Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Totalitní režim si přejí politici nalevo i napravo

  22:06

Nedávný šéfporadce premiéra Nečase Martin Říman a místopředsedkyně SPOZ Dita Portová živí společnou nenávist ke svobodným médiím.

Exministr a exporadce Martin Říman se vyjádřil k tématu médiokracie. foto: © ČTKČeská pozice

Po delší době se v médiích objevil Martin Říman, někdejší ministr průmyslu a obchodu a do loňského roku šéfporadce premiéra Petra Nečase. V rozhovoru pro portál Pravý břeh se věnoval i tématu, které se s oblibou řeší u „konzervativní“ konkurence, Protiproudu Petra Hájka – totiž takzvanou médiokracii.

Průměrně inteligentní a schopný politik by se nikdy nemohl ocitnout v situaci, aby ho „mistroval kdejaký nedostudovaný hňup“Na dotaz kmenového komentátora Reflexu Bohumila Pečinky, zda sílí vliv médií na veřejnou správu, Říman praví: „Jednoznačně ano. Upřímně řečeno pro mne to byl jeden z důvodů, proč aktivní politiky nechat. Měl jsem pocit, že už jsem dost starý na to, abych se musel nechat mistrovat kdejakým dvacetiletým hňupem, který ani nedostudoval školu, rozumí ničemu a chce být slavný. (…) Na konci 19. století v Anglii bylo životní metou každého absolventa Oxfordu nebo Cambridge dostat se do Dolní sněmovny. Dnes u nás jsou poslanec a ministr pod úrovní uklízečky a popeláře. Nemyslím, že lidé dělající politiku jsou o tolik jiní, horší než tehdy. Ale média z nich nadělala monstra.“

Ponechme stranou, že i jen průměrně inteligentní a schopný politik by se nikdy nemohl ocitnout v situaci, aby ho „mistroval kdejaký nedostudovaný hňup“. Jde o jakousi osobní Římanovu frustraci, ke které nedodává žádná konkrétní data, tudíž nejde o nic jiného než bezobsažný výkřik podobný stejně chytré paušalizaci „všichni politici kradou“. Pozoruhodnější je Římanova představa, že tisk, rozhlas a televize jsou zodpovědné za to, že z politiků jsou „monstra“.

Nečasův exporadce bohužel ani v tomto případě není schopný dát svému výroku aspoň minimální obsah a nespecifikuje, kdo z politiků je oním monstrem. Nicméně pokusme se odhadnout, kdo z politiků má nejhorší mediální obraz.

Nutí snad média politiky k nepravostem?

Čestné místo mezi nimi bude mít prezident Miloš Zeman skrze své opakované lhaní a virózové eskapády. Nedobře na tom bude také bývalý hejtman David Rath, jenž si od přátel odnášel krabici s miliony ulitými z veřejných zakázek. Bídný obraz má ministr financí Miroslav Kalousek skrze své vyhrožování orgánům činným v trestním řízení, urážení kolegů od politické konkurence nebo pochybné umisťování trafikantů do dozorčích rad státních podniků. A zapomenout nelze třeba ani na trojici Václav Klaus, Petr Nečas a Pavel Blažek, která nese odpovědnost za skandální amnestii.

Z Římanových slov vyplývá, že to novináři nutí vybrané politiky lhát a krást, že média jsou zodpovědná za to, že se vybraní politici neštítí klientelismu nebo vyhrožování, že média mohou za to, že se pár politiků rozhodlo omilostnit tuneláře a mafiány a za několik měsíců nebyli schopni ani ochotni vysvětlit, jak je to napadlo.

Jestliže lidé Římanova způsobu uvažování měli vliv na rozhodování Petra Nečase, nelze se divit, že je jeho vláda u veřejnosti tak „populární“.

Odvirujte prezidenta!

Primitivnější formou říká prakticky totožnou myšlenku místopředsedkyně Strany práv občanů – Zemanovců Dita Portová. K vlně textů a reportáží zabývajících se „virózou“ prezidenta Miloše Zemana, která měla příznaky obvykle se projevující u těžké opilosti, v pondělní MF Dnes poznamenala, že čeští novináři nejsou vlastenci, jinak by zveřejnili snímky, kde je „ta únava a viróza znát méně“. „Žurnalistika znamená tisknout to, co někdo jiný nechce vidět otištěné; všechno ostatní je public relations“

V ideálním případě tedy zřejmě měli obrazoví editoři prezidentovi shlížejícímu na korunovační klenoty ve Photoshopu namontovat rozesmátý odpočinutý obličej ze Zemanova oficiálního portrétu namísto zamlženého rozostřeného zraku a hlavy, která nebyla schopna držet se zpříma. Přeci nebudeme upozorňovat na to, že se Zemanem nemusí být všechno zcela v pořádku.

Jak Říman, tak Portová vůbec nechápou smysl médií. Novináři nemají za úkol snažit se, aby politici vypadali lepší, než jací ve skutečnosti jsou. K tomu mají politici své tiskové odbory a PR oddělení – mimochodem, nechávají si je platit z peněz daňových poplatníků. „Žurnalistika znamená tisknout to, co někdo jiný nechce vidět otištěné; všechno ostatní je public relations,“ vysvětlil už před více než půlstoletím George Orwell.

Donedávna významný představitel ODS a přední členka hradní strany se v dojemné shodě pohoršují, že někdo informuje o tom, co politici za veřejné peníze dělají a jak se přitom chovají. Možná by si to mohly jejich partaje dát do předvolebních programů a udělat z toho hlavní téma kampaně. Při takovém způsobu uvažování totiž už vůbec není podstatné, co ten který politik dělá a jaké hodnoty prosazuje – lid už nebude zprávami o jeho činnosti znepokojován a všichni budou mít klid na práci. Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...