Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Úročení na účtech některých bank vzrostlo. Ale jen dočasně

  18:08
Dvě banky na tuzemském trhu – Raiffeisenbank a ING Bank – nabízejí sazby, které přinejmenším pokryjí inflaci, tedy znehodnocení peněz, která v listopadu činila dvě procenta. U obou bank má atraktivní sazba primárně jeden cíl. Nalákat nové klienty. Změny ve prospěch střadatelů chystá i další z menších hráčů na trhu – banka Creditas.

Centrální banky a negativní úrokové míry. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Češi se konečně dočkali růstu úročení na spořicích účtech. Už dvě banky na tuzemském trhu nabízejí sazby, které alespoň pokryjí inflaci, tedy znehodnocení peněz, která v listopadu činila dvě procenta. Od začátku roku začala nabízet na spořicím účtu úročení ve výši tří procent tuzemská Raiffeisenbank. „S výhodnou nabídkou úročení při založení nového běžného účtu přicházíme proto, abychom získali nové klienty. V rámci bankovního trhu jde o ojedinělou nabídku,“ říká Petra Kopecká, tisková mluvčí Raiffeisenbank.

Nabídka platí jen pro vklady do 150 tisíc korun, pokud si klient sjedná běžný účet eKonto Komplet nebo eKonto Smart. Druhé nejvyšší zhodnocení úspor na českém trhu nabízí ING Bank, kde nově příchozí klienti dostanou od června loňského roku dvouprocentní úrok. Jenže v obou případech to má jedno velké ale. Takto výhodně jsou vklady u obou bank úročeny jen šest měsíců. Po uplynutí této doby je úrok o dost nižší. V případě Raiffeisenbank pak úročení klesne na jedno procento, a v případě ING dokonce jen na půl procenta.

Stále Hello bank!

Důvod je přitom zřejmý. U obou bank má atraktivní sazba primárně jeden cíl. Nalákat nové klienty. „Když jsme si testovali různé akviziční koncepty, klienti nejlépe hodnotili právě bonusové úročení na spořicím účtu,“ potvrzuje Kopecká. „Zvyšování sazeb se týká spíše bank, které potřebují nalákat klienty, aby jim následně mohly nabídnout další produkty,“ vysvětlil ekonom poradenské společnosti Partners Martin Mašát. Nejvyšší dlouhodobé úročení na trhu tak v současnosti stále nabízí Hello bank!.

Nejvyšší dlouhodobé úročení na trhu tak v současnosti stále nabízí Hello bank!. Ta vklady do výše 300 tisíc korun úročí sazbou 1,5 procenta.

Ta vklady do výše 300 tisíc korun úročí sazbou 1,5 procenta. „V současné době patří úrok na Hello spoření k nejlepším na trhu a jeho navyšování v nejbližších dnech neplánujeme,“ odpověděla na dotaz LN ohledně možného zvýšení Gabriela Pithartová, ředitelka se zodpovědností za značku a zákaznickou zkušenost v Hello bank!. Na sazby kolem jednoho procenta pak dosáhnou lidé například i u Air Bank, Equa bank i Sberbank. Zatímco obě prvně jmenované zatím sazbu zvyšovat neplánují, mluvčí Sberbank Radka Černá tuto možnost nevyloučila.

Změny ve prospěch střadatelů ale chystá další z menších hráčů na trhu – banka Creditas. „Zvýšení aktuálně plánujeme. Chceme být dlouhodobě mezi třemi nejlepšími nabídkami na trhu spořicích účtů a termínovaných vkladů,“ říká Věra Pavlišová, ředitelka retailového bankovnictví Creditas. Banka přitom v současnosti zhodnocuje vklady do 750 tisíc sazbou 0,8 procenta. Pokud ale klient využívá multibankovní aplikaci Creditasu pro správu účtů u více bank s názvem Richee, dosáhne u tohoto účtu na sazbu 1,5 procenta u vkladů do 300 tisíc korun.

Žádné obři skoky

Je poměrně paradoxní, že sazby zatím příliš nerostly. Zatímco sazby u hypoték banky zvyšují, u spořicích účtů roste úročení jen minimálně. Česká národní banka přitom zvýšila loni základní úrokovou sazbu, od které se odvíjí i ceny úvěrů, hned pětkrát. I letos se přitom čeká, že sazby několikrát zvýší. „Bankám, které mají stovky miliard korun vkladů, za které téměř nic neplatí na úrocích, se plošné zvyšování sazeb nevyplatí, protože by si tím jen snižovaly zisk,“ vysvětluje důvod Josef Rajdl, analytik poradenské společnosti Fincentrum.

Podle expertů úroky na účtech sice o něco vzrostou, ale rozhodně nepůjde o nějaké obří skoky, které by alespoň pokryly inflaci

Podle expertů úroky na účtech sice o něco vzrostou, ale rozhodně nepůjde o nějaké obří skoky, které by alespoň pokryly inflaci. „Ano, dočkat se mohou, ale pouze v řádech 0,1 až 0,2 procentního bodu. Nic dramatického bych opravdu neočekával. Průměr okolo 1 až 1,5 procenta maximálně. Více bych si od spořicího účtu určitě nesliboval,“ myslí si analytik společnosti Broker Consulting Martin Novák.

Spořicí účty

Raiffeisenbank

účet eKonto XL – tři procenta (Výhodné úročení je jen na dobu šesti měsíců.)

  • Úročení se vztahuje na spořenou částku do 150 tisíc korun po dobu šesti měsíců. Po uplynutí tohoto období budou klientům úspory na spořicím účtu eKonto XL úročeny jedním procentem.

ING Bank

ING konto – dvě procenta (Výhodné úročení je jen na dobu šesti měsíců.)

  • Úročení ve výši 2 procent platí po dobu 6 měsíců a do výše vkladu 300 tisíc korun. Poté je vklad úročen sazbou 0,5 procenta.

Equa bank

HIT – jedno procento

  • Úspory do 200 tisíc banka úročí jedním procentem v případě, že klient alespoň třikrát měsíčně zaplatí kartou banky.

Hello bank!

Spořicí účet – 1,50 procenta

  • Úroková sazba je z kladného zůstatku do 300 tisíc korun.

Air Bank

Spořicí účet – jedno procento

  • Úspory do 250 tisíc banka úročí jedním procentem v případě, že klient alespoň pětkrát měsíčně zaplatí kartou banky.

J&T Banka

Clear Deal – 1,10 procenta

  • Jednodenní výpovědní lhůta. Podmínkou zřízení vkladu je, že klient má nebo měl produkty Clear Deal (Vklad nebo Investiční nástroje).

Creditas

Spořicí účet (s bonusem) – 0,80 procenta

  • Do 750 tisíc korun. Nad tuto částku je vklad úročen sazbou ve výši 1,1 procenta.

Sberbank

FÉR spoření PLUS (s FÉR kontem) – 1,03 procenta

  • Bonusovou sazbou úročí banka úspory do 300 tisíc korun v případě aktivního využívání běžného účtu FÉR konta ve variantách AKTIV a OPTIMAL.
Autor: