Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Systém výplaty sociálních dávek: Vrátí se „nesmrtelný“ OKsystem?

  13:12

Antimonopolní úřad zakázal plnění dvou důležitých dodatků prováděcí smlouvy souvisejících s novým zajištěním výplaty sociálních dávek.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) má opět trable s novým systémem vyplácení sociálních dávek. Tentokrát rázu nikoliv technického, jako vloni v lednu při jeho zavádění, nýbrž právního.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) totiž v pondělí nepravomocně rozhodl, že při uzavírání smluv (mezi ministerstvem vnitra a firmou Fujitsu Technology Solutions ve prospěch zadavatele – MPSV) na poskytování IT služeb souvisejících se zajištěním výplaty sociálních dávek došlo k pochybením. Úřad zakázal plnění dvou důležitých dodatků prováděcí smlouvy, které souvisejí právě se zajištěním výplaty dávek. Oběma ministerstvům navíc udělil pokutu po půl milionu korun.

Zcela nová zakázka

Připomeňme pozadí kauzy: Systém výplaty sociálních dávek do konce předminulého roku 2011 po osmnáct let dodávala a spravovala firma OKsystem. V roce 2011 začalo ministerstvo práce a sociálních věcí připravovat jeho nahrazení aplikacemi společnosti Fujitsu, jíž přidělilo zakázku bez výběrového řízení. Použilo k tomu už existující rámcovou smlouvu na dodávky počítačových systémů pro státní správu, kterou v roce 2008 za úřadování Ivana Langera (ODS) podepsalo ministerstvo vnitra právě s Fujitsu, a přidalo k ní dodatky týkající se systému výplaty sociálních dávek. Prakticky však šlo o novou zakázku.

Podobný návrh k antimonopolnímu úřadu, který byl nakonec sloučen s Jančurovým, podal vloni v květnu i OKsystem. Celkem logicky.Antimonopolní úřad své rozhodnutí odůvodnil takto: „Podle rozhodnutí ÚOHS porušila ministerstva (MPSV a ministerstvo vnitra – pozn. red.) při uzavírání dodatků zákon o veřejných zakázkách, neboť uzavřením zmíněných dodatků překročila rozsah předmětu plnění, jak byl vymezen v původní rámcové smlouvě. Ministerstva měla zadat plnění služeb na základě smluv, které by byly uzavřeny na základě výsledků řádného zadávacího řízení. Jejich postup tak mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky.“

Podnět k prošetření, které začalo počátkem loňského března, podal loni v únoru za KDU-ČSL její místopředseda Jan Bartošek, který na problematické pozadí zakázky dlouhodobě upozorňoval. Lidovci však byli označeni za neoprávněný subjekt. Posléze, v dubnu, podal návrh na zákaz plnění z předmětné smlouvy (mezi Fujitsu a ministerstvem vnitra) majitel Student Agency a člen správní rady Nadačního fondu proti korupci Radim Jančura. Podobný návrh, který byl nakonec sloučen s Jančurovým, podal v květnu i OKsystem. Celkem logicky.

„Vousatá“ firma

Společnost OKsystem zabezpečovala pro ministerstvo práce systém výplaty sociálních dávek po dobu dlouhých osmnácti let. V roce 1993 s ní byla bez soutěže uzavřena smlouva o vytvoření programového vybavení pro úřady práce. Od té doby byl OKsystem výhradním dodavatelem informačního systému sociální podpory. V roce 2004 byla smlouva s firmou prodloužena opět bez výběrového řízení (formou jednacího řízení bez uvěřejnění). Stejným způsobem byl kontrakt prodloužen v roce 2008.

Od roku 1993 činily celkové příjmy OKsystem od MPSV více než čtyři miliardy korun. Jen v posledních pěti letech představovaly porovnáním plateb od MPSV a údajů ve výročních zprávách OKsystem průměrně více než 80 procent celkového obratu společnosti. Na konci roku 2011 – za ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) – byl zahájen vývoj nového systému na základě zmíněné smlouvy se společností Fujitsu.

Poté, co byla společnost OKsystem odstavena od hlavního zdroje svých příjmů, se dal její podnět k ÚOHS očekávat. Jenže poté se podle policie tehdejší Drábkův náměstek Vladimír Šiška a ředitel odboru IT Milan Hojer snažili OKsystem přimět k jeho stažení. Jmenovaní úředníci měli výměnou společnosti OKsystem slíbit jinou zakázku v hodnotě 100 milionů korun. Po obdržení tohoto návrhu se šéfové OKsystem spojili s protikorupční policií, která začala Šišku i jeho podřízené odposlouchávat. Na začátku října protikorupční policie Šišku i Hojera zadržela.

Dvě možnosti?

Po nynějším zákazu od ÚOHS má ministerstvo práce a sociálních věcí dle středeční MF Dnes dvě možnosti: buď stihne do pěti měsíců (lhůta, po jejímž uplynutí by mělo být rozhodnutí antimonopolního úřadu účinné) vysoutěžit nového správce IT služeb, nebo se vrátí ke starému systému, který zajišťovala firma OKsystem.

Na dotaz, nakolik jsou tyto varianty budoucího vývoje reálné, mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová ČESKÉ POZICI v úterý napsala: „MPSV se nejdříve musí s rozsáhlým rozhodnutím ÚOHS, které přišlo včera odpoledne, důkladně seznámit. Pak bude možné sdělit další kroky. Pro úplnost: už dříve jsme na základě auditu oznámili předběžné záměry na transparentní výběr dodavatelů informačních systémů pro výplatu dávek.“

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...