Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

V rusko-americké přetahované o hackera Nikulina zvítězily USA

  10:06
Ze čtvrtka 29. na pátek 30. března se krátce po půlnoci zvedlo z pražské ranveje letadlo Gulfstream V amerického ministerstva spravedlnosti a ruským hackerem Jevgenijem Nikulinem, o jehož vydání k trestnímu stíhání usilovaly USA i Rusko. Vše proběhlo zcela tajně, informace o Nikulinově vydání se objevily až v pátek, kdy už byl v USA.

DUBEN - Česko vydalo ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA. O vydání rozhodl ministr vnitra Robert Pelikán, vyslechl si za něj kritiku od Miloše Zemana. foto: GAZETA.RULidovky.cz

Na minulý týden nebude Moskva z hlediska svých zájmů v České republice ráda vzpomínat. V pondělí 26. března Praha vypověděla tři ruské diplomaty kvůli kauze novičok. Den poté třetí nejvýše postavený politik USA Paul Ryan sklidil potlesk českých poslanců vstoje, když kritizoval agresivní ruskou politiku. A tři dny nato přišel další políček východní velmoci. Česko rázně ukončilo partii o osud ruského hackera Jevgenije Nikulina. Vydalo ho do USA, k nelibosti Moskvy, která o jeho vydání taktéž usilovala, i Pražského hradu.

Leteckým fotografům už od předminulé soboty 24. března vrtal hlavou záhadný stroj. Zjistili, že v Praze přistálo letadlo Gulfstream V, které využívá americké ministerstvo spravedlnosti pro přepravu vězňů. Ze čtvrtka 29. na pátek 30. března krátce po půlnoci se zvedlo z ranveje. Na palubě se s největší pravděpodobností nacházel mladý muž, o jehož vydání k trestnímu stíhání usilovaly dvě světové velmoci. Už o pár desítek hodin později Nikulin u soudu v San Francisku prohlásil, že se cítí nevinen.

Blesková akce

Jevgenije Nikulina zadržela v říjnu 2016 česká policie v Praze na základě amerického zatykače. Američané mají za to, že ukradl desítky milionů osobních dat na sociálních sítích. Rusové oproti tomu operovali s podezřením, že Nikulin přes internet odcizil několik desítek tisíc korun. Finální rozhodnutí, do které země ruského hackera vydat, musel učinit ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). „Trestná činnost, kterou USA kladou Jevgeniji Nikulinovi za vinu, se jevila jako velmi závažná. V Rusku šlo o velmi starou a bagatelní trestnou činnost