Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Solární vina a trest Aleny Vitáskové

  9:49
Krajský soud v Brně zatím nepravomocně odsoudil předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou, protože zastavila řízení o odebrání licencí dvou solárních elektráren bratří Zemků. Přitom se v této kauze objevila až po jejich vydání, ale její předchůdce Josef Fiřt obviněn není.

Alena Vitásková u soudu. foto: ČTK

Pro Alenu Vitáskovou bude mít letošní 22. únor nálepku černého pondělí. Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se stala hlavní postavou zatím největšího soudního případu, který se týká nechvalně proslaveného solárního boomu. Brněnský soudce Aleš Novotný jí vyměřil 8,5 roku vězení za to, že ponechala pochybné licence dvěma fotovoltaickým elektrárnám.

Vitásková se odvolá a nehodlá ani rezignovat ze svojí funkce. „Cítím se nevinná. Celý případ se stal osm měsíců předtím, než jsem na Energetický regulační úřad nastoupila. Využiji všechny prostředky, abych se očistila,“ oznámila po vynesení zatím nepravomocného verdiktu.

Nedokončené stavby

V případu jde o dvě chomutovské elektrárny patřící synům zámožného podnikatele Zdeňka Zemka, Saša-Sun a Zdeněk-Sun. Licenci dostaly patnáct minut před desátou hodinou večer během silvestrovské noci roku 2010. Zbývaly tak zhruba jen dvě hodiny do chvíle, kdy přestala platit přemrštěně štědrá dotační podpora od státu. Do konce roku 2010 činila garance 12 150 korun za megawatthodinu dodanou do veřejné sítě, od ledna 2011 už to bylo „jen“ 5,5 tisíce.

Shromážděné faktury, předávací protokoly a e-maily dokazují, že ani jedna stavba nebyla hotová před koncem roku 2010. Předávací protokol pro Saša-Sun má datum 21. února 2011 a Zdeněk-Sun dokonce až 7. března 2011.

Bratrům Zemkům se vyplatilo spěchat, ale národní regulátor pro to neměl důvody. Zejména, když jeho pracovníci 20. prosince sami po kontrole řekli, že stavby nejsou hotové a licence nebudou. To byl moment, kdy se do akce zapojil Zemek senior a přes známého se dostal do kontaktu s tehdejším šéfem licenčního odboru ERÚ Luďkem Pražákem, později se sešel i s předchůdcem Vitáskové Josefem Fiřtem. Zemek naléhal, aby se do konce roku stihlo ještě jedno licenční řízení, protože od ledna 2011 už podnikání ve fotovoltaice ani zdaleka nebylo stejně lukrativní.

Stalo se, pracovníci ERÚ dorazili na Silvestra a licence vydali. V roce 2010 pro získání podpory nestačilo jen elektrárnu připojit, musela začít také vyrábět. Ve 21.45, kdy Saša-Sun a Zdeněk Sun naskočily do byznysu, už žádné slunce nesvítilo. Zemkovic elektrárnám ale podle důkazů žalobce Radka Mezlíka chybělo víc než sluneční svit.

Shromážděné faktury, předávací protokoly a e-maily dokazují, že ani jedna stavba nebyla hotová před koncem roku 2010. Předávací protokol pro Saša-Sun má datum 21. února 2011 a Zdeněk-Sun dokonce až 7. března 2011. Mimochodem, dodavatelem těchto dokumentů jsou i Železárny Veselí, které dnes spadají pod Z-Group Steel Holding. Majitelem je otec Zdeněk Zemek a oba synové sedí v představenstvu.

Osm a půl roku za mřížemi

Krajský soud v Brně vynesl v pondělí 22. února mimořádně přísný trest nad předsedkyní Energetického regulačního úřadu Alenou Vitáskovou. Zatím nepravomocně jí vyměřil 8,5 roku za mřížemi, protože podle soudce Aleše Novotného zastavila řízení o odebrání problematických licencí dvou solárních elektráren, i když věděla, že revizní zprávy jsou pravděpodobně padělané.

Pro srovnání – trest 8,5 roku vězení dostal, také zatím nepravomocně, i bývalý středočeský hejtman David Rath, kterého policie přistihla s krabicí od vína plnou milionů. Paradoxní na trestu pro Vitáskovou je, že původně to byla ona, kdo kvůli licencím pro elektrárny dvou synů miliardáře Zdeňka Zemka podal trestní oznámení. To policie odložila a později zařadila Vitáskovou mezi obviněné ve stejné kauze.

Odkaz na správní řád

V srpnu 2011 nastoupila do čela ERÚ Alena Vitásková a vyhlásila solárním baronům válku. Začala prověřovat všechny licence udělené v letech 2009 a 2010 – v období, kdy překompenzovaná státní podpora přilákala k byznysu velké množství zájemců, mnoho z nich schovaných pod anonymními akciemi v daňových rájích. Mezi nimi padla prověrka i na sluneční podnikání bratrů Zemkových. Podřízená Vitáskové, Michaela Schneidrová, doporučila své šéfce, aby prověrku zastavila a licence Zemkům nechala – a to se stalo.

Alena Vitásková se od počátku brání tím, že její úřad musel a musí postupovat dle správního řádu – pokud Zemkové přinesli od jiných úřadů potřebné dokumenty, ERÚ se jimi musí řídit

Dle soudce Novotného to Vitásková udělala, i když věděla, že revizní zprávy byly nejspíš zfalšované a v době udělení licencí elektrárny v podstatě neexistovaly. A současně za situace, kdy se ředitelka odboru licencí Schneidrová dobře znala s hlavou Zemkovic rodiny. Oběma soud vyměřil 8,5 roku za mřížemi, Schneidrová navíc nesmí deset let působit v úředním postu, kde by něco rozhodovala. Vitásková se od počátku brání tím, že její úřad musel a musí postupovat dle správního řádu – pokud Zemkové přinesli od jiných úřadů potřebné dokumenty, ERÚ se jimi musí řídit.

Co se týče dokumentů, dostává se do příběhu další rovina, která předsedkyni národního regulátora přitížila – v listopadu 2013 poslal žalobce Radek Mezlík do jihlavského sídla ERÚ dopis, v němž nabízel další důkazy proti Zemkovic licencím. Současně se totiž stejnou věcí zabýval i správní soud, kde byl ERÚ v roli poškozeného. Alena Vitásková je odmítla a na Mezlíkův postup si stěžovala u šéfžalobce Pavla Zemana.

Další odsouzení

  • Alexandr Zemek (majitel elektrárny Saša-Sun) – 7,5 roku vězení, 10 let zákaz působení ve vedení firem, 7 milionů pokuta.
  • Zdeněk Zemek mladší (majitel elektrárny Zdeněk-Sun) – 7,5 roku vězení, 10 let zákaz působení ve vedení firem, 7 milionů pokuta.
  • Michaela Schneidrová (bývalá vedoucí odboru licencí ERÚ) – 8,5 roku vězení, 10 let zákaz výkonu rozhodování v úřadech.
  • Luděk Pražák (předchůdce Schneidrové ve funkci) – kvůli dlouhodobé nemoci se procesu neúčastnil, soud ho vyčlenil k samostatnému projednávání.
  • Ilona Florianová (bývalá úřednice odboru licencí ERÚ) – soud upustil od potrestání, trestem je samotné veřejné projednání.
  • Vladimír Čimpera (provozní technik) – 5,5 roku vězení a 8 let zákaz činnosti, 100 tisíc pokuta.
  • Jan Hudeček (provozní technik) – 6 let vězení, 500 tisíc pokuta.
  • Jaroslav Krym (provozní technik) – 6 let vězení, 500 tisíc pokuta.
  • Karel Šupina (provozní technik) – 5,5 roku vězení, 500 tisíc pokuta.

Vykonstruovaná kauza

Jak tehdy Vitásková napsala: „Postup hraničí s pokusem o ovlivňování až zastrašování pracovníků úřadu. Nemohu připustit, aby zaměstnanci hodnotili důkazy dle požadavků státního zástupce v obavě, že když nevyhoví, budou trestně stíháni.“ Tou dobou už byla sama stíhaná a Mezlík se bránil, že postupoval podle zákona, v čemž mu dal za pravdu i Pavel Zeman. Nicméně to, že Vitásková v licenčním řízení nezohlednila důkazy nasbírané pro potřeby trestní kauzy, jí ve výsledku opravdu přitížilo.

Předsedkyně regulátora chápe případ jako vykonstruovanou kauzu, s jejíž pomocí se jí snaží zbavit ti, proti nimž bojuje – tedy solární baroni

„V celé řadě případů týkajících se licencí fotovoltaických elektráren bylo ERÚ umožněno, aby nahlížel do spisů a opatřoval si tak důkazy využitelné v paralelních správních řízeních. ERÚ této možnosti běžně využíval. Výjimkou byl případ elektráren Saša-Sun a Zdeněk Sun,“ sdělil LN již dříve Petr Šereda, mluvčí Vrchního státního zastupitelství Olomouc, kam Mezlík spadá. Předsedkyně regulátora chápe případ jako vykonstruovanou kauzu, s jejíž pomocí se jí snaží zbavit ti, proti nimž bojuje – tedy solární baroni.

Několikrát poukazovala na to, že ti, kdo licenci Zemkům původně dali, sedí na lavici svědků, a nikoli mezi obžalovanými. A že to byla ona, kdo proti těmto licencím původně podal trestní oznámení, které policie odložila. Pro Vitáskovou to není jediná špatná zpráva. Současně zamítl Ústavní soud její stížnost ve druhé trestní kauze, která se jí týká.

Jde o to, že jmenovala na pozici místopředsedkyně Renatu Veseckou, bývalou státní zástupkyni. Podle policie tak zneužila pravomocí, neboť Vesecká nemá potřebných sedm let zkušeností v oboru energetiky. Vitásková se brání, že policejní dedukce je pochybeným konstruktem. Soudci ale odmítli zasahovat, protože stíhání je v prvotní fázi.

Předsedkyně ERÚ spadá pod energetický zákon

Alena Vitásková nemusí opustit Energetický regulační úřad (ERÚ). Alespoň podle názoru vládních legislativců, které o stanovisko požádal premiér Bohuslav Sobotka. „Předseda a místopředsedové ERÚ nespadají pod zákon o státní službě,“ tlumočil výsledek rokování legislativní rady vlády ve čtvrtek 25. února její předseda a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

Kabinet se s jeho stanoviskem v pondělí 29. února ztotožnil, a proto může Vitásková zůstat v postu šéfky energetického regulátora i po 1. březnu. A to navzdory tomu, že byla nepravomocně odsouzena k 8,5 roku ve vězení za účast v kauze solárních elektráren u Chomutova. Kdyby spadala pod státní službu, musela by se řízení ERÚ až do vynesení pravomocného rozsudku vzdát.

Ve sporu ministerstev vedených členy ČSSD Janem Mládkem a Milanem Chovancem tak dala legislativní rada vlády za pravdu ministerstvu průmyslu před názorem vnitra. Za zmatky okolo služebního zařazení předsedkyně ERÚ může podle Dienstbiera sněmovna, respektive pozměňovací návrhy, které podali jednotliví členové dolní komory.

„V jejich důsledku došlo k chybnému nastavení účinnosti jednotlivých ustanovení zákona, a tím k situaci, kdy je nejasné, zda předseda a místopředseda ERÚ jsou v období od 1. ledna 2016 do 31. července 2017 osobami ve služebním poměru, či nikoliv,“ zdůvodnil Dienstbier. Další krok je na vládě. Kdyby stanovisko legislativní rady nerespektovala, musela by Vitásková úřad opustit.

Sobotka by tím ale proti sobě poštval prezidenta. Miloš Zeman se totiž za Vitáskovou jednoznačně postavil. Hlava státu je toho názoru, že předsedkyně ERÚ má být nezávislá a nemá být podřízena Úřadu vlády. Pokud by ovšem složila služební slib, přesně to by nastalo. Zeman ji nepotopil ani po soudním verdiktu. Naopak řekl, že si nejprve počká na pravomocný rozsudek.

Prezident je podle energetického zákona jediným člověkem v republice, který šéfku ERÚ může odvolat z postu. To však udělat nechce. Loni se Vitásková se státem přela, má-li, nebo nemá vypsat mnohamiliardovou podporu pro solární zdroje energie. Letos je zatím hlavním úskalím výpočet ceny elektřiny.

Tomáš Tománek