Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Sobotkův další bezpečnostní tah: Exředitel BIS Lang šéfem NBÚ

  10:04
Po jmenování Michala Koudelky do čela Bezpečnostní informační služby, zbývalo premiéru Sobotkovi vyřešit, kam umístit exšéfa BIS Jiřího Langa. Od počátku bylo ve hře ředitelské křeslo v Národním bezpečnostním úřadu (NBÚ). A tak se i stalo.

Bývalý šéf BIS Jiří Lang. foto:  Petr Topič, MAFRA

V předposledním roce svého vládnutí zařadil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nejvyšší rychlostní stupeň a rozhodl se dokončit celkovou obměnu klíčových institucí, které zajišťují bezpečnost státu. Po letním jmenování Michala Koudelky do čela nejmocnější tajné služby, tedy Bezpečnostní informační služby (BIS), zbývalo vyřešit, kam umístit bývalého ředitele BIS Jiřího Langa.

Od počátku bylo ve hře, že „přistane“ v ředitelském křesle v Národním bezpečnostním úřadě (NBÚ). A tak to také dopadlo. Do této funkce ho navrhl premiér Sobotka ve čtvrtek 8. prosince. „Pokládám za důležité, aby stát využil rozsáhlých zkušeností a znalostí pana Langa v rámci státní správy. V minulosti se vlády nedokázaly postarat o další působení bývalých šéfů BIS, což jsem vždy pokládal za špatný a problematický postup,“ konstatoval Sobotka. Vláda by se jmenováním, k němuž se musí vyjádřit i sněmovní bezpečnostní výbor, měla zabývat ještě do konce roku.

Prolnutí postů

Na první pohled to nevypadá na odpor. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) totiž se Sobotkou souzní. „Pan Lang by neměl se svými zkušenostmi odejít mimo službu pro stát. Funkce na NBÚ je důstojná pro nejdéle sloužícího ředitele služby v euroatlantickém kontextu,“ napsal LN. Ani druhý vicepremiér ve vládě Andrej Babiš (ANO) nenaznačil, že by se mu změna nelíbila: „Byl ve funkci třináct let, takže má perfektní přehled o naší ekonomické a politické scéně, takže je samozřejmé, že mu údajně pan premiér nabízí tuto funkci.“ Dodal jen, že se o změně dozvěděl z médií.

Lidem z bezpečnostní branže zejména vadí, že zatímco až dosud byly posty ředitelů NBÚ a BIS oddělené, nyní se mohou prolnout. Nástupce v čele BIS Koudelka je totiž považován za Langovu prodlouženou ruku.

Podstatně kritičtěji se k rošádě stavějí bezpečnostní experti. Lidem z bezpečnostní branže zejména vadí, že zatímco až dosud byly posty ředitelů NBÚ a BIS oddělené, nyní se mohou prolnout. Nástupce v čele BIS Koudelka je totiž považován za Langovu prodlouženou ruku. A to má vážné důsledky i pro celý bezpečnostní systém, protože úřad na vydávání a odebírání prověrek (NBÚ) závisí na podkladech, které získá od tajných služeb, zejména BIS.

Na prověrce závisí výkon funkce prakticky všech vrcholných důstojníků v bezpečnostních sborech i klíčových státních zástupců či „top“ státních úředníků, a proto jde o velmi sledovaný Sobotkův tah. „Skrývá to obrovská rizika, protože mezi těmito institucemi by měla existovat možnost opozice. Když přišlo politické zadání, že pro někoho je třeba prověrka, mohli na to ředitelé doteď mít různé názory. Takhle tam žádná pojistka není,“ varoval LN Karel Randák, bývalý ředitel civilní rozvědky, který ale zároveň přiznává, že Langa nemusí.

„Dostáváme se do situace, že Lang byl fakticky jmenován do funkce ředitele NBÚ i BIS,“ dodal generál ve výslužbě Randák.

Přesun

Aby se kolečko změn uzavřelo, bylo nutné vymyslet, kde by měl skončit dosavadní šéf NBÚ Dušan Navrátil. Ačkoli mu Sobotka původně dle bezpečnostních „insiderů“ sliboval, že ve funkci zůstane po celou dobu jeho premiérského mandátu, kvůli Langovi se bude muset z funkce poroučet.

Jakmile vznikne Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, přesune se dosavadní šéf NBÚ Dušan Navrátil na jeho ředitelský post

I zde se ale našlo řešení. V první fázi by se měl stát Navrátil vládním zmocněncem pro kybernetickou bezpečnost. Jakmile vznikne Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, přesune se na jeho ředitelský post.

„Prokázal svou kvalifikaci i odbornost při řízení NBÚ, kde působil deset let, zasadil se osobně o rozvoj činnosti NBÚ v oblasti kybernetické bezpečnosti, a pro funkci zmocněnce pro oblast kybernetické bezpečnosti má tedy dobré předpoklady,“ vysvětlil v oficiálním prohlášení Sobotka.

Sobotkova lekce z vládnutí

Každý, kdo pochyboval o schopnostech premiéra Bohuslava Sobotky prosadit svou, musel být ve čtvrtek 8. prosince šokován. Elegantně, v tichosti, bleskově a prakticky bez šance na odpor oznámil zdánlivě nezajímavou úřednickou změnu. Post ředitele prověrkového superúřadu má zaujmout bývalý šéf mocné Bezpečnostní informační služby Jiří Lang. Dvojnásobně povýšený generál, který dokázal vyjít s osmi premiéry a ve funkci strávil neuvěřitelných třináct let.

Rok před koncem mandátu vlády Sobotka pochopil, že je třeba myslet za horizont sestavování příštího kabinetu, jehož se nemusí účastnit. Ostatně už v létě dosadil na Langovo místo jeho nástupce. Pojistil si tak, že sociální demokracie udrží v klíčové pozici, odkud je dobře vidět pod politiku i byznys všedních dní, „svého“ nominanta. A vzhledem k tomu, že mandát šéfa BIS je pětiletý, ČSSD si udrží svého favorita i po příštích volbách, nehledě na jejich výsledek.

Obsazování důležitých míst v bezpečnostním aparátu bere ČSSD velmi poctivě. Začala policejním prezidentem, pokračovala šéfy civilní rozvědky a Generální inspekce bezpečnostních sborů. Plynule navázala v BIS a NBÚ. A chce si pojistit i kybernetickou bezpečnost. A tak pro odcházejícího ředitele NBÚ připravuje nový superúřad v Brně. Nelze než smeknout před mocenskou finesou, kterou Sobotka předvedl.

Život ve službě

  • Jiří Lang (59) získal titul bakaláře na brněnských právech. Původně vystudoval střední zeměměřičskou školu.
  • Kariéru v tajných službách začal v roce 1990. Specializoval se na boj proti ruským tajným službám. Postupně se vypracoval až na náměstka ředitele BIS pro operativu.
  • Do vedení BIS usedl v roce 2003 v éře premiéra Vladimíra Špidly.
  • Po odchodu Karla Randáka z čela civilní rozvědky byl v letech 2006 až 2007 ředitelem jak Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), tak BIS.
  • Ve funkci ředitele BIS se mu podařilo přežít devět šéfů vlád.
  • V červnu oznámil odchod z postu, který se formálně odehrál v srpnu.
  • Možná už od ledna 2017 by se mohl stát ředitelem Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ).
Autor: