Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Tři největší banky odvedly do zahraničí o čtvrtinu více než loni

  18:05
Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka letos pošlou svým zahraničním vlastníkům o 24 procent více než loni. Jejich odliv zisků je ožehavé politické téma, které se řeší také během dohadování nové vlády. Zavedení sektorové daně, jež by přesměrovala část výdělku bank do státní pokladny, bylo jedním z bodů vyjednání ČSSD a hnutí ANO.

Velká trojka vybrala na poplatcích méně. foto: Lidové noviny

Tuzemská velká bankovní trojka – Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka – letos přichystala pro své zahraniční vlastníky příjemný dárek. Do Vídně, Bruselu, respektive Paříže, kde jejich matky sídlí, letos pošlou ve formě dividendy celkem 32,4 miliardy korun, tedy o 6,2 miliardy více než loni. V souhrnu jde o meziroční nárůst o 24 procent, přičemž jejich zisk za minulý rok v součtu stoupl jen o dvě procenta na 45,3 miliardy korun.

Podle odborníků se ale není co divit. „V případě českých bank jde o jedny z nejzdravějších bank v Evropě a možná i na světě. Nedrží toxická aktiva, platební morálka Čechů je více než dobrá, a banky nepotřebují tak vysoké investice v čase jako výrobní podniky,“ říká František Bostl, vedoucí partner společnosti Starteepo Group. „Zisk tak jde zjednodušeně hlavně do informačních technologií, do nichž banky investovat musejí, na rostoucí mzdy a na dividendy,“ dodal.

Výplata dividend

Důvodů pro vyšší výplatní poměr je nicméně více. „České banky disponují poměrně robustní kapitálovou vybaveností, zároveň na tuzemském trhu neexistuje přílišný potenciál pro fúze a akvizice. Logickým důsledkem této konstelace je stav, kdy české banky vyplácejí velkou část svých zisků akcionářům,“ doplňuje Tomáš Pfeiler, portfolio manažer společnosti Cyrrus. Jednoznačně nejštědřejší k akcionářům byla ČSOB.

ČSOB na dividendách vyplatila do Bruselu celý loňský nekonsolidovaný zisk 15,36 miliardy korun.. Komerční banka poslala francouzské Société Générale 5,38 miliardy korun. Erste Group pak dostala od České spořitelny na dividendách 11,7 miliardy korun.

Na dividendách vyplatila celý loňský nekonsolidovaný zisk 15,36 miliardy korun. O rok dříve odvedla z vydělaných 15,54 miliardy něco málo přes deset miliard korun, svému majiteli tak poslala jen přibližně dvě třetiny zisku. „Akcionář každoročně přehodnocuje dividendovou politiku, a to i ve světle kapitálových požadavků. Každoročně se ujišťuje, že ČSOB drží dostatek kapitálu ke svému růstu a zdravému úvěrování,“ odpověděl mluvčí banky Patrik Madle na dotaz, co stálo za tak velkým nárůstem objemu vyplacených peněz.

Zbylé dva peněžní ústavy byly skromnější. Komerční banka poslala francouzské Société Générale 5,38 miliardy korun, což je o 820 milionů více než o rok dříve. Erste Group pak dostala od České spořitelny na dividendách 11,7 miliardy korun, o 140 milionů více než loni. Odliv zisků tuzemských firem do zahraničí je ožehavé politické téma, které se řeší také během dohadování nové vlády. Zavedení takzvané sektorové daně, jež by přesměrovala část výdělku bank do státní pokladny, bylo jedním z projednávaných bodů mezi ČSSD a hnutím ANO.

Daň za pozitiva

Sociální demokraté na začátku koaličních „námluv“ na sektorové dani pro finančnictví trvali, ANO naopak odmítalo daně zvýšit nebo nové zavádět. Nakonec se otázka vyřešila kompromisem – na téma odlivu zisků vznikne vládní analýza, která prozkoumá, jak jiným způsobem udržet peníze v České republice. Až pokud se ukáže, že to nepomáhá, otevře ČSSD debatu na toto téma znovu. Podle analytiků je silný penězovod do ciziny daní za to, že investoři do ČR přicházejí.

Ze zahraničních investic tuzemská ekonomika významně benefituje – pomáhají vytvářet nová pracovní místa, zvyšují produktivitu práce či vedou k navyšování daňových výnosů. Platba dividend zdejších firem zahraničním matkám je tak určitou daní za tato pozitiva.

„Ze zahraničních investic tuzemská ekonomika významně benefituje – pomáhají vytvářet nová pracovní místa, zvyšují produktivitu práce, vedou k navyšování daňových výnosů a tak dále. Platba dividend zdejších firem zahraničním matkám je tak určitou daní za tato pozitiva,“ vysvětluje Pfeiler. Jeho slova potvrzuje i finančník Tomáš Hlaváč.

„Představa, že jakýkoliv investor jde do Česka s tím, že bude vyplácet dividendy podle představ zdejší vlády, je naivní. U bank to úplně neplatí, ale většina firem zahraničních vlastníků, jako je Škoda, získává většinu zisku z exportu. Platí tu daně a jejich politika vracet část takto v zahraničí získaného zisku matkám, je naprosto legitimní,“ vysvětluje.

Autor: