Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Uteče Bohuslav Sobotka prezidentu Zemanovi z lopaty?

  11:19

Předseda ČSSD potřebuje přesvědčit hnutí ANO 2011 a Andreje Babiše, aby s ním spolupracovali. A nemusel by ho potkat osud Jiřího Paroubka.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Mohlo by se říct, že předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka je na odstřel. Ve volbách dosáhl ještě horšího výsledku (20,5 procenta) než jeho předchůdce Jiří Paroubek (22 procent), který po volbách v roce 2010 ihned odstoupil. Jenže na rozdíl od něho má Sobotka šanci nastěhovat se do Strakovy akademie. Výsledek voleb mu totiž dává šanci, aby ho prezident Miloš Zeman nenabral na lopatu. Potřebuje k tomu jediné: přesvědčit hnutí ANO 2011 a Andreje Babiše, aby se s ním spojili.

Nevalné volební vítězství ČSSD, která sice strávila v opozici sedm let, ale ve dvou volbách nedokázala dosáhnout výsledku, jenž by jí zajišťoval dominantní postavení na politické scéně, lze rozebrat ze dvou rovin – koaliční a s ní související personální uvnitř strany.

Sociální demokracie hodlá vyjednávat o vládní koalici a má k dispozici několik variant (vybrali jsme ty realističtější):

  • ČSSD + ANO 2011 + KDU-ČSL
  • ČSSD + ANO 2011 + KSČM
  • ČSSD + ANO 2011 + Úsvit přímé demokracie
  • ČSSD + TOP 09 + ODS + KDU-ČSL

Pokud sociální demokraté nechtějí pustit k moci dvě bývalé pravicové vládní strany ODS a TOP 09, základ pro novou koalici tvoří domluva spolupráce ČSSD a ANO 2011. Sociální demokraté již před volbami deklarovali zájem o koalici s lidovci. Nejschůdnější variantou se proto jeví vláda ČSSD opřená o podporu KDU-ČSL a hnutí ANO 2011.  

Jsme teprve na začátku povolebního mumraje a vyjednávání o nové vládě. Lídr ANO 2011 Andrej Babiš by dle svých slov nejraději šel do opozice, rozhodovat však bude výbor hnutí. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek se nechal slyšet, že takovou vládu by si dokázal představit. Předseda ČSSD Sobotka hodlá tyto strany – včetně KSČM – oslovit a začít jednat.

Konečně u vesla

Tím se dostáváme k personální rovině Sobotkova vítězství „dle Paroubka“. Když se v sobotu začaly objevovat první předběžné výsledky, jež naznačovaly chabý zisk ČSSD, mezi přítomnými straníky převládalo přesvědčení, že Sobotka by měl složit svou funkci, pokud strana získá méně než 25 procent hlasů.

Postupně se začalo ukazovat, že ČSSD by se i v případě nepřesvědčivého vítězství mohla po sedmi letech konečně dostat k veslu

Postupně se však začalo ukazovat, že ČSSD by se i v případě nepřesvědčivého vítězství mohla po sedmi letech konečně dostat k veslu. A v důsledku vyjádření několika významných členů strany začal tlak na Sobotku v Lidovém domě – volebním sídle strany – slábnout. Důvod byl jasný. Sesazení Sobotky by straně v tuto chvíli nepomohlo, neboť jeho hlavní konkurent Michal Hašek by za tohoto volebního výsledku nedisponoval žádnými trumfy.

Před volbami se spekulovalo, že statutární místopředseda ČSSD Hašek by se mohl stát volbou Miloše Zemana pro pověření o vyjednání menšinové vlády sociálních demokratů s KSČM. Komunisté však získali necelých 15 procent a jejich podpora ČSSD na vznik menšinové vlády nestačí. Tím se de facto Hašek pro tuto chvíli dostal ze hry, protože Zemanovi nemá co nabídnout. Ve štábu strany během odpoledne padlo i jméno Zdeňka Škromacha, který má se Zemanem dobré vztahy. Výsledek voleb však ani jemu nepřináší žádné trumfy.

Důsledky nevyslyšeného varování

Pokud jednání o nové koalici zkrachují, straně hrozí mimořádný sjezd, o čemž se začalo spekulovat ihned poté, co bylo jasné, že ČSSD obdrží od voličů slabý mandát. Od několika vlivných straníků však ČESKÁ POZICE zaslechla, že tento sjezd by mohl stranu výrazně rozklížit.

Vedení ČSSD nepochopilo, že si doba žádá přeformátování tradičních stran – lidé chtějí slyšet jasný směr a požadují silné lídry

Od sjezdu v roce 2011 totiž místo budování stranické elity a nástupců Sobotky a Haška pouze zápasili o moc sobotkovci a haškovci. Proto nejsou lidé, kteří by nyní mohli dát straně novou energii, směr a vizi pro případné další předčasné volby. Za současný nezdar ve volbách totiž může celé předsednictvo včetně Sobotky, Haška a Škromacha.

Otázce, proč ČSSD nedosahuje stejných zisků jako v uplynulých deseti letech (více než 30 procent), se po volbách určitě budou věnovat analytici, politologové, sociologové i psychologové. Několik vlivných členů ČSSD, s nimiž ČESKÁ POZICE hovořila v den voleb, pak zdůvodnilo slabé vítězství sociální demokracie tím, že její vedení nepochopilo, že si doba žádá přeformátování tradičních stran – lidé chtějí slyšet jasný směr a požadují silné lídry se silnými a zřetelnými názory.

Signál, že si to doba žádá, ČSSD obdržela již v loňských krajských volbách. Strana však toto varování neslyšela. Proto nyní vedení ČSSD místo toho, aby diktovalo podmínky nové koalice, bude muset, pokud bude chtít sestavit vládu, přistoupit na tempo, jež budou určovat Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!