Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Soupeři z rektorské volby, partneři ve vedení ČVUT

  11:46

Novým rektorem ČVUT byl zvolen profesor Petr Konvalinka, jenž Vojtěchu Petráčkovi nabídl prorektorský post. A ten jej přijal.

Poražený kandidát Vojtěch Petráček (vlevo) blahopřeje nově zvolenému rektorovi ČVUT profesoru Petru Konvalinkovi, jenž byl dlouholetým předsedou Akademického senátu ČVUT. foto: © archiv ČVUT, www.cvut.czČeská pozice

Volební „rektorský“ podzim má za sebou jeden z vrcholů. Po zvolení budoucích rektorů na řadě veřejných škol v ČR – mimo jiné Jaroslava Millera na Univerzitě Palackého, Jiřího Bílka na České zemědělské univerzitě, Ivo Vondráka na Vysoké škole báňské, Miroslava Ludwiga na Univerzitě Pardubice či Ladislava Havla na Mendelově univerzitě – se ve středu dočkala i nejvýznamnější tuzemská technika: České vysoké učení technické (ČVUT). V únoru 2014 se jej po prezidentově jmenování ujme Petr Konvalinka.

Ve volbě dostal Konvalinka 31 hlasů, jeho protikandidát a nynější prorektor Vojtěch Petráček jedenáct – jeden ze 43 senátorů se zdržel hlasování. „Hrozně si té důvěry vážím, je to velká odpovědnost vést tak významnou instituci s čtyřmiliardovým rozpočtem. Chtěl bych též vyzdvihnout, že se předvolební kampaň vedla velmi slušně, korektně. Kolegovi Petráčkovi jsem nabídl post prorektora pro vědu a výzkum,“ řekl ČESKÉ POZICI profesor Konvalinka, jenž vystřídá rektora Václava Havlíčka, který vede ČVUT přes sedm let.

„Těšila mne férová kampaň. Dá se říci, že se naše programy doplňují, budeme s kolegou Konvalinkou v nadcházejících čtyřech letech spolupracovat,“ řekl ČESKÉ POZICI docent Petráček, jenž potvrdil, že přijal Konvalinkovu nabídku pokračovat ve funkci prorektora pro vědu a výzkum. Z předchozích rozhovorů s oběma kandidáty rovněž vyplývá, že kvestorem ČVUT patrně zůstane nynější správce univerzitní kasy – chválený Jan Gazda.

Petr Konvalinka (53 let)

Byl přes osm let předsedou velkého akademického senátu. Stavební fakultu ČVUT v oboru konstrukce a dopravní stavby vystudoval roku 1984, vzdělání si doplnil i na Českém báňském úřadu. Od osmdesátých let vyučuje, v roce 2002 se habilitoval. Posledních osm let je vedoucím Experimentálního centra stavební fakulty. Napsal pět skript a dvě desítky publikací, ale svému oboru se věnuje i prakticky: je spoluautorem patentů, autorizovaným inženýrem v oboru statika a dynamika konstrukcí a spoluautorem konstrukcí v Česku i cizině (rozhledna Kadlín, pěší lávka v Berouně, tři mosty na dálnici Gatwick-Londýn).

Excelence ve výzkumu, ale i další úkoly

Jaké by podle něj mělo být ČVUT? „Prestižní, moderní, dynamická a otevřená univerzita, zaměřená na výchovu elitních českých techniků, inženýrů, architektů, výzkumníků, vedoucích a řídicích pracovníků,“ odpověděl Konvalinka ČESKÉ POZICI v nedávném rozhovoru, kde konkrétněji vylíčil své plány. Ty se týkají nejen důrazu na excelentní výzkum, ale také na lepší spolupráci s průmyslem. Originálním návrhem je pojetí širšího vedení univezity a návrh na vznik „sněmu profesorů“, neformálního poradního orgánu rektora.

Konvalinka si dlouhodobě zakládá na korektním jednání; chce prosazovat profesionální přístup na všech úrovních a otevřenost. Jakožto rektor bude muset například řešit vznik kybernetického centra CIIRC, kolem nějž se část akademické obce „rozkmotřila“.

Jakožto rektor bude muset například řešit vznik nového centra CIIRC, kolem nějž se část akademické obce rozkmotřilaPrestižní polytechnika musí také dotáhnout do konce kauzu Správy účelových zařízení ČVUT (kolejí a menz), jež v době Havlíčkova rektorování připravila školu o velké peníze a poškodila i její pověst. Jak ČESKÁ POZICE informovala, podle univerzitou objednaného auditu od Ernst & Young došlo v letech 2007 až 2011 k řadě pochybení u veřejně (ne)vypsaných zakázek či k vyplácení částek bez smlouvy. Dělo se tak v době ředitelování kontroverzního Zdeňka Zmrzlíka, který se s ČVUT soudí – kvůli neplatnosti výpovědi.

Nastupující rektor Konvalinka bude mít před sebou řadu těžkých úkolů, ale jeho zkušenosti i dosavadní činnost v senátu naznačují, že je pro České vysoké učení technické dobrou volbou. Ne nadarmo též získal silný mandát k tomu, aby posouval školu do budoucna, jak přislíbil: „Musíme být univerzitou silných fakult, jen to dělá silnou univerzitu.“

K vůbec nejsledovanější rektorské volbě tohoto podzimu se chystá Univerzita Karlova v Praze, jež si svého lodivoda vybere z kandidujícího tria už v pátek.

Související články ČESKÉ POZICE: