Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Trochu jiný pohled na špičkové vědecké články

USA

  17:24

V poměru kvality vydaných článků si česká věda nevede vůbec špatně. S podílem 1,32 procenta špičkových prací z celku se blíží i Norsku.

Výřez grafu z magazínu Nature, který ukazuje, kolik článků je ve kterých zemích špičkových. foto: © repro Nature.com / Thomson ReutersČeská pozice

Aktualizováno. Dobrých zpráv pro českou vědu není nikdy dost. Jednu takovou nachystal magazín Nature koncem loňského roku. Ve svém článku, který shrnuje milníky výzkumu za rok 2012, otiskl i ne zcela typický „krabičkový“ graf počtu vědeckých článků podle jednotlivých zemí světa. Kromě celkové masy, v níž dominují Spojené státy americké s 311 975 publikacemi, si na základě dat agentury Thomson Reuters autoři povšimli i procentního podílu špičkových článků na celkové produkci. A v tom si Česko – v porovnání s ostatními – nevede vůbec zle.

Výše uvedený výřez (celý obrázek je k vidění pod tímto odkazem) částečně ukazuje, jak graf vypadá. Tmavě je vyznačena celková produkce, světle pak práce, které patří do jednoho procenta nejlepších textů. Pakliže mají USA z oněch 300 tisíc publikací těch špičkových 1,19 procenta, Češi vykazují z masy započtených 8400 článků poměr 1,32 procenta, což je skoro stejně jako třeba v Norsku (1,33) a více než ve Finsku (1,28).

Časopis Nature se takto zaobíral 39 zeměmi světa s více než šesti tisíci pracemi. Nejvyšší procento výjimečně kvalitních článků mají Švýcaři (1,91), Dánové (1,77), Nizozemci (1,66), vědci z Belgie (1,63), Rakušani (1,52) nebo Britové a Jihoafričané (v obou případech 1,44).

V absolutním počtu dominují USA, druhá je Čína a třetí Velká BritánieO poznání méně kladou důraz na kvalitu ze svých 17 602 výstupů v Polsku (0,79 procenta) či v Rusku (0,52), jež loni podle dat Thomson Reuters hlásilo 22 340 článků. Podobný poměr vykázala Čína (0,56), jejíž věda jde nahoru – nejen co se týče kvantity. Loňských 159 121 článků řadí čínské vědce na druhé světové místo v publikační aktivitě, třetí je Velká Británie a čtvrté Německo. Z vybraných států má nejnižší procento „špičkovosti“ Malajsie (0,30) a Indie (0,37).

Ač je nutno brát všechny statistiky s rezervou, právě tato naznačuje, že není důležité jen množství výstupů, ale jejich kvalita. Jak říká Jiří Jiráček z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, jenž ČESKOU POZICI na graf upozornil: „Kvalita českých článků se zvyšuje. Nemá cenu dělat deset článků v časopise s malým impaktem, poněvadž si jich nikdo nevšimne. Je potřeba připravit opravdu kvalitní věc, která v oboru zaujme.“

Spolu s kolegyněmi Lenkou Žákovou a Emílií Kletvíkovou se jim to podařilo. V lednovém časopise Nature mají jeden z nejstahovanějších článků věnovaných struktuře inzulínu a jeho navázání na buněčný receptor.

Aktualizace. Ve čtvrtek odpoledne (v návaznosti na tuto glosu) publikoval článek docent Daniel Münich z CERGE-EI, který graf z Nature detailněji zkoumal. Upozorňuje, jak asi takový graf vznikal, a píše: „Agregátní srovnání v Nature je spíše zábavné a zavádějící než informativní. Každopádně se na něm dá pěkně ukázat, jak opatrně je třeba přistupovat k bibliometrii. Dělat na špatně interpretovaných číslech dalekosáhlé závěry (jsme dobří, jsme špatní, apod.) není dobré.“

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...