Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Starostka Duchcova: Od kontrol domácností si nic neslibuji. Ale co mám dělat?

  21:27

„Chápu lidi, kteří jdou na protiromskou demonstraci, i když ji pořádá Dělnická strana. Je to ovšem smutné,“ říká Jitka Bártová.

„Zásluhou práce neziskovek a terénních pracovníků jsme dospěli tak daleko, že si nedovolíme romským rodičům postěžovat si na jejich dítě, které se chová nevhodně,“ myslí si starostka Jitka Bártová. foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

V Duchcově se má o víkendu uskutečnit další ze série protiromských demonstrací organizovaných Dělnickou stranou sociální spravedlnosti. Část menšího města v severozápadních Čechách vnímá Romy jako problém. Starostka Jitka Bártová zavedla v obci v souvislosti s medializovaným květnovým útokem romské rodiny na manželský pár režim takzvané nulové tolerance. V lokalitách, které radnice označila za problémové, dokonce provádí pravidelné kontroly domácností.

Má tento tvrdší přístup výsledky? I na to se ptala ČESKÁ POZICE starostky Duchcova před sobotní akcí.

ČESKÁ POZICE: Mají lidé proč demonstrovat?

BÁRTOVÁ: Myslím, že ano, stejně jako na mnoha místech v republice. Lidé jsou frustrovaní, znepokojení a otrávení. Chápu je.

ČESKÁ POZICE: Zúčastníte se sobotní akce také?

BÁRTOVÁ: Já ne. Chci se sice snažit změnit věci k lepšímu, nebudu to ale měnit pochodováním po ulici, vykřikovat hesla a něčím mávat. Ale pozor, ať je jasno: já nechápu všechny, kteří na tu demonstraci přijdou. Chápu ale, když se běžný občan pod tíhou událostí vydá do ulic vyjádřit své znepokojení. V roce 1989 se lidé taky vydali do ulic.

ČESKÁ POZICE: Myslíte, že je to srovnatelné?

BÁRTOVÁ: Nechtěla bych to srovnávat. Rok osmdesát devět měl ještě jiný podtext. Tam šlo o celkovou změnu ve směřování státu. Teď jsme ale asi v situaci, kdy lidé snášejí lépe, když se rozkrádá státní majetek, ale poměrně nelibě nesou, když jim někdo ukradne okap.

ČESKÁ POZICE: Okap je přivede do ulic? To je ten problém?

BÁRTOVÁ: On ten okap lidem přece dost otravuje běžný život. A i když chodí na demonstrace, nemusejí to být hned rasisti, a zpravidla jimi nejsou. Já třeba žiju v části Duchcova, která je poměrně dost osídlená Romy, a nám opravdu značně snižuje kvalitu života, že máme zničené fasády domů, ukradené parapety, okapové svody, každovečerní festivaly romské hudby, party výrostků hrubě verbálně napadající kolemjdoucí nebo třeba vykradené garáže. Mám se pak divit, že ti lidé jsou znepokojení?

ČESKÁ POZICE: Chápete demonstrující i s tím vědomím, že shromáždění pořádá Dělnická strana sociální spravedlnosti?

„Mám poměrně značné výhrady i k jiným polickým stranám než k DSSS. To ale přeci neznamená, že s nimi nebudu jednat.“BÁRTOVÁ: Asi ano. Je smutné, že jsme ty problémy nechali neřešené tak dlouho. Že lidé mají pocit, že jediní, kdo se jich dokáže zastat, jsou extremisté.

ČESKÁ POZICE: Nelegitimizují se tím extremisté?

BÁRTOVÁ: Vyčítá se mi, že jsem ochotná jednat s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). Já mám ale poměrně značné výhrady i k jiným polickým stranám. To ale přeci neznamená, že s nimi nebudu jednat.

ČESKÁ POZICE: Mohu mít tisíc a jednu výhradu třeba k ODS nebo ČSSD, ale vím, že akceptují alespoň teoreticky rámec pluralitní demokratické společnosti…

BÁRTOVÁ: Jasně, někteří jejich sympatizanti nebo i členové Dělnické strany mají názory, se kterými se nemohu ztotožnit ani ze špetky, ale na druhou stranu, pokud existují nějaké vážné námitky proti programu té strany, tak to přece lze řešit – koneckonců Dělnická strana už to má jednou za sebou, když byla zakázána.

Není to nic proti Romům

ČESKÁ POZICE: Duchcov se stal známý tím, že jste začali provádět celkem masivní kontroly domů a bytů v jižní části města, kde je větší koncentrace romských rodin. Proč se mají dělat takové prohlídky?

BÁRTOVÁ: Hlavně bych chtěla říct, že si nemyslím, že by kontroly mohly přinést vyřešení problému. Je to ale něco, co by radnice mohly a měly dělat standardně.

ČESKÁ POZICE: Jaký je důvod?

BÁRTOVÁ: Například stavební úřad tu máme od toho, aby zkoumal, jestli jsou domy správně stavěné, jestli jsou přístavby dělány v souladu s paragrafy stavebního zákona. Stejně by měl sociální odbor řešit, jestli děti chodí nebo nechodí do školy.

ČESKÁ POZICE: Provádíte kontroly u veškerého obyvatelstva Duchcova – i mimo místa, kde bydlí Romové?

BÁRTOVÁ: Rozhodně to není cílené. Není to nic proti Romům. Může se to chápat třeba i tak, že je to namířeno proti vlastníkům domů, kteří Romy zneužívají.

ČESKÁ POZICE: Jaké je tedy zacílení? Kdybych vlastnil v Duchcově dům, může mě přijít zkontrolovat statik a člověk ze sociálního odboru se tázat, jak se starám o děti?

„Není to tak, že by si někdo dovolil zazvonit na soukromý rodinný dům a chtěl tam provádět kontrolu. Je to cílené na nájemní domy.“BÁRTOVÁ: Kontroly jsou zaměřené na bytové domy, nikoli rodinné. Není to tak, že by si někdo dovolil zazvonit na soukromý rodinný dům a chtěl tam provádět kontrolu. Je to cílené na nájemní domy. Prostě řečeno: na domy, kde existují nějaké problémy.

ČESKÁ POZICE: Jsou to jenom bytové domy, které vlastní město, nebo kontrola může přijít do bytovky vlastněné fyzickou osobou?

BÁRTOVÁ: Ano, i tam. Některých vlastníků se to zpočátku dotklo, ale musím říct, že si uvědomili, že jim to v podstatě pomůže, že jim to připíše plusové body. Odstraní se v jejich domech nedostatky – vyřeší si třeba černé odběry. Věřím, že i to přispěje ke zklidnění situace.

ČESKÁ POZICE: Kontroly probíhají už pár měsíců, asi by měly mít i nějaký výsledek. Čeho jste dosáhli, případně jakého výsledku chcete dosáhnout?

BÁRTOVÁ: Chceme dosáhnout toho, aby bydlení v konkrétních domech odpovídalo všem předpisům a aby třeba děti chodily do školy. V Duchcově například máme jeden dům se šesti byty, a tento dům není připojený ani na elektřinu, ani na plyn, ani na vodu, ale svítí všichni.

ČESKÁ POZICE: Dobře, zjistíte, že je tam odebírána elektřina načerno. Jaký je další postup?

BÁRTOVÁ: Kontaktujeme Policii České republiky. Ta to sepíše a předá ČEZ.

ČESKÁ POZICE: Pro ČEZ je to ale asi drobná věc. Řeší to vůbec?

BÁRTOVÁ: Až si ČEZ vyjasní otázku černých odběrů, tak to začne řešit, předpokládám, že prostřednictvím nějaké externí firmy. Asi by nás přece nemělo nadchnout, že má někdo černý odběr. Stejně jako by nás nemělo nadchnout, že si někteří lidé doslova užívají, že jim jsou vypláceny sociální dávky, aniž by měli pocit, že to třeba není úplně nejlepší způsob výdělku.

ČESKÁ POZICE: Já se jen ptám, jestli kontroly mají nějaký hmatatelný výsledek…

BÁRTOVÁ: My se hlavně snažíme řešit ty věci a výsledky kontrol s vlastníky nemovitostí.

ČESKÁ POZICE: V jakém smyslu?

BÁRTOVÁ: U jednoho domu se třeba už schyluje k příkazu k vystěhování, protože je staticky nebezpečný.

Přílišná represe?

ČESKÁ POZICE: Je výzva k vystěhování z bytů optimálním výsledkem kontrol?

BÁRTOVÁ: To je spíš důsledek. Nemám pocit vítězství z toho, že vlastník domu vyžene nájemníky na ulici. To určitě ne. Kdyby mně šlo o popularitu, tak bych zajistila – třeba nějakým nestandardním způsobem –, že se problémové rodiny z Duchcova vypudí. To je ale krátkozraké, jenom bychom problém přesunuli do nějakého jiného města.

ČESKÁ POZICE: Jaký je tedy optimální výsledek kontrol?

BÁRTOVÁ: V podstatě to nemá mít nějaký výsledek. To je něco, co má obec dělat z principu.

ČESKÁ POZICE: Proč má ale obec z principu dělat něco, o čem říkáte, že to nemá mít vlastně žádný výsledek?

