Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Staré dohody jsou mrtvé, chystá se tornádo ve státních firmách

  12:38

Vláda plánuje masivní jednorázovou obměnu v dozorčích radách státních firem, v některých dojde i na změny managementu.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto Reuters, "Golconde", 1953 René MagritteČeská pozice

Po rozsáhlých personálních změnách, které ministerstvo dopravy nedávno provedlo v dozorčí radě Českých drah, chystá se obdobná obměna i v orgánech dalších společností, které stoprocentně vlastní či majoritně kontroluje stát. Vyplývá to z informací ČESKÉ POZICE z kruhů blízkých vládě Jiřího Rusnoka. Cílem je zbavit se většiny lidí, kteří byli dosazeni koaliční vládou premiéra Petra Nečase, nebo ještě dříve, za vlády Mirka Topolánka.

Obsazení dozorčích rad je v kompetenci ministra financí Jana Fischera a ministra zemědělství Miroslava Tomana. Jedná se o podniky jako Čepro, Mero, Český Aeroholding, Lesy ČR, Budvar, Česká exportní banka či Povodí Labe, Povodí Vltavy a další. Personální změny se mají dotknout i Pozemkového fondu a mimorozpočtových fondů jako SFDI či SZIF.

Otázka je, zda podobný osud postihne i některé členy dozorčí rady společnosti ČEZ, protože podle doposud platné nepsané dohody o těchto změnách vždy rozhodoval předseda vlády po jednání s koaličními partnery.

Výměna některých členů dozorčích rad se má uskutečnit během nemnoha příštích týdnů. Má jít o jednorázovou akci, kdy se zhruba během deseti dnů obmění kontrolní orgány několika významných společností. Tento plán může zkomplikovat pouze to, že okolí prezidenta Miloše Zemana a premiéra Jiřího Rusnoka nenajde včas dostatek kvalifikovaných adeptů, kteří by obsadili posty odvolaných členů dozorčích rad.

Podle informací ČESKÉ POZICE se v těchto dnech vedou diskrétní pohovory s různými odborníky, kteří by pro tento vládní úkol byli přijatelní i z hlediska veřejnosti. V první fázi by mělo dojít zhruba ke dvaceti personálním změnám.

Překonané dohody

Po příchodu vlády Jiřího Rusnoka se noví členové dozorčích rad pravděpodobně budou rekrutovat z řad osob blízkých levicovým stranám

V posledních zhruba deseti letech, kdy se u moci střídaly koaliční vlády, se posty v dozorčích radách rozdělovaly podle stranických kvót. Šlo o nepsané dohody, politici existenci něco takového vždy popírali, jenže praxe ukazovala, že pravidla jsou v drtivé většině případů pevně dodržována. V éře vlády Petra Nečase u státních podniků a státem vlastněných akciových společností platilo, že v dozorčích radách, které bývají dvanáctičlenné, tři místa obsadí ODS, tři TOP 09, jedno Věci veřejné (později LIDEM) a jedno opoziční ČSSD. (Zbytek tvoří členové volení zaměstnanci.) Po příchodu vlády Jiřího Rusnoka je tato dohoda je zcela jistě překonaná, noví členy dozorčích rad se pravděpodobně budou rekrutovat z řad osob blízkých levicovým stranám.

Pravda je, že za vládnutí Petra Nečase bývali do dozorčích rad často byli dosazeni různí političtí parašutisté neboli trafikanti bez odborné kompetence. Tomuto bizarnímu trendu ČESKÁ POZICE věnovala systematicky.

Tak například odborník na zdravotnictví (Marek Šnajdr z ODS, dříve předseda Správní rady VZP) se stal šéfem dozorčí rady petrolejářské firmy Čepro. Do téže firmy TOP 09 dosadila experta na údržbu silnic Martina Víta a politická formace Karolíny Peake dokonce ředitele učiliště veřejného stravování Jiřího Neumanna. Karolína Peake pro svého studujícího asistenta Pavla Kotrbu rovněž našla místo, a to v dozorčí radě národního podniku Budějovický Budvar. TOP 09 do kontrolního orgánu společnosti ČEZ vyslala lékaře Milana Bajgara, propagátora „léčby tmou“. A podobně.

V akci finance i zemědělství

Očekává se ale, že ministr zemědělství Toman je odhodlán z dozorčích rad podniků spadajících do jeho kompetence vyhodit všechny lidi dosazené jeho předchůdcem

„Ministr financí se v současnosti seznamuje s kvalifikací a odborností členů dozorčích rad podniků, kde ministerstvo financí vykonává majetková práva. Jeho cílem je zavést transparentní systém obsazování dozorčích rad i objektivní principy jejich odměňování. Důraz bude klást na odbornost a profesionalitu, nikoli na stranickou příslušnost,“ reagoval na dotaz ČESKÉ POZICE mluvčí ministerstva financí Ondřej Šrámek. Z vyjádření nepřímo vyplývá, že výměna dozorčích rad se bude týkat i dalších společností, kde resort financí vykonává akcionářská práva.

Podle informací ČESKÉ POZICE připravuje změny v dozorčích radách také ministr zemědělství Miroslav Toman, avšak nový šéf resortu, kam patří Lesy ČR, Budvar a další podniky, na náš dotaz nereagoval. Očekává se ale, že ministr Toman je odhodlán z dozorčích rad podniků spadajících do jeho kompetence vyhodit všechny lidi dosazené jeho předchůdcem Petrem Bendlem. Nové vedení ministerstva tyto osoby údajně považuje za blízké lobbistovi Ivo Rittigovi.

Ministr Toman sice na tiskové konferenci řekl, že výměna šéfa Lesů ČR není aktuální, avšak podle informací ČESKÉ POZICE je odvolání pověřeného ředitele Michala Gaubeho pouze otázkou času. U Lesů ČR totiž obsazení dozorčí rady není příliš důležité, jelikož se nejedná o akciovou společnost, ale o státní podnik, kde ředitele jmenuje přímo resortní ministr.

Otazníky v ČEZ

Ministr financí Jan Fischer musí aktuálně řešit dokonce dvě změny v dozorčí radě společnosti ČEZ. Poté, co se Jan Kohout stal ministrem zahraničí, rezignoval na členství v tomto orgánu. Kohoutovo místo v dozorčí radě podle doposud politicky vyjednané kvóty náleželo sociálním demokratům, jenže od nástupu Miloše Zemana na Pražský hrad už mnoho dohod přestalo platit. Není vyloučeno, že Kohoutovo křeslo, ale i místa v jiných dozorčích radách, které doposud náležela ČSSD, obsadí osoba blízká okruhu Miloše Zemana, nebo dokonce přímo exponent prezidentské strany SPOZ.

V případě společnosti ČEZ se nejvíce spekuluje o tom, zda bude odvolán předseda dozorčí rady Martin Roman

Jenže v dozorčí radě společnosti ČEZ se po výměně šéfa Úřadu vlády ČR se brzy uvolní další místo. Odvolaný ředitel tohoto úřadu Lubomír Poul je totiž jejím členem, tudíž brzy bude muset odejít i z této funkce. Zda Poula v dozorčí radě nahradí nový šéf Úřadu vlády ČR a místopředseda SPOZ Radek Augustin, přezdívaný Malý Zeman, není jisté. Podle mluvčího společnosti ČEZ Ladislava Kříže se má další jednání dozorčí rady uskutečnit 22. srpna.

V případě společnosti ČEZ se nejvíce spekuluje o tom, zda bude odvolán předseda dozorčí rady Martin Roman. Jenže odstranění dlouholetého bývalého generálního ředitele společnosti ČEZ nebude jednoduché. Miliardář Roman je politicky široce rozkročená a velmi vlivná osoba. Vláda musí personální změny v podniku ČEZ velmi důkladně zvážit i kvůli ostře sledovanému mezinárodnímu tendru na dostavbu Temelínu.

Vládní plán počítá též s tím, že po obměně dozorčích rad dojde v některých společnostech i k personálním změnám v managementu. O tom, zda jednání o změnách v dozorčích radách a následně v představenstvech budou monitorovat - audio plus video - policisté Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu pod dozorem státních zástupců, nemá ČESKÁ POZICE informace.

Autor: