Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Úpadek Key Investments se mění v justiční frašku

  15:46

Zástupce věřitelů ani insolvenční správce nebudou mít motivaci odkrýt do hloubky finanční toky ani akcionáře Key Investments.

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Jestliže jsme před měsícem psali, že kauza Key Investment vstupuje do fáze nebezpečné pro politiky, nový vývoj musel právě dotčeným politikům udělat radost. Stopy z minulosti budou definitivně zahlazeny.

Jak jsme informovali, firma, jejímž prostřednictvím například řada radnic utopila obecní peníze v problematických cenných papírech, se ocitla v insolvenčním řízení. A to bude rozhodnutím Městského soudu v Praze pokračovat konkurzem, podle jednoho ze scénářů, které jsme předpověděli již v polovině září. V pondělí, 22. října se uskutečnilo setkání věřitelů a insolvenční správce Jiří Švihla (o jehož pozoruhodném jmenování předsedou Městského soudu v Praze Janem Sváčkem jsme rovněž informovali) neuznal platnost pohledávek napálených klientů, kteří svěřily Key Investments dohromady více než půl miliardy korun.

Lze konstatovat, že pro velké věřitele skončila tato fáze řízení fiaskem

A tak se stalo, že ostatní věřitelé zvolili svým zástupcem společnost Infoland. Tato firma je přitom různými nitkami propojená nejen s Key Investments, ale i s koncernem Via Chem Group, jehož neobchodované cenné papíry za veřejné stamiliony drží městské části Praha 6, Praha 10 či Hornická zaměstnanecká zdravotní pojišťovna v likvidaci (HZZP). Lze tedy konstatovat, že pro velké věřitele skončila tato fáze řízení fiaskem. Firma Infoland, ale ani správce Švihla, nebudou mít žádnou motivaci odkrýt do hloubky historii finančních toků a akcionářskou strukturu Key Investments. Jednoduše řečeno, vše zůstane v rodině.

Aktivní Infoland

Pohledávky zapsalo dvanáct věřitelů, mezi nimi všechny notoricky známé velké oběti kauzy: Praha 6, Praha 10, které svěřily Key Investments stamiliony z finančního majetku radnic, či HZZP v likvidaci, která investované peníze, asi 160 milionů korun, musí vracet ministerstvu financí.

Co se posléze odehrálo na jednání věřitelů, kterým správce pohledávku uznal: firma Infoland, která přihlásila pohledávku ve výši 1,3 miliony korun, navrhovala, aby věřitelským orgánem byl věřitelský výbor. Následovalo hlasování, kde proti ustanovení věřitelského výboru byla pouze společnost Sokolovská uhelná, jenže výše její pohledávky (51 milionů korun) výrazně převyšovala součet pohledávek ostatních hlasujících, tudíž hnědouhelné doly samy dokázaly návrh odmítnout.

Poté následovalo hlasování o tom, kdo bude věřitele v řízení zastupovat. Společnost Infoland navrhla do této funkce sama sebe a Sokolovská uhelná překvapivě souhlasila. V této souvislosti je nutné poznamenat, že bývalý hlavní představitel Key Investments Vladimír Kroužecký je synovcem vlastníka třiceti procent akcií Sokolovské uhelné Jana Kroužeckého. Výsledky obou hlasování proto dávají prostor k spekulaci, zda Infoland nebyl se společností Sokolovská uhelná dopředu domluven. Ale to nikdo není schopen prokázat.

Co se veřejnost nedozví

Key Investments skoro žádným majetkem nedisponuje a klienti také dobře věděli, že z konkurzní podstaty nic nedostanou. Mělo tedy přihlášení pohledávek vůbec smysl?

V den, kdy jednali věřitelé, rozhodl Městský soud v Praze, že způsobem řešení úpadku dlužníka, tedy Key Investments, bude konkurz. Z hlediska vrácení veřejných stamilionů však toto rozhodnutí nic neznamená. Key Investments totiž skoro žádným majetkem nedisponuje, to se všeobecně ví, a klienti také dobře věděli, že z konkurzní podstaty nic nedostanou. Mělo tedy přihlášení pohledávek vůbec smysl?

Jistě. V rámci insolvenčního řízení by se věřitelský výbor mohl snažit rozkrýt dodnes utajovanou (minulou i současnou) majetkovou strukturu Key Investments, odhalit seznam VIP klientů nebo zjistit, zda v rámci různých finančních operací nebyli zvýhodněni akcionáři či s nimi spřízněné osoby. Jenže věřitelé, kteří zůstali ve hře, pravděpodobně nebudou mít zájem nahlížet do smluv a účetnictví, pídit se po tom, zda některými operacemi nebyl někdo zvýhodněn, a pak u soudu vše napadnout.

Šance, že veřejnost by mohla konečně zjistit konkrétní informace o tom, který politik, vysoce postavený státní úředník, (centrální) bankéř či soudce zhodnocoval své prostředky pomocí firmy Key Investments, a třeba jí i z titulu své fukce dlouhodobě pomáhal pokračovat v činnosti, klesla k nule. Nic takového se nestane.

Radost musí mít i prezident Václav Klaus, protože nebude zájem prověřit nedávné záhadné uspokojení nároku jeho think-tanku – Centra pro ekonomiku a politiku (CEP), který točil své miliony rovněž přes Key Investments. Cenné papíry v portfoliu CEP se za nevyjasněných okolností podařilo zlikvidnit zřejmě v nominálním kurzu – a možná i s výnosem – a peníze CEP vrátit. Což se žádnému z klientů Key Investments nezdařilo, ač o to písemně požádali dříve než Klausův think-tank. Takže ani na otázku, jak je možné, že CEP vymohl peníze mimo pořadí, nedostane veřejnost odpověď.

Infoland, jako zástupce věřitelů, nebude chtít veřejnost seznámit ani s tím, kdo všechno investoval peníze prostřednictvím Key Investments - přitom podle informací ČESKÉ POZICE měla ještě před několika lety asi 300 klientů a spravovala zhruba tři miliardy korun.

Velcí věřitelé, jejichž nároky byly správcem Švihlou popřeny, se mohou v incidenčních žalobách domáhat uznání své pohledávky soudem. Pokud dojdou uznání, mohli by odvolat správce a změnit výbor. To však při stavu české justice bude trvat roky… A protikorupční policie, která politicky velmi citlivou kauzu Key Investments šetří již více než dva roky bez jakéhokoli výsledku, se též nepřetrhne. A mezitím půjde Key Investments do likvidace.

Bludný kruh

V nejnovějším vývoji insolvenčního řízení je řada velice zajímavých souvislostí. Například ta, že firmu Infoland v insolvenčním řízení zastupuje advokát Jan Pacovský.

Ano, milý čtenáři, tentýž právník, jenž poslal loni městské části Praha 13 celkem 200 milionů korun, které jí Key Investments dlužila. Odkud peníze pocházely, nebylo dodnes transparentně vysvětleno. A to není všechno: advokát Pacovský také zastupoval 23. září 2010 na jednání v rámci insolvenčního řízení proti majetku firmy Oleofin věřitele - podnik Plenty a slovenskou společnost M Securities. Podívejme se na tyto dvě firmy blíže.

Plenty je součástí konglomerátu Via Chem Group. M Securities zase byla manažerem emise dluhopisů Via Chem Group, které Key Investments za veřejné stamiliony nakoupila do portfolií Prahy 6, Prahy 10 či Hornické zdravotní zaměstnanecké pojišťovny v likvidaci. M Securities se původně jmenovala také Key Investments. A půjčila před lety peníze expremiéru Stanislavu Grossovi na kontroverzní nákup akcií Moravia Energo, jejichž prodejem pak zázračně zbohatnul.

Takže: Pacovský před dvěma lety zastupoval slovenskou větev Key Investments a nyní zastupuje věřitele proti české větvi Key Investments!

A kdyby to nestačilo: Pacovského v jiné kauze ustanovil z pozice insolvenčního správce developerské společnosti ECM advokát Ivo Hala do orgánu dceřiné firmy ECM Finance. V právní kanceláři Hala & Partners, je mezi advokáty uveden i Petr Sisák, významný spolumajitel Via Chem Group. A hlavním právním zástupcem koncernu Via Chem Group je právě Hala & Partners.

Halu jmenoval inslovenčním správcem ECM předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček. A není bez zajímavosti, že že Hala pochází z Českých Budějovic, kde sídlí insolvenční správce Key Investments Jiří Švihla, jehož pražský městský soud ustanovil do takové funkce v Praze vůbec poprvé, a zrovna v tak politicky mimořádně citlivé kauze jako je Key Investments...

V bludném kruhu firem, advokátů a insolvenčních správců hraje důležitou roli firma Infoland, která společnosti Key Investmenst umožnila svými půjčkami přežít pár měsíců před úpadkem

V tomto bludném kruhu firem, advokátů a insolvenčních správců hraje důležitou roli firma Infoland, která společnosti Key Investmenst umožnila svými půjčkami přežít pár měsíců před úpadkem. Majitel firmy Infoland Jozef Kaán byl akcionářem společnosti Fores (bývalé Foresbank), která před lety hrála roli při vstupu Petra Sisáka jako akcionáře do koncernu Via Chem Group. Společnosti Infoland a Via Chem Group sídlily svého času na stejné adrese v Praze 5, v Plzeňské ulici 155/113.

A ještě musíme připomenout jednoho z akcionářů firmy Key Investments Jaromíra Floriána, který byl ekonomickým ředitelem společnosti STZ (součást koncernu Via Chem Group). Florián, který je údajně švagrem Petra Sisáka, je stále předsedou dozorčí rady Maxima pojišťovny, která pojistila rizika z investování prostřednictvím Key Investments pro městskou část Prahu 10! Už je snad i totálnímu začátečníkovi v kauze Key Investments jasné, proč politici ODS a ČSSD na Praze 10 vybrali pro takový účel zrovna tuto nevýznamnou pojišťovnu…

Bude soud tyto vztahy zkoumat?

Takže shrnutím informací a souvislostí docházíme k závěru, že věřitel Key Investments (společnost Infoland) a přinejmenším jeden z akcionářů Key Investments mohou být spřízněnými osobami. Spojující nitkou je koncern Via Chem Group, jehož neobchodované dluhopisy Key Investments nakupovala svým klientům do investičního portfolia!

Jelikož člen věřitelského výboru nesmí být v koncernu s dlužníkem, otázkou je, zda pražský městský soud vedený Janem Sváčkem (jehož se prezident Klaus marně snažil dostat mezi ústavní soudce), rozhodne výše popsané vztahy zkoumat. ČESKÁ POZICE tipuje, že nikoli. Z této situace se mohou radovat jedině dodnes utajovaní vlastníci Key Investments, protože potřebují vědět, co lze v konkursu na jeho majetek v příštích měsících očekávat.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...