„Kdyby mně šlo o popularitu, tak bych zajistila, že se problémové rodiny z Duchcova vypudí. To je ale krátkozraké.“BÁRTOVÁ: Já jenom říkám, že si od kontrol neslibuju, že tím něco změním.

ČESKÁ POZICE: A proč je tedy děláte?

BÁRTOVÁ: Protože mě už nenapadá, co jiného bychom mohli v této situaci dělat. Já opravdu nevím, jak ten problém mám řešit. Nemáme na řešení pravomoci. Kdybych věděla, jak to mám udělat, tak bych ráda začala.

ČESKÁ POZICE: Agentura pro sociální začleňování vám vyčítá, že se zaměřujete až příliš na represi…

BÁRTOVÁ: To mi vyčítají, ale já mám pocit, že už jsme se prevencí v České republice zabývali tak dlouho, že už nám nezbývá nic než represe. A není to tak, že by se mělo skončit s prevencí a sociální prací. Dnešní situace už ale nemá řešení jenom podporou nějaké další neziskovky.

ČESKÁ POZICE: Když provádíte kontroly, kolik romských rodin je z toho podle vás takzvaně problémových?

BÁRTOVÁ: Duchcov má nějakých devět tisíc obyvatel, Romů je odhadem něco kolem dvou až tří set. A problémových rodin je třeba pět.

ČESKÁ POZICE: Je to natolik velký a obecný problém, těch pět rodin, jak říkáte, aby radnice kvůli tomu dělala tak rozsáhlé kontroly?

BÁRTOVÁ: Ono taky záleží, jak je těch pět romských rodin početných.

Nemůžeme vlastně nic

ČESKÁ POZICE: Teď k něčemu jinému. Když si představím bytový dům, v přízemí dejme tomu hernu, kolem které je večer co večer takový hluk, že se obyvatelé domu v tichu nevyspí – jaká dnes existuje možnost zlepšit vyhlídky lidí, kteří v domě bydlí?

BÁRTOVÁ: To jsou přesně věci, které naštvou lidi nejvíc. Pravomoci obce jsou v tomhle mizivé. Může tam sice přijít v deset večer strážník zjednat klid, pak ale samozřejmě odjede. Když ten hlučící člověk nebude mít u sebe doklady, tak ho ještě může odvést na Policii České republiky a tam ho nechat prolustrovat. To je tak všechno. Město je bezmocné. To samé je třeba i u problematiky sběren, sběračů kovů. My můžeme dělat ve spolupráci s policií kontroly, ale to je asi tak všechno. Nemůžeme vlastně nic. Pravomoci nejsou, pak není ani vymahatelnost práva.

ČESKÁ POZICE: Stála byste o větší kompetence i v oblasti výplaty sociálních dávek?

BÁRTOVÁ: Legislativní úpravy by v tomto směru pomohly. Ono to možná vypadá divně, ale pro některé rodiny se dítě stalo zdrojem příjmů, nikoli odpovědnosti. Nemělo by asi být akceptovatelné, že čtyřleté dítě běhá v deset večer samo po ulici.

ČESKÁ POZICE: Co si mám představit pod těmi legislativními úpravami?

BÁRTOVÁ: Nedokážu to domyslet do úplných podrobností, ale myslím, že tak jako většina mladých rodin řeší, zda dokáže uživit druhé nebo třetí dítě, tak by měli tímto způsobem přemýšlet všichni.

ČESKÁ POZICE: Co to znamená „všichni“? Máme se v České republice podle vás bavit o tomto problému jako o explicitně romském?

BÁRTOVÁ: Asi bych chtěla intuitivně říct, že to není romský problém. Přiznejme si ale, že většina problémů s drobnou kriminalitou, s přestupky, je bohužel spojená s Romy. Odhadla bych to tak, že třeba v Duchcově je to něco kolem devadesáti procent v bagatelní kriminalitě. A ono souvisí všechno se vším. Myslím si totiž, že jsme zásluhou práce mnoha neziskovek a terénních pracovníků dospěli už tak daleko, že si ani nedovolíme jít si romským rodičům postěžovat na jejich dítě, které se chová nevhodně. To by nás označili za rasisty a postup za diskriminační.

ČESKÁ POZICE: Co podle vás dělají neziskové organizace špatně?

BÁRTOVÁ: Nevím, snažím se to pochopit. Je to asi něco, jako když se rodiče v dobré víře budou věnovat svému nemocnému nejmladšímu dítěti tak, že mu budou neustále umetat pěšinku, klást starším sourozencům na srdce, že se mu musí pomáhat, protože byl nemocný. Jenže z takového dítěte pak v patnácti vyroste trochu pošramocený jedinec, který bude žít na úkor sourozenců, a ti ho začnou dříve nebo později nenávidět.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!