Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Transporty do lágru s posvěcením Tisa

Záběr s prezidentem samostatného Slovenského státu, katolickým knězem Jozefem Tisem (1887–1947), který byl letos k vidění třeba u výpadovky z Levoče do Popradu, je reklamou na film Správa. foto: Kamila Schusterová

Záběr s prezidentem samostatného Slovenského státu, katolickým knězem Jozefem Tisem (1887–1947), který byl letos k vidění třeba u výpadovky z Levoče do Popradu, je reklamou na film Správa.
  8:11

Čo Dante nevidel

Ne, na Slovensku se nechystá další volební kampaň, i když číslo domnělé kandidátky by tomu mohlo nasvědčovat. Záběr s prezidentem samostatného Slovenského státu, katolickým knězem Jozefem Tisem (1887–1947), který byl letos k vidění třeba u výpadovky z Levoče do Popradu, je reklamou na film Správa (Zpráva). Snímek slovenského režiséra Petra Bebjaka by měl přijít do kin v lednu příštího roku.

Jde o adaptaci knihy Čo Dante nevidel od Alfréda Wetzlera. Pojednává o dvou židovských mladících, jimž se podařilo utéct z koncentračního tábora. Odnesli si s sebou zápisky o transportech i o nádobách se smrtelným cyklonem B. I s posvěcením prezidenta Tisa bylo ze Slovenska deportováno 70 tisíc lidí do nacistického koncentračního tábora v Osvětimi. Tiso neprojevil při poválečném procesu ani náznak lítosti. Byl odsouzen k trestu smrti.

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Mohlo by vás zajímat