Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Tvrdý klientelismus jako odměna za 500 miliard z Bruselu

Evropa

  21:48

Smysl a přínosy evropské integrace kazí strukturální fondy, píše Lukáš Wagenknecht.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

KOMENTÁŘ Lukáše Wagenknechta / Před několika lety, na začátku současného programovacího období, jsem vyslechl proslov bývalé eurokomisařky pro regionální rozvoj Danuty Hübnerové. Chválila přínos strukturálních fondů a popsala ho jako nejúspěšnější projekt Evropské komise. Psal se rok 2008 a všichni jsme měli radost, že se nám členství v unii „vyplatí“, protože dostaneme v přepočtu na hlavu nejvyšší příspěvek ze všech členských států.

Nyní jsme o pár let dál a můžeme začít pomalu bilancovat, jak nám eurodotace pomohly. Kdybych paní Hübnerovou slyšel dnes pronášet slova chvály nad bruselským přerozdělováním, řekl bych jí přinejmenším, aby si z nás nedělala legraci. Právě evropské dotace kazí dobré jméno a smysl evropské integrace, která pomohla našemu světadílu přinést v posledních padesáti letech mír, stabilitu a ekonomickou prosperitu.

Kdybychom na začátku dostali pouze dvě pětiny peněz a investovali je smysluplně, nic by se nestaloDnes je již zřejmé, že se nepodaří dočerpat část dotací, osobně to odhaduji na 150 miliard. Což je přibližně celá pětina sumy, na kterou jsme měli nárok. Mimo to můžeme uvažovat o dalších ztrátách: minimálně pětina za nesmyslné nebo zmanipulované projekty, třetí pětina potom za předražené zakázky. Kdybychom tedy na začátku dostali pouze dvě pětiny peněz a investovali je smysluplně, nic by se nestalo. Zbytek mohl pomoci hladovým dětem v nejchudších částech světa.

Podle mého názoru jsou takové výsledky možným důkazem, že strukturální fondy slouží především jako nástroj pro uplácení národních politiků ze strany Bruselu. Hlavním cílem může být získání jejich podpory, aby nechali byrokraty v klidu žít. Osobně pochybuji, že někoho v Evropské komisi opravdu zajímá, za co se miliardy v jednotlivých členských státech utrácejí. Jinak by to přeci nemohlo dopadnout jako v Česku.

Zbytečně moc peněz na hlouposti

Je to přeci tak jednoduché: kdo je kamarád toho správného politika, přiživí se na eurodotacíchPlýtvání samo o sobě však pro nás není hlavní problém. Takové přerozdělování dotací má podle mého názoru negativní vliv na řízení našeho státu. Jde o to, že těch peněz je opravdu strašně moc. Není proto žádný tlak na úspory veřejných rozpočtů. Ve svém důsledku tak EU fondy negativně ovlivňují demokratický vývoj naší společnosti. Je to přeci tak jednoduché: kdo je kamarád toho správného politika, přiživí se na eurodotacích. Ostatní mají smůlu, musejí si na svůj podnik vydělat sami. Naší nevyvinutou demokracii tak vytěsňuje tvrdý klientelismus.

Evropská byrokracie je v tomto případě spoluviníkem. První část nepřehledného systému zařídili v Evropském parlamentu. V Praze byl potom systém dotažen do zdárného konce. Na správná místa byli dosazeni politicky nominovaní úředníci. Ti se postarali o to, aby mohli bossové v krajích nebo na ministerstvech ovlivňovat přímo nebo nepřímo „jejich“ balík dotací.

V čem to je, že v eurodotacích Brusel selhává, ale například u regulace telefonních poplatků u nás pomohl prolomit dlouholetý kartel mobilních operátorů?

Moc času nezbývá

V tuto chvíli se potichu bez větších mediálních ohlasů připravuje nové programovací období.

Ty samé osoby, které se zasloužily o netransparentní systém v minulých letech, připravují nové operační programyProzatím není vidět žádné světlo na konci tunelu. Jaký je vlastně důvod této skepse? Ty samé osoby, které se zasloužili o netransparentní systém v minulých letech, připravují nové operační programy. Ať již jde o úředníky na ministerstvu financí, ministerstvu pro místní rozvoj nebo v takzvané Radě pro fondy společného strategického rámce. Starého psa novým kouskům nenaučíš, to přeci ví i malé dítě. Na papír se vyzvrací pár stovek stran bezmyšlenkovitého textu o nových operačních programech. Aby to bylo více sexy, najme se outsourcovaná poradenská společnost, která bláboly podpoří barevnými grafy. A cesta k dalším miliardám je otevřena.

Musíme být ale pozitivní! Je tu stále malá naděje, že se již podruhé nevydáme cestou Řecka nebo Španělska. Měli bychom přestat pouze nadávat nad ztracenými stovkami miliard z minulých let a začít opravdu důsledně sledovat nastavení nového rozdělování ve výši 500 miliard korun. To musí být hlavním tématem politického dohadování nové vládní koalice! Moc času na to už nezbývá…

Je přeci škoda, aby myšlenku evropské integrace nadále ničil „nejúspěšnější“ projekt Evropské komise – strukturální fondy.

Související článek ČESKÉ POZICE: