Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

V Česku zřejmě bude existovat ústavní právo na držení zbraně

  10:04
Do budoucna by mělo být právo na kolt u pasu zakotveno v ústavním pořádku. Sněmovna totiž schválila novelu ústavního zákona o bezpečnosti, jež právo na pořizování, nošení a držení vlastní zbraně a střeliva definuje v souvislosti s obranou státu.

Ministr vnitra Milan Chovanec. foto: MAFRA

Po několikahodinové debatě schválila ve středu 28. června Poslanecká sněmovna klíčovou novelu ústavního zákona o bezpečnosti, který definuje právo na vlastní zbraň a střelivo. A to výraznou většinou – pro zákon bylo třeba 120 hlasů, ruku nakonec zvedlo 139 poslanců napříč politickými stranami. Z koalice byli většinově proti jen lidovci. Držení zbraně bude spojeno s povinností podílet se na zajišťování bezpečnosti státu. Tu ostatně nejen občanům, ale i firmám předepisuje zmíněná norma již od roku 2000.

Norma, která je společnou iniciativou poslanců ČSSD, ANO, KSČM a ODS, nic nezmění na tom, že pro získání zbraně bude nadále nutný zbrojní průkaz. Nijak ani nedefinuje použití zbraně. Proč pro ni tedy poslanci zvedli ruku? Z včerejší čtyřhodinové debaty v plénu vyplynulo, že jde o revanš vůči EU, která schválila spornou směrnici omezující držení některých zbraní. „Je to jasný signál, že se český parlament, stát a vláda nebojí svých občanů a nebojí se lidí, kteří mají zbraně,“ prohlásil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Důvody Milana Chovance

Chovanec, který změnu ústavního zákona inicioval, se netajil tím, že jde o odvetu za evropskou směrnici o regulaci držení některých zbraní. Ta europarlamentem prošla letos v březnu a Česko s ní nesouhlasí. Omezí totiž držení poloautomatických zbraní, které jsou podle Chovance součástí české kultury. „Nechceme odzbrojovat vlastní lidi v době, kdy se zhoršuje bezpečnost,“ argumentoval ve sněmovně Chovanec.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který změnu ústavního zákona inicioval, se netajil tím, že jde o odvetu za evropskou směrnici o regulaci držení některých zbraní. Ta europarlamentem prošla letos v březnu a Česko s ní nesouhlasí.

Nebezpečím bruselských pravidel, které Česko musí začlenit do své legislativy, argumentoval i šéf bezpečnostního výboru sněmovny Roman Váňa (ČSSD). „Budeme se moci postavit nesmyslné evropské směrnici, byť zákon sám nic nevyřeší,“ konstatoval poslanec, který hosty na plénu z řad střelecké lobby pozdravil jako „váženou střeleckou veřejnost“.

Opoziční ODS Chovance plně podpořila. „Nikdo, ani nadnárodní či mezivládní instituce, nám nemá právo diktovat, suverénnímu demokratickému státu, jakým způsobem chce zajišťovat svou obranu a svou bezpečnost, jakou důvěru má projevovat vůči svým prověřeným a bezúhonným občanům,“ prohlásila v emotivní rozpravě poslankyně Jana Černochová (ODS).

S argumentací, že novela pomůže v boji proti Bruselu, ovšem nesouhlasí poslanec za Starosty Jan Farský. „Zákon na implementaci směrnice nic nezmění. Dál bude závazná. Je to jen vábnička na voliče,“ domnívá se. Také Ivan Gabal (KDU-ČSL) jako jeden z mála před ústavním právem na zbraň varoval. Vzniká prý iluze, že díky zákonu bude možné použít zbraň na veřejnosti s pocitem, že střelec přispívá k obraně země. Tato iluze může dovést mnoho lidí až před soud, míní Gabal.

Tři pětiny senátorů

Před unáhleným a zbytečným ústavním zákonem, který navíc samotné použití zbraně nijak nedefinuje, již dříve varovali také někteří právníci. „Nejsme na divokém západě v Americe 18. nebo 19. století. Jsme v Evropě na počátku 21. století a bránit se svépomocí je v zásadě v rozporu s existencí moderního státu,“ argumentoval Jan Kysela, expert na ústavní právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Ústavní zákon o držení zbraní teď zamíří do Senátu. Pro jeho schválení jsou potřeba tři pětiny senátorů, tedy alespoň 49 hlasů. Případné veto horní komory sněmovna zvrátit nemůže.

Samotné ústavní právo na zbraň není jediným tahem vnitra, kterým chce dát najevo nelibost s přijetím evropské směrnice. Na pravidla Bruselu připravuje vnitro žalobu k Soudnímu dvoru EU. Ta se ale dostala do skluzu a Česko ji zatím stále nepodalo. Nejzazším termínem je 7. srpen. Poté už nebude na české námitky brán zřetel.

Ústavní zákon o držení zbraní teď zamíří do Senátu. Pro jeho schválení jsou potřeba tři pětiny senátorů, tedy alespoň 49 hlasů. Případné veto horní komory sněmovna zvrátit nemůže. Rozhodnutý je zatím jen klub zástupců ANO. „Ústavní zákon se chystáme podpořit,“ potvrdila LN předsedkyně klubu Zdeňka Hamousová.

Ostatní strany budou o podpoře teprve jednat – včetně nejsilnější frakce ČSSD. „Naši senátoři budou mít volné hlasování. Osobně bych nechtěl skončit jako v Americe. Ale nějaký druh válečného konfliktu se evidentně v podvědomí blíží, to se na chování lidí pozná,“ míní šéf senátorského klubu sociálních demokratů Petr Vícha.

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...