Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Praze se staví více kanceláří než v Londýně. Kdo v nich bude pracovat?

  8:18

Významné investiční skupiny a developeři spekulují na dynamický hospodářský růst v příštích letech.

foto: © ČTKČeská pozice

Kde pražští developeři berou optimismus? Mezinárodní realitní společnost Cushman & Wakefield zveřejnila statistické údaje mapující kancelářský trh v Praze, Varšavě, Budapešti a v Bratislavě. V současné době se v těchto čtyřech městech dohromady staví bezmála 850 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch, z toho na Prahu připadá přes 290 tisíc metrů čtverečních. To je více než deset procent veškeré moderní administrativní plochy, která je dnes v Praze k dispozici. Pro srovnání – v Londýně je nyní rozestavěno zhruba 100 tisíc metrů čtverečních! Developeři v Praze tím signalizují, že věří v opravdu sdynamický hospodářský růst. A nejsou to zanedbatelné firmy.

Nedělají příliš starostí s tím, kdo se v jejich nových kancelářích zabydlí. Podstupují riziko a stavějí spekulativně. Radka Novak, partnerka Cushman & Wakefield, která má na starosti nájmy kancelářských budov, tvrdí, že mezi developery najdeme silné investiční skupiny – Pentu, HB Reavis, CPI či PPF, které si spekulativní výstavbu mohou dovolit.

I kdyby se v příštích letech výstavba kanceláří v Praze zcela zastavila, ty v současné době rozestavěné by na své nájemce čekaly zhruba pět let

To, že současný objem kancelářských prostor ve výstavbě neodpovídá ekonomické situace ani poptávce po kancelářích, realitní makléři připouštějí. Ročně totiž pražský trhu administrativních ploch v průměru absorbuje 50 tisíc až 60 tisíc metrů čtverečních. I kdyby se tedy v příštích letech výstavba kanceláří v Praze zcela zastavila, ty v současné době rozestavěné by na své nájemce čekaly zhruba pět let.

Aktuálně se míra neobsazenosti kancelářských ploch v Praze pohybuje kolem třinácti procent. Vzhledem ke stavebnímu boomu se však očekává, že procenta porostou. Ze situace na trhu mohou jednoznačně profitovat nájemci, kteří hledají kancelářské prostory.

Dle Cushman & Wakefield nájemné na nejprestižnějších adresách v Praze dosahuje až 21 eur měsíčně za metr čtvereční. I když se pronajímatelé snaží s nominálními nájmy nehýbat směrem dolů, vzhledem k převisu nabídky nad poptávkou, lákají nájemce nejrůznějšími pobídkami, jako jsou stavební úpravy zdarma či platební prázdniny. „Znám jeden extrémní případ, kdy hodnota pobídek dosáhla padesáti procent požadovaného nájemného za kanceláře,“ říká Michal Soták, šéf výzkumu v Cushman & Wakefield.

Nesmíme ale příliš generalizovat, i v Praze jsou lokality, ve kterých větší společnost, pokud rozhodne usídlit v nových kancelářích, vhodné a volné najde jen stěží. To se týká především Prahy 4. „O jedny kanceláře měli zájem hned tři nájemci. Museli jsme lobbovat, aby byla vybrána společnost, kterou jsme zastupovali,“ dodává Radka Novak.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!