prahu, přihodil pár velmi vybraných příjmení navíc.

Jak se mají v chaosu, který o víkendu předvedla ODS v přímém přenosu, vyznat vnější pozorovatelé víkendových divotvorných dějů, když se v nich nevyznají ani občanští demokraté?

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...