Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Švýcaři hledají poškozeného v kauze Mostecké uhelné

  10:07

Minulý týden v Česku vyslýchali místopředsedu představenstva firmy Czech Coal Services, která je právním nástupcem Mostecké uhelné.

Mosteckou uhelnou společnost prodala v roce 1998 sociálnědemokratická vláda Miloše Zemana neznámé firmě Appian Group. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Švýcarští prokurátoři v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti vyslýchali v Čechách nejen Pavla Rychetského a další členy bývalé Zemanovy vlády, ale také představitele společnosti Czech Coal Services Tomáše Fohlera. Podle informací ČESKÉ POZICE mají Švýcaři hlavní problém s absencí poškozeného v celé kauze. Již dříve totiž Česká republika a od roku 2008 Czech Coal Services, coby právní nástupce Mostecké uhelné, oznámily, že se v dané kauze necítí být jakkoliv poškozeni.

„Minulý týden jsem byl u výslechu v souvislosti s případem privatizace Mostecké uhelné společnosti, který oni vyšetřují,“ potvrdil místopředseda představenstva Czech Coal Services Tomáš Fohler a dodal, že švýcarští vyšetřovatelé se chovali velmi korektně.

Podle informací ČESKÉ POZICE nyní Czech Coal Services studuje obsáhlý vyšetřovací spis a vše směřuje k tomu, že nebude dále pokračovat v pozici aktivního účastníka řízení.

Švýcarská prokuratura několik let vyšetřuje bývalé manažery a spoluvlastníky Mostecké uhelné Antonína Koláčka a Luboše Měkotu a také pětici další manažerů ze společnosti Appian Group pro podezření z praní špinavých peněz a z nekalého hospodaření. Toho se měli dopustit tím, že společnost jako její manažeři majetkově ovládli za pomoci jejích vlastních peněz. Švýcaři zároveň obviněným zmrazili několik miliard korun, které obdrželi od Pavla Tykače za prodej vlastnické podílu a které měli na účtech v tamních bankách.

Majetkové vztahy v mosteckých dolech

Švýcarská prokuratura vyšetřuje privatizaci Mostecké uhelné a zmrazila miliardy korun z transakce z roku 2006

Mostecká uhelná společnost vznikla v listopadu 1993 spojením bývalých státních podniků Doly a úpravny Komořany, Doly Ležáky a Doly Hlubina. V roce 1998 ji sociálnědemokratická vláda Miloše Zemana prodala neznámé firmě Appian Group, od níž ji v roce 2003 koupili Antonín Koláček (40 procent), Luboš Měkota (40 procent), Petr Pudil (10 procent) a Vasil Bobela (10 procent) a přejmenovali ji na Czech Coal. V roce 2006 koupila 49 procent akcií od Koláčka, Měkoty, Pudila a Bobely kyperská společnost Indoverse Czech Coal Investments Limited podnikatele Pavla Tykače, který v loňském roce dokoupil zbytek a firmu tak ovládl celou.

Czech Coal tvoří dvě těžařské akciové společnosti: Vršanská uhelná, jež disponuje uhelnými zásobami s nejdelší životností v České republice v rámci současných územních limitů, a Litvínovská uhelná s největšími uhelnými zásobami v České republice (za územními limity).

Autor: