Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Superútvaru proti organizovanému zločinu stagnuje výkonnost

  10:09
Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) si ve své výroční zprávě dala úkoly: zrychlit a zkvalitnit trestní řízení, zintenzivnit vyhledávání trestné činnosti a zajišťování finančních výnosů zločinců. To vyžaduje změnu pokynu policejního prezidenta pro kauzy, jimiž se NCOZ musí zabývat.

Zpravodajské služby. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Do sofistikované hospodářské kriminality jsou zapojeny daňové a advokátní kanceláře. Přes Letiště Václava Havla cestují islámští radikálové, kteří se zapojují do bojových operací v Sýrii, nebo se přes něj navrací do západní Evropy. A lobbistické skupiny se už ani nesnaží zákon porušovat, prosadí jeho změnu, čímž svou činnost legalizují.

To jsou nejdůležitější části výroční zprávy, kterou vydala Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Dokument vyšel předminulý týden trochu ve stínu dvou dalších výročních zpráv civilní kontrarozvědky BIS a Vojenského zpravodajství (VZ). Patří však k nejpropracovanější analýze (ne)bezpečnosti v Česku.

Stejně jako v roce 2016

Centrála vznikla teprve v polovině roku 2016 coby výsledek bleskové policejní reorganizace protikorupční a protimafiánské jednotky. Cíl byl podle tehdejšího policejního prezidenta (dnes velvyslance v Bratislavě) Tomáše Tuhého a ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) jednoduchý – zefektivnit práci policie. Jenže po dvou letech se sen o zásadním zlepšení práce klíčového policejního útvaru, který má být soupeřem nejtěžšího zločinu, rozplývá. Ze statistických dat z období od srpna 2016 až do července 2018 vyplývá přinejmenším stagnace výkonnosti.

Těžko lze tvrdit, že policie má při odhalování a postihování nejzávažnějších forem kriminality lepší formu než před reorganizací v roce 2016. Nutnost změn naznačují i hlasy zevnitř justice.

Zatímco v roce 2015 Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) spolu s protimafiánskou jednotkou Roberta Šlachty stíhal pachatele v celkem 118 kauzách, za poslední měřený rok NCOZ zahájila trestní stíhání ve 110 případech. Nelichotivý je výsledek v objemech zajišťovaných prostředků. Ten klesl na úroveň ÚOKFK z roku 2014. A už jen poslední údaj, a sice počet kauz, na jejichž stopu přišli kriminalisté vlastní prací a u nichž provádí dozor vrchní žalobci. Na téměř tisícihlavou centrálu jich za poslední měřené období připadlo pouhých šestnáct, což je dokonce o šest případů méně než předloni.

Každý statistický výkyv lze jistě i obhajovat. Počet rozjetých stíhání nic nevypovídá o složitosti a závažnosti trestné činnosti. Nižší objemy zajištěných peněz jsou zase dané vyšší efektivitou státu při správě daní. A vlastní vyhledávání je pro změnu možné, jen když nejsou detektivové zavaleni trestními oznámeními. Těžko však lze tvrdit, že má policie při odhalování a postihování nejzávažnějších forem kriminality lepší formu než před reorganizací v roce 2016. Nutnost změn naznačují i hlasy zevnitř justice.

Zásadní posun

„Je na místě se bavit, co s tím dál. Určitě neskončila debata o další reorganizaci a změně nastavení NCOZ. Nové vedení se s tím snaží něco dělat,“ řekl LN pod podmínkou anonymity jeden vrcholných justičních představitelů v Česku. Zřejmě proto si NCOZ ve výroční zprávě dala tyto úkoly pro nejbližší období: zrychlit a zkvalitnit trestní řízení, snižovat zatíženost útvaru a zintenzivnit vyhledávání trestné činnosti a zajišťování finančních výnosů zločinců. To se ale neobejde bez změny pokynu policejního prezidenta, který určuje, jakými kauzami se NCOZ musí zabývat.

Vybírat si pouze nejvážnější případy znamená zásadní posun. NCOZ má totiž v kompetenci prakticky všechny druhy kriminality – od organizovaného zločinu, terorismu a extremismu, kyberzločinu, závažné hospodářské kriminality a korupce, finanční kriminality a daňových úniků až po padělání.

V srpnu o tom s LN hovořil exředitel NCOZ Michal Mazánek. „Působnost NCOZ a dříve ÚOKFK podle mne není nastavena dobře. Je třeba příslušnost zúžit a zabývat se skutečně jen nejzávažnějšími případy. Pak se uvolní lidské zdroje a v týmech bude moci pracovat více lidí. Daleko více se můžete soustředit na vyhledávání,“ uvedl. Vybírat si pouze nejvážnější případy znamená zásadní posun. NCOZ má totiž v kompetenci prakticky všechny druhy kriminality – od organizovaného zločinu, terorismu a extremismu, kyberzločinu, závažné hospodářské kriminality a korupce, finanční kriminality a daňových úniků až po padělání.

A to v nejkomplikovanějších a nejbrutálnějších podobách. Takovým příkladem je i vražda drogového obchodníka ze Slovenska, kterého se zbavilo tamní podsvětí. Jeho tělo se ovšem nedařilo najít. Až ve spolupráci s NCOZ se loni v červnu slovenské pátrání stočilo k závěru. „V nepřístupném lesním terénu na Valašsku, v blízkosti společné státní hranice, pachatelé vykopali více než jeden metr hlubokou jámu, do které tělo ukryli, částečně zabetonovali, zahrnuli zeminou a zamaskovali,“ popisuje výroční zpráva NCOZ kauzu, jež vedla k zadržení dvou Slováků, kteří čelí obvinění z úkladné vraždy.

Pomoc českého státu

Zatímco v některých případech zločinci profitují z likvidace nepohodlných osob, jindy mají prospěch z jejich ilegálního převozu. V březnu policie rozbila organizovaný gang převaděčů ilegálních migrantů. V rámci kauzy s krycím jménem Torax zatkla tři Turky, kteří převezli přes Česko do Německa 100 lidí, přičemž za osobu si účtovali od dvou do osmi tisíc eur. Celkem si tak mohli vydělat okolo 20 milionů korun. Zejména uzavřené komunity a jejich zločinecké struktury na našem území, jež si budují například Vietnamci, představují pro detektivy vážný problém.

Zejména uzavřené komunity a jejich zločinecké struktury na našem území, jež si budují například Vietnamci, představují pro detektivy vážný problém. Často se soustřeďují na ilegální získání víz a pracovních pobytů pro ekonomické migranty. Kriminalisté upozorňují, že jim v tom český stát pomáhá.

Často se soustřeďují na ilegální získání víz a pracovních pobytů pro ekonomické migranty. Kriminalisté upozorňují, že jim v tom český stát pomáhá. „Této trestné činnosti také nahrává neobvykle vstřícná imigrační politika ČR, jejíž účinek byl posílen prohlášením vietnamské diaspory za národnostní menšinu, což značně usnadňuje páchání popsané trestné činnosti pod pláštěm institutu spojování rodin,“ uvádí zpráva s tím, že Vietnamci se přitom v organizaci ilegální činnosti stále zdokonalují. K utajené komunikaci využívají aplikace, které komplikují například odposlechy.

„Ve spojení s jejich mnohdy téměř neomezenými finančními možnostmi při uplácení státních úředníků tato skutečnost způsobuje rostoucí problémy nejen při odhalování, ale především při prokazování jejich trestné činnosti,“ dodávají detektivové. Není bez zajímavosti, že v březnu právě NCOZ obvinila soudce Vrchního soudu v Praze Ivana Elischera z nezákonného ovlivňování kauz, které se týkaly vietnamských drogových obchodníků. Na stopu je přivedl prostředník z vietnamské komunity. Elischer je podezírán z toho, že přijal úplatek.

Úspěchy daňové kobry

V souvislosti s asijským organizovaným zločinem upozornila zpráva NCOZ na benevolentní přístup státu. Jde zejména o zjednodušení vízové povinnosti pro čínské občany při vstupu do ČR a zavedení přímého leteckého spojení s Čínou a Vietnamem. Podobně jako výroční zprávy tajných služeb BIS a Vojenského zpravodajství (VZ) totiž NCOZ varovala před riziky, která vyplývají ze zahraniční špionáže.

Poměrně širokého prostoru využila NCOZ ve výroční zprávě k prezentaci úspěchů daňové kobry, která potírá organizovanou kriminalitu v oblasti daňových úniků. Jen za dva roky její detektivové zajistili 1,5 miliardy korun, o něž měl stát podvody přijít.

„Byly zaznamenány sílící snahy čínských zpravodajských složek získávat v ČR informační zdroje z bezpečnostních a dalších strategických oblastí. Hlavním zájmem čínských kriminálních organizací, čínských podnikatelů nebo zpravodajců nemusí být samotná ČR, která může představovat vstupní bránu čínských státních, podnikatelských i kriminálních zájmů do EU,“ popsala NCOZ. V oblasti terorismu detektivové varovali před mezinárodními džihádisty, kteří se z Česka připojují k radikálním hnutím na Blízkém východě a zase se přes něj vrací zpět do Evropy.

Už zpráva BIS konstatovala, že loni zachytila jedenáct takových případů, přičemž ve dvou z nich šlo o české občany, kteří odjeli bojovat za radikálními islamisty do oblasti Sýrie, Iráku a Turecka. „K těmto účelům je využíváno především mezinárodní letiště Václava Havla v Praze,“ doplnila policejní centrála. Poměrně širokého prostoru využila NCOZ ve výroční zprávě k prezentaci úspěchů daňové kobry, která potírá organizovanou kriminalitu v oblasti daňových úniků. Jen za dva roky její detektivové zajistili 1,5 miliardy korun, o něž měl stát podvody přijít.

Korupce dál kvete

Při odhalování tohoto druhu zločinu narazili na nový druh pachatelů. „Sofistikovanost hospodářské organizované kriminality včetně daňové trestné činnosti charakterizuje také skutečnost, že do této trestné činnosti jsou aktivně zapojeny daňové a advokátní kanceláře. Tyto osoby disponují vysokým právním vzděláním, zejména v oblasti obchodního práva, a znalostmi ekonomiky a ekonomických procesů,“ zdůraznili kriminalisté.

Každá vláda za uplynulých 20 let sice deklarovala ve svém programu boj s korupcí jako prioritu, přesto v mnoha ohledech kvete dál. Síla, kterou dokážou korupčníci k prosazení svých cílů vyvinout, je téměř nepředstavitelná

Velkou pozornost policejní práce tradičně přitahuje rozkrývání korupce. Ačkoli jde fakticky o poslední kapitolu výroční zprávy NCOZ, patří k jedné z nejzajímavějších částí. Hned zkraje připomíná, že sice každá vláda za uplynulých 20 let deklarovala ve svém programu boj s korupcí jako prioritu, přesto v mnoha ohledech kvete dál. Síla, kterou dokážou korupčníci k prosazení svých cílů vyvinout, je téměř nepředstavitelná.

„Charakteristickým rysem korupční trestné činnosti je její sofistikovaný způsob páchání, kdy lobbistické skupiny nemají v úmyslu zákon porušit, prosadí jeho změnu a svou činnost tak legalizují,“ upozornili detektivové. Korupční jednání se podle nich objevuje všude tam, kde jsou vytvořeny vhodné předpoklady. Živnou půdou pro korupci jsou velké státní zakázky ve stavebnictví, nákup zdravotních zařízení a výběrová řízení krajů. Ještě více skličující je pasáž o prohnilé justici.

„Velmi rizikový faktor v oblasti soudnictví představuje nezákonné zasahování a ovlivňování průběhu některých kauz.“ Děje se tak, ačkoli mají soudci zajištěnou právní, materiální, tak i politickou nezávislost. „Příčina tkví ve zdlouhavých jednáních, kdy kauzy jsou projednávány roky, či v procedurálních skutečnostech a systému přidělování kauz,“ uzavírá NCOZ.

Autor: