Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Společnost bez hodnot je jako dům postavený v močálu

  18:05
Měli bychom jásat nad portfoliem Věry Jourové, která získala navíc i post místopředsedkyně Evropské komise. Kdo tvrdí, že nejde o důležitou agendu, asi neví, co je v životě jednotlivce a společnosti zásadní.

Věra Jourová foto: Reuters

Sportovci při nástupu do zápasu často volají o pomoc vyšší sílu, většinou Boha. Nejvíce fotbalisté. Egyptská hvězda Liverpoolu Mohamed Salah se na hřišti vždy dlouho modlí k Alláhovi, slavný brazilský obránce Tiago Silva také odříkává nějakou modlitbu a přitom se několikrát pokřižuje. Zjevně jsou oba hluboce věřící, nejspíše pravidelně chodí do mešity či do kostela. Podobně se chovají i jiní hráči, většinou z Latinské Ameriky, ale i ze Španělska, Itálie, Portugalska, Ruska či Srbska, kde katolická či pravoslavná církev má stále silné pozice.

Jak ale dopadne fotbalista země, konkrétně z Česka, která je považována spíše za ateistickou, předvedl hráč Viktorie Plzeň. Tomáš Chorý nedávno v jednom zápase střídal, a než vyběhl na trávník, rychle se pokřižoval. Jenže ne pravou rukou, jak se má, ale levou. Tohle může udělat jen ten, kdo s katolickou či pravoslavnou vírou nemá nic společného. Takže radím tomuto skvělému útočníkovi, aby se příště už nekřižoval, i když se mnoha hráčům i fanouškům jeví pokrokové.

Vykládání nesmyslů

Tento obraz trapnosti a snahy někoho falešně napodobovat či okolí oklamat mně vždy naskočí, když vidím v politice podobné jevy. Možná, že si pamatujete kauzu, která v médiích získala přezdívku „stravenková revoluce“. Plán ministerstva financí zavést vedle používání stravenek paušál, který by podniky vyplácely přímo zaměstnancům, vyhodil u odborářských bossů pojistky.

Pokud bude šéf opoziční ODS Petr Fiala nadále vykládat nesmysly, v úctyhodné historii strany bude prvním předsedou, který se ani navzdory své heroické a urputné snaze nikdy nestane premiérem

Když jsem to četl, myslel jsem si, že to je omyl, protože takový nesmysl přece tradiční odborář, který má být na straně zaměstnance, nemůže vypustit z úst. Ale ten náš český odborář, který dosud často odezírá z úst sociálních demokratů z takzvaného appiansko-bakalovského křídla strany, raději půjde proti zaměstnancům, než aby uvítal nebo minimálně netorpédoval nápad, který přichází z ministerstva financí řízeného nenáviděnou ministryní ještě více nenáviděného premiéra Andreje Babiše.

Pak tu máme novou Evropskou komisi (EK), českou komisařku Věru Jourovou a její agendu pro příštích pět let. Poté, co čerstvá předsedkyně EK Ursula von der Leyenová oznámila složení nové vlády Evropské unie, velká část české politické scény (především ta šíleně demokratická) a médií rozjela proti české komisařce podivnou kampaň. Jourová dostala portfolio, které je prý slabé, bez významu, dokonce k smíchu, a jde o důkaz klesající reputace České republiky v EU.

Šéf opoziční ODS Petr Fiala dokonce prohlásil, že „získané portfolio není v zájmu České republiky“ a že „předseda vlády obelhal veřejnost, když říkal, že vyjednávání se vyvíjejí dobře“. Pokud bude nadále vykládat takové nesmysly, v úctyhodné historii strany bude prvním předsedou, který se ani navzdory své heroické a urputné snaze nikdy nestane premiérem.

Hodně síly a svaté trpělivosti

Věře Jourové při bránění evropských hodnot do příštích pěti let přejme hodně síly a svaté trpělivosti s lidmi, kteří se křižují levou rukou a tváří se jako praví katolíci

Myslím, že bychom měli všichni jásat nad portfoliem Věry Jourové, která získala navíc i post místopředsedkyně EK. Bude mít na starosti dodržování hodnot a transparentnosti. Kdo tvrdí, že nejde o důležitou agendu, asi neví, co je v životě jednotlivce a společnosti zásadní. Jsou to hodnoty, na jejichž základě jsou vybudované všechny oblasti společnosti – politika, ekonomika, sociální systém, zdravotnictví či přístup k životnímu prostředí člověka a k přírodě.

Společnost bez hodnot je jako dům postavený v močálu. Vím, že to je klišé, ale zřejmě je to třeba neustále připomínat. A Věře Jourové při bránění evropských hodnot do příštích pěti let přejme hodně síly a svaté trpělivosti s lidmi, kteří se křižují levou rukou a tváří se jako praví katolíci.

Autor:

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...