Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Udrží Bárta Věci veřejné v první lize?

  15:34

Pokud se Vít Bárta stane předsedou VV, určitě mu dojde, že stranu musí zdemokratizovat, má-li v „první lize“ přežít víc než jednu sezónu.

Protikandidátem současného předsedy Věcí veřejných Radka Johna (vpravo) na tuto funkci v květnových volbách může být sám Vít Bárta, faktický vůdce VV. foto: © ČTKČeská pozice

Ve středu se nakvap sešel poslanecký klub Věcí veřejných (VV) a po debatě, kterou slovy „kur…, musíme být jednotní!“ a bouchnutím do stolu zahájil jejich předseda a ministr vnitra Radek John, vydal lakonické prohlášení: „Poslanci VV odmítají spekulace o nejednotě poslaneckého klubu a odmítají spekulace o přeběhlících do ODS a TOP 09.“ Se spekulacemi přišla nejprve MF Dnes, ale mezi dalšími médii též levicové Právo, jež věnuje nepravicovým „véčkám“ značnou pozornost.

Spíše než o spekulace tedy půjde o informace, které unikají z útrob VV. Ostatně kdyby si Johnova strana byla svou jednotou jistá, nereagovala by lapidárním dementi a kontrolou styků svých lidí s novináři.

Ztráta přízně voličů

Ani není divu, že se cosi ve VV děje. Blíží se květnová volba předsedy strany a Radek John bude mít vícero protikandidátů, možná včetně ministra dopravy Víta Bárty. Nebylo by divu, kdyby už jen proto byla „véčka“ nervózní. Navíc tato populistická strana přesně neví, jak na tom u veřejnosti nyní je.

Z loňských květnových voleb do sněmovny vyšly VV s 10,88 % hlasů a 24 poslaneckými mandáty. Kdyby se však volby konaly nyní, podle STEM by obhájily jen jedenáct křesel. Třináct poslankyň a poslanců by přišlo o dobrý džob, který jim téměř zázrakem spadl do klína. Nedivme se, že někteří z nich mají obavy a také „roupy“! Volební model CVVM z půlky března je sice k „véčkám“ vlídnější, ale oproti loňskému květnovému výsledku VV určitě příznivce ztratily.

Bylo už řečeno, že Johnovým protikandidátem na předsedu může být sám Vít Bárta, faktický vůdce VV. Ta vznikla před šesti lety pro potřeby komunální politiky v Praze 1 a 5, a teprve v roce 2009 se z ní díky Bártovi, jeho penězům a lidem, jež najal, stává fenomén velké politiky. Spíš než strana to však byl podnikatelský projekt, který skvěle vyšel, když se VV na první pokus dostaly do sněmovny a dokonce se hned staly i součástí vládní sestavy. Přitom „véčka“ nemají páteřní krajskou, neřku-li do nižších úrovní vybudovanou organizační strukturu, a proto ani nemohou fungovat jinak než firma.

Podivná rebelie

Bárta je její majitel a šéf a jako silná, dominantní a také narcisisitní osobnost „véčka“ autoritativně řídí. V poslaneckém klubu vystupuje s „castrovsky“ nekonečnými projevy, zatímco jiným je dovoleno promluvit jen minutku. „Někdy zapomíná, že nejsme jeho zaměstnanci,“ posteskl si MF Dnes poslanec VV Martin Vacek. A jejich první místopředseda Jaroslav Škárka vyjádřil dokonce tamtéž názor, že „strana by měla fungovat jinak“.

„Véčka“ nemají páteřní krajskou ani do nižších úrovní vybudovanou organizační strukturu, a proto nemohou fungovat jinak než firma

Strana jistě, jenže Vacek a jeho 23 kolegyň a kolegů by patrně nebýt Víta Bárty nebyli poslanci, Škárka prvním místopředsedou, John dokonce předsedou VV, vicepremiérem a ministrem vnitra a Josef Dobeš a Kamil Jankovský ministry školství a místního rozvoje. On jim obstaral taková skvělá zaměstnání a jistě za to očekává vděk, a nikoli rebelii.

K té se údajně chystá až jedenáct členů poslaneckého klubu VV. Bártovi se však bojí postavit čelem a toho času hledají „exit strategy“. Spolehlivý způsob, jak odejít z VV, prý vyžaduje získat čas, „abychom zjistili, kolik nás do toho vlastně půjde a jestli najdeme kromě odporu k Bártovi i nějaký společný pozitivní program. A také si musíme zajistit zázemí, protože bychom přišli o hlavního sponzora Věcí veřejných, kterým je právě Bárta,“ sumarizuje tři anonymní zdroje MF Dnes. To je roztomilé!

Nenajdou-li se noví sponzoři, ať je Bárta, jaký je, z rebelie sejde! A pokud jde o nové zázemí, na rozdíl od Miloše Melčáka a Michala Pohanky, jejichž jakýsi sponzoring převzala ODS, anžto bez hlasů obou zběhů by Topolánkova vláda v lednu 2007 nezískala ve sněmovně důvěru, je situace pro případné sběhy z VV méně nadějná. I kdyby jich bylo jedenáct a všichni se přidali k opozici, vládní koalici by zůstala pohodlná většina 107 hlasů.

Hra na demokracii

Existuje však i druhá varianta – ODS a TOP 09 by vytvořily koalici s rebely. Disponovala by 105 hlasy, čímž by se ODS a TOP 09 odstřihly od Bárty, jenž kdovíco „peče“ s prezidentem Václavem Klausem, a také od Johna, a tím by ministerstvo vnitra bylo opět k mání. Tato druhá možnost je však spíše jen teoretická! Vyžadovala by souhlasný postup ODS a TOP 09, který je však nepravděpodobný. Už při koaliční krizi loni v prosinci okolo osoby policejního prezidenta a zřetelně při té současné kolem ProMoPra a Alexandra Vondry je ODS osamocena, zatímco TOP 09 a Bártovy VV jsou v tandemu proti ní.

Rebelie ve VV proti Bártovi nemá velkou naději na úspěch. Zároveň však platí, že naději na úspěch nemůže mít do budoucna ani spolek, jenž si na demokracii pouze hraje. Fiasko VV v komunálních a senátních volbách ukázalo, že proti sice nedokonalým, leč na demokratických principech zbudovaným politickým stranám, navíc zakotveným v široké veřejnosti, nemá Bártův podnikatelský koncept šanci na opakovaný úspěch. Bártovi, zejména pokud se stane předsedou VV, jistě dojde, že „véčka“ musí zdemokratizovat, mají-li v „první lize“ přežít víc než jednu sezónu.

Související článek: Obchodní společnost Věci veřejné