Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stuchlík: Zabezpečil jsem se a teď chci Praze něco vrátit

  14:45
Pokud by lídr hnutí ANO Petr Stuchlík ve volbách na magistrát uspěl, chtěl by v Praze postavit novou koncertní síň, protože Praha dostatečně netěží z Mozartova odkazu.

Briefing kandidáta za hnutí ANO v komunálních volbách v Praze Petra Stuchlíka, který představí plán na možné řešení otázky Libeňského mostu. foto:  Michal Šula, MAFRA

Chci Praze vrátit to, co mi dala. Mám pocit, že za to, čeho jsem v životě dosáhl, vděčím hodně našemu městu, říká Petr Stuchlík v rozhovoru.

LIDOVÉ NOVINY: Máte billboardy s premiérem Andrejem Babišem a nápisem, že Prahu nakopnete. Nebojíte se, že když se vám to nepovede, spíš on odkopne vás?

STUCHLÍK: Nebojím se. Nešel jsem do politiky kvůli Andreji Babišovi. Šel jsem do politiky, abych po 18 letech spojených s Fincentrem své zkušenosti vrátil Praze. V tomto městě žiji 23 let a chtěl bych mu něco vrátit. Možná je to krize středního věku. V životě jsem měl ohromné štěstí, že jsem se dostatečně zabezpečil, a nejsem závislý na přízni pana premiéra nebo kohokoli jiného. To je obrovská výhoda. Nejsem závislý na politické kariéře, abych mohl splatit hypotéku.

LIDOVÉ NOVINY: Fincentrum jste budoval, abyste zbohatl. S čím jdete do politiky?

STUCHLÍK: Nemohu s vámi souhlasit. Jakmile začnete podnikat, abyste na prvním místě vydělal peníze, nemůžete být úspěšný. Každý podnikatel samozřejmě chce vydělat peníze, ale musí na prvním místě chtít něco změnit, zlepšit anebo splnit sen. Asi se najdou výjimky, ale takhle to opravdu funguje. Do politiky jdu s tím, že chci využít manažerských dovedností, abych nakopl investice v Praze a udělal ji bohatší. A to nejen ve financích, ale i v kultuře.

LIDOVÉ NOVINY: Stále tomu nějak moc nevěřím…

Vydělávat peníze, to už vám život nezmění. Tři řízky k obědu nesníte. Já chci Praze vrátit to, co mi dala. Mám pocit, že za to, čeho jsem v životě dosáhl, vděčím hodně našemu městu.

STUCHLÍK: Když vám je 41 a vydělal jste hodně peněz, řeknete si, co teď. Vydělávat peníze, to už vám život nezmění. Tři řízky k obědu nesníte. Já chci Praze vrátit to, co mi dala. Mám pocit, že za to, čeho jsem v životě dosáhl, vděčím hodně našemu městu.

LIDOVÉ NOVINY: A jak to mohl Andrej Babiš vědět, že má zavolat právě vám, aby vás vzal na kandidátku, která už byla navíc obsazena Patrikem Nacherem?

STUCHLÍK: To nevím, jak se to dozvěděl.

LIDOVÉ NOVINY: Vy jste se ho neptal?

STUCHLÍK: Neptal. Řeknu vám tu genezi. Když z nuly postavíte firmu, která má po 18 letech obrat 1,6 miliardy korun, už víte, že se těžko překonáte. Nikdo nepřekročí svůj stín. Když se na to podívám zpětně, to, že jsem v lednu 2014 koupil pražská rádia Classic a Expres, nebylo motivováno snahou vydělávat peníze. Chýlil se také ke konci prodej Fincentra strategickému investorovi. Do toho mi pak zavolal Babiš a jsem tady.

LIDOVÉ NOVINY: Vy jste se s Andrejem Babišem vůbec neznali?

STUCHLÍK: Potkal jsem ho mezi čtyřma očima do té doby jednou. Asi před dvěma a půl lety jsem ho požádal přes SMS o setkání, protože tehdy zahraniční pojišťovny hodně lobbovaly za uzavření trhu, který by vedl k omezení konkurence a zdražení pojistného. Obeslal jsem mnoho politiků, abych jim vysvětlil pohled firmy, která v branži vedla. Jako jeden z mála politiků se se mnou Babiš setkal a vyslechl si mě. Pak jsem ho viděl, až když mi nabízel, abych vedl kandidátku v Praze.

LIDOVÉ NOVINY: Jak ta schůzka vypadala?

Pan premiér mi říkal, že na mě dostal doporučení. Pozval mě na večeři. Chtěl vědět, co bych na jeho nabídku říkal. Chtěl jsem si to nechat projít hlavou. Několikrát jsme se ještě sešli a plácli jsme si.

STUCHLÍK: Pan premiér mi říkal, že na mě dostal doporučení. Pozval mě na večeři. Chtěl vědět, co bych na jeho nabídku říkal. Chtěl jsem si to nechat projít hlavou. Několikrát jsme se ještě sešli a plácli jsme si.

LIDOVÉ NOVINY: Neměl jste problém, že to místo už bylo ale obsazené Patrikem Nacherem?

STUCHLÍK: Patrika Nachera znám dlouho. Jeho první knížku, kterou vydal před čtyřmi lety, jsme ve Fincentru podpořili. Zakoupili jsme tisíc výtisků, které jsme rozdávali klientům. Chtěli jsme podpořit zvýšení povědomí o finanční gramotnosti lidí v Česku. Samozřejmě že mi to tedy vadilo.

LIDOVÉ NOVINY: Před dvěma týdny jste vedle premiéra a primátorů z Brna a Ostravy prezentoval projekty za desítky miliard korun, jejichž realizace však přesahuje horizont jednoho volebního období. Nejsou to plané sliby voličům?

STUCHLÍK: Primátoři Petr Vokřál a Tomáš Macura jsou pro mne do velké míry dva důvody, proč jsem nabídku kandidovat od premiéra vůbec přijal. Vidím díky nim, že je možné, aby ve velkém městě existoval politik, který dokáže věci změnit. K horizontu řeknu, že Fincentrum jsem založil v roce 2000 a prodal v roce 2018. Osmnáct let uběhlo od okamžiku, kdy se dali dohromady dva spolužáci z vysoké, založili firmu, kterou koupí největší kontinentální pojišťovna v Evropě. Jsem zvyklý uvažovat dlouhodobě, od chvíle, kdy začnu projekt, který přežije několik volebních období, to si myslím, že je správné. Politik nesmí přemýšlet v horizontu čtyřletého volebního období. Pak se nedivme, že tady nic nevznikne.

LIDOVÉ NOVINY: Co byste udělal s magistrálou, která necitlivě protíná město?

Už dnes je Praha za hranou únosnosti dopravy. Každý, kdo jezdí autem, ví, co všechno musí vytrpět.

STUCHLÍK: Do okamžiku, než dostavíme vnitřní a vnější okruh, jsou možnosti limitované. Už dnes je Praha za hranou únosnosti dopravy. Každý, kdo jezdí autem, ví, co všechno musí vytrpět. Třináct let jsem každý den dojížděl z Dolních Chabrů do práce a zpět. Vnitřní okruh jsme připraveni dokončit do roku 2030. Tam už je přesný plán.

LIDOVÉ NOVINY: Mě spíš zajímá, co se stihne za čtyři roky.

STUCHLÍK: Jsem politik teprve dva týdny. Nerad dávám sliby. Osmnáct let jsem byl podnikatel, kde musíte doručit výsledky. Pokud uspějete mezi finančníky, což jsou největší dravci, uspějete v zásadě kdekoli, pokud tomu dáte vše. A já Praze chci dát vše. Máme program, kde je vše rozděleno podle let, co Pražanům slibujeme do roku 2020, do roku 2022 a 2030, aby si to mohli zkontrolovat. Určitě se zaměříme na sídliště, která chceme proměnit, revitalizovat vnitrobloky, stavět hřiště, griloviště, komunitní zahrady a podobně. Obecně budeme zlepšovat veřejný prostor ve městě, rekonstruovat náměstí a parky. Ono se toho dá ale hodně stihnout i v oblasti dopravy. Radlická radiála, zakrytí Spořilovské nebo třeba vytvoření systému, přes který se budou koordinovat uzavírky. Také mě nebaví stát v kolonách a nemůže se stávat, že se jedno místo opravuje během jednoho roku několikrát.

LIDOVÉ NOVINY: A co slibujete k magistrále?

O novém koncertním sálu se mluví mnoho let, ale já ho chci skutečně postavit. Měla by to být moderní stavba, kterou navrhne světoznámý architekt a na kterou se sem budou jezdit dívat lidé z celého světa.

STUCHLÍK: Tam toho mnoho není, protože je závislá na dostavbě ostatních dopravních staveb. Můžeme se bavit o jejím zazelenění, ale ne na úkor jízdních pruhů. Musíme najít cestu, která půjde proti tomu trochu nešťastnému trendu Strany zelených, kteří všude dělali cyklostezky, kde projede jen jedno kolo za hodinu, a vedle stojí auta v zácpě.

LIDOVÉ NOVINY: Postavíte nový koncertní sál?

STUCHLÍK: Postavím ho rád, protože z trojice mozartovských měst Vídeň, Salcburk, Praha je právě Praha jediná, kde neexistuje žádný Mozartův odkaz. Neumíme to pořádně využít. O novém koncertním sálu se mluví mnoho let, ale já ho chci skutečně postavit. Měla by to být moderní stavba, kterou navrhne světoznámý architekt a na kterou se sem budou jezdit dívat lidé z celého světa. Mluví se o Vltavské, ale musíme vzít v potaz stav Hlávkova mostu, přemýšlet o vibracích, ale i nákladech. Když se podíváte na filharmonii v Hamburku, jde sice o nádhernou stavbu, ale byla drahá i pro bohatý Hamburk.

Petr Stuchlík (41)

Založil v roce 2002 se svým spolužákem z pražské VŠE poradenskou společnost Fincentrum. V září prodal svůj podíl ve společnosti, která má miliardový obrat, největší švýcarské pojišťovně Swiss Life. V médiích se probíral spor Fincentra s Českou spořitelnou kvůli používání názvů některých bankovních produktů. Stuchlík čelil kritice i za investici do firmy Fair Credit, která poskytovala úvěry s úroky dosahujícími desítek procent.

Autor: