Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

V kauzách Jiřího Čunka a katarského prince byly chyby

  9:15

Nejvyšší státní zastupitelství zkontrolovalo dva kontroverzní případy. Výsledek je očekávaný a neradostný.

Bývalý český vicepremiér a ministr Jiří Čunek i katarský princ Hámid bin Abdal Sání mohou být v klidu. Jejich trestní kauzy - v prvním případě podezření z přijetí úplatku, ve druhém sexuální delikt s nezletilými - už budou „spát“. Rozhodnutí v jejich záležitostech jsou pravomocná a nedají se zpětně „otevřít“. Podstatně nervóznější dnes mohou být státní zástupci, kteří se na vyšetřování obou případů podíleli.

Podle Nejvyššího státního zastupitelství, které v obou případech provedlo takzvaný vnitřní dohled, byla objevena „řada formálních i věcných pochybení a nestandardních postupů“, případně i „nedůslednost“. Média o tom informovala mluvčí Nejvyšší státní zastupitelství Helena Markusová.

Pro zainteresované státní zástupce to znamená minimálně možnost kárné odpovědnosti. Okolnosti, které vedly k zastavení řízení v případě Jiřího Čunka a k vydání katarského prince do jeho vlasti v průběhu trestního řízení, se budou i nadále prošetřovat.

Jiří Čunek byl jako jeden  z členů vlády premiéra Mirka Topolánka podezříván z přijetí půlmilionového úplatku. Senát jej vydal ke stíhání, pak však do kauzy zasáhlo Nejvyšší státní zastupitelství pod vedením tehdejší šéfky Renaty Vesecké. Případ odebralo příslušnému zástupci z Přerova a „obdržel" jej jihlavský žalobce Arif Salichov, který jej posléze zastavil.

Kauza „katarský princ“ se zase odehrála v době, kdy ministerstvo spravedlnosti vedl Pavel Němec, jenž o vydání rozhodl. A to proti vůli Marie Benešové, předchůdkyně Renaty Vesecké na Nejvyšším státním zastupitelství, i „princovy“ zákonné soudkyně.

Kvůli způsobům, kterými byly ukončeny, oba případy dodnes vzbuzují pozornost médií a kritiku právnické i široké veřejnosti. Jejich kontrolu letos nařídil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.