Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Stát má prázdný zásobník proexportních ředitelů. To je ta nová strategie?

  23:48

Ani ne rok od nástupu Martina Kuby na ministerstvo průmyslu je pět státních institucí, jež mají pečovat o byznys Česka v zahraničí, bez šéfa.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE Richard CortésČeská pozice

Podpořit růst konkurenceschopnosti českých podniků a posílit export. To byly hlavní cíle premiéra Petra Nečase a jeho ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby (oba ODS), když v únoru prezentovali novou Exportní strategii České republiky pro období 2012 až 2020. Premiér minulý měsíc dokonce neváhal v boji za české vývozce zaútočit i na koaličního partnera a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga kvůli „módní podpoře“ dalajlámy a skupiny Pussy Riot, jež prý narušuje byznys s Ruskem a Čínou.

Po dvou letech Nečasova vládnutí, necelý rok od nástupu Kuby na ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a osm měsíců od představení nové exportní strategie se však systém státní podpory exportu ocitl v chaosu a bezvládí. Pět důležitých institucí ve státní správě, které mají na starosti podporu podnikání a exportu, je totiž bez šéfa.

Hledá se pět ředitelů. Nebo ne?
  • Agentura na podporu exportu CzechTrade, jež spadá pod MPO, je bez vedení od dubna. Ministr Kuba tehdy odvolal Ivana Jukla. Ten prý nesouhlasil s novou strategií podpory exportu, kterou Kuba prosazoval. Dodnes však ministr nevybral Juklova nástupce. Úřad o stovkách zaměstnanců tak řídí pověřený ředitel odboru na podporu exportu z MPO Zdeněk Vališ.

  • Velmi podobná situace je i v další agentuře MPO, a sice v CzechInvestu. Této státní instituci chybí generální ředitel od srpna, kdy byl ministr Kuba donucen odvolat Miroslava Křížka. Stalo se tak po razii protikorupční policie, jež vyšetřuje případ podezřelé zakázky na vyhledávání průmyslových nemovitostí, kterou získala firma Křížkova známého. CzechInvest prozatím vede Petr Očko, ředitel sekce fondů EU z MPO.

  • Těžké rány utržil „export“ i v září. Z funkce šéfa České exportní banky (ČEB), jež poskytuje výhodné úvěry českým vývozcům, odešel Tomáš Uvíra. Spekuluje se o tom, že tato změna souvisí s novou strategií, kterou chtěl Uvíra prosadit, a s „válkou“ mezi čelními představiteli banky. Už v červenci se stala banka terčem ostré kritiky. Při prověrce vybraných úvěrů totiž kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu zjistili, že více než osm miliard korun vůbec nemělo opustit účty banky, z toho u úvěrů za 4,2 miliardy ČEB porušila zákon o bankách. Tyto úvěry však banka poskytla firmám ještě před nástupem Uvíry do křesla generálního ředitele.
    (ČEB je ve vlastnictví čtyř ministerstev – financí, průmyslu a obchodu, zemědělství a zahraničí –, která mají po 20 procentech akcií. Zbytek drží Exportní a garanční pojišťovací společnost – EGAP. Tuto pojišťovnu ovládají zmíněné resorty tak, že každý vlastní čtvrtinu akcií.)

  • Minulý měsíc zažilo zemětřesení i vedení Exportní a garanční pojišťovací společnosti (EGAP). Dozorčí rada pojišťovny ve středu 19. září odvolala z funkce generálního ředitele Karla Plevu a jeho náměstka Jiřího Skuhru. Neví se přesně proč. EGAP patří mezi důležité nástroje státní podpory exportu, neboť se specializuje na tržně nepojistitelná politická a komerční rizika spojená s financováním vývozu.

  • Aby byl výčet chybějících šéfů úplný, musíme zmínit i odchod Martina Frélicha z funkce náměstka ministra průmyslu, který odpovídal za oblast fondů EU (Operační program Podnikání a inovace) a měl na starosti i nastartování fungování agentury CzechInvest. Frélich přešel na začátku října z MPO na ministerstvo životního prostředí na post prvního náměstka. Jde přitom letos již o druhou změnu na pozici náměstků ministra Kuby. V červnu totiž oznámil konec kariéry na MPO Martin Tlapa. Dle jeho vyjádření se rozešel s Kubou kvůli tomu, že měl odlišné názory na roli státní agentury CzechTrade, kterou dříve vedl.

Důvod stranický a osobní

Po osmi měsících od prezentace nové exportní strategie se tedy zdá, že jsou premiér Petr Nečas i jeho ministr průmyslu Martin Kuba buď neschopní personalisté, nebo je konkurenceschopnost českých podniků a vývoz vlastně vůbec nezajímají. Existuje však ještě třetí možnost, která rozvíjí tu druhou.

Kuba jako adept na příštího předsedu ODS může chtít obsadit klíčové pozice ve státních agenturách a státem kontrolovaných akciovkách podle vnitrostranických potřeb. Neváhá, nýbrž spíše takticky vyčkává. Na kongresu ODS, jenž proběhne po krajských a senátních volbách, budou totiž delegáti hlasovat o novém vedení strany. Pokud jim Kuba dokáže nabídnout lukrativní posty, jistě to jeho šanci stát se předsedou ODS zvýší.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!