Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud objevil ztracený Machův spis. Ale pozměněný.

  9:17
Na Obvodním soudu pro Prahu 2 se zhruba před rokem ztratily dokumenty vyžádané švýcarskými detektivy v rámci vyšetřování bankovních kont podnikatele Petra Macha. Zdá se, že zmizely proto, aby se vyšetřování zadrhlo, a tím se zabránilo odkrytí, kdo na Machových švýcarských účtech manipuloval s penězi.

Petr Mach, český podnikatel a bývalý majitel fotbalové Sparty foto: Foto: Mafra – David Neff

Česká justice si utrhla pořádnou ostudu. Na Obvodním soudu pro Prahu 2 se totiž zhruba před rokem ztratily důležité dokumenty, které si vyžádali švýcarští detektivové v rámci vyšetřování vytunelovaných bankovních kont českého podnikatele Petra Macha. V letech 2001 až 2003, kdy tento bývalý majitel fotbalové Sparty seděl ve vězení, se přes jeho účty dle řady indicií točily a praly peníze z české privatizace.

Soudce Vít Bičák v minulých měsících dvakrát přiznal, že se listiny z inkriminovaného spisu skutečně ztratily. V srpnu se najednou objevily. „Ve všech místnostech byly kontrolovány objemnější spisy, veškeré skříně, byly otevírány všechny krabice, které se v místnostech nacházely. Dále bylo nahlíženo za skříně, topení a stoly,“ informoval Macha v srpnu ředitel odboru dohledu Pavel Bednařík. Vypadalo to, že situace je zachráněná a české orgány v rámci takzvané mezinárodní právní pomoci trapas ve Švýcarsku zahladí.

Vymazané podpisy a čísla účtů

Jenže omyl. Část ze ztracených dokumentů se sice našla, jak ale Mach při osobní kontrole spisu zjistil, nalezené papíry byly – kulantně řečeno – pozměněné. Někdo, kdo hledané materiály do spisu vložil nazpět, totiž vymazal podpisy a čísla účtů. Vyplývá to z důkazů, do kterých měla ČESKÁ POZICE možnost nahlédnout.

Někdo, kdo hledané materiály do spisu vložil nazpět, vymazal podpisy a čísla účtů

Požadované dokumenty mají dokazovat neoprávněné výběry a manipulaci s Machovým účtem v letech 1996 až 1998 v bance UBS a posléze Credit Suisse v řádu milionů dolarů. Na tyto „operace“ podle podnikatele navazují machinace na jeho účtech v Credit Suisse v letech 2001 až 2003, kdy byl ve vězení.

Manipulování s dokumenty v Machově spisu zavání podezřením, že materiály zmizely proto, aby se vyšetřování v Curychu zadrhlo, a tím se zabránilo odkrytí, kdo na švýcarských účtech s penězi manipuloval. Existují indicie, že skrze Machův účet někdo prohnal a vypral špinavé peníze z privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS).

Petr Mach (47)

  • Po pádu komunismu založil firmu Auto Mach a získal výhradní dealerství pro vozy Opel.
  • V letech 1993 až 1996 vlastnil fotbalový klub AC Sparta Praha, který prodal Východoslovenským železárnám Košice za asi 900 milionů korun.
  • V devadesátých letech sponzoroval ODS, dle svých slov daroval tehdejšímu místopředsedovi strany Petru Čermákovi jedenáct milionů korun.
  • V roce 1994 půjčil ODS 350 tisíc korun, o jejichž vrácení se dodnes se stranou soudí.
  • V roce 2000 byl kvůli celnímu úniku (neproclený automobil mu však nepatřil) odsouzen k pěti letům vězení, ze kterého se dostal koncem roku 2003.
  • Po propuštění zjistil, že na jeho účtech ve švýcarských bankách UBS a Credit Suisse bez jeho schválení docházelo k podezřelým transakcím v řádech milionů dolarů.
  • Od roku 2011 případ vyšetřuje prokuratura v Curychu. Vyšetřování komplikuje mlčení švýcarských bank. Curyšským prokurátorům by pomohly materiály z Machova spisu na obvodním soudu. Požadované dokumenty mají dokazovat neoprávněné výběry a manipulaci s Machovými účty.
  • V jiné kauze, týkající se údajného úvěrového podvodu, byl po desetiletém trestním řízení v roce 2007 zproštěn viny a osvobozen. Ukázalo se, že některé důkazy proti němu byly zfalšované. V roce 2009 soud státu nařídil zaplatit Machovi odškodné 110 tisíc korun.

Choulostivá situace

Mach o stavu věci zpravil na začátku září ministerstvo spravedlnosti. „Šel jsem do příslušného spisu a dokumenty nalezl. Musím však s politováním konstatovat, že s dokumenty bylo manipulováno. Původní spis obsahoval kopie shodné s originálem, manipulovaný spis obsahuje kopie, ze kterých byly odstraněny některé důležité údaje, konkrétně podpisy. V jednom případě se jednalo o můj podpis a ve druhém případě se jednalo o podpis třetí osoby, po jejíž totožnosti pátráme,“ napsal Mach odboru dohledu na ministerstvu spravedlnosti. Dodal, že pachatel si nebyl pravděpodobně jistý tím, který podpis vymazat, a proto raději odstranil podpisy obou osob.

Situace je pro českou justici velice choulostivá, neboť Mach o zmiňovaném nepořádku informoval prezidenta vrchního soudu v Curychu

Tiskový odbor resortu ČESKĚ POZICI napsal, že věc je v šetření. Situace je pro českou justici velice choulostivá, neboť Mach o zmiňovaném nepořádku informoval prezidenta vrchního soudu v Curychu. České republice hrozí, že v případě nemožnosti vyšetřit ztrátu peněz ve švýcarských bankách bude muset platit několikasetmilionové „penále“.

Mach upozorňuje, že na stát podá žalobu a bude požadovat náhradu škody. Měla by se rovnat výši odcizených peněz z jeho účtů – tedy zhruba 7,5 milionu dolarů. Za průšvih je ve výsledku odpovědná hlava české justice, ministryně Helena Válková (ANO), která bude muset skandál vysvětlit. Ta zatím od celého případu dává ruce pryč.

O tom, že se alespoň některé důkazy nalezly, Mach v dopise informoval prezidenta banky UBS Axela Webera. Podnikatel proto doufá, že by ve Švýcarsku přece jen mohl nastat posun. Ten, kdo s dokumenty na soudu manipuloval, zapomněl vymazat ještě jeden důležitý údaj – pobočku banky UBS, na které byly peníze vybrány.

Podle Macha v ní nyní švýcarští detektivové budou moci uskutečnit domovní prohlídku a dohledat, kdo konkrétně z účtu vybíral bez jeho svolení peníze. „Věřím, že díky tomu se přijde nejen na to, kdo mi vytuneloval účet, ale rovněž že někdo mé účty využil k praní peněz, které dle mých informací pocházely z privatizace velkých podniků,“ řekl Mach ČESKÉ POZICI.

Souvislost s aférou MUS

Petr Mach je bývalý majitel fotbalové Sparty a někdejší sponzor ODS. V roce 2001 byl odsouzen kvůli neproclenému automobilu. Z vězení se dostal na konci roku 2003. Návrat na svobodu mu zhořkl. Zjistil, že na jeho účtech ve švýcarských bankách UBS a Credit Suisse bez jeho schválení docházelo k podezřelým transakcím v řádech milionů dolarů.

Finanční expert Pascal Dubey uvedl, že by dokázal obstarat z UBS a Credit Suisse dokumentaci, která podle něho pravděpodobně ukazuje na souvislosti Machova případu s aférou Mostecké uhelné

Posun v pátrání nastal v květnu 2012. Jiří Jakl, bratr bývalého tajemníka prezidenta Ladislava Jakla, Machovi zavolal, že by s ním rád hovořil jistý Pascal Dubey. Jde o vlivného finančního experta s kontakty na důležité české podnikatele a politiky, který byl v minulosti například hostem setkání sdružení Prague Business Club.

Schůzka se uskutečnila. ČESKÁ POZICE má k dispozici úřední záznam, ve kterém za přítomnosti Jakla, Macha a dalšího advokáta Dubey uvedl, že by dokázal obstarat z UBS a Credit Suisse dokumentaci, která podle něho pravděpodobně ukazuje na souvislosti Machova případu s aférou Mostecké uhelné.

Od roku 2011 případ vyšetřuje prokuratura v Curychu. Materiály z Machova spisu na obvodním soudu (týkající se jiné kauzy) však curyšští vyšetřovatelé stále z Česka nedostali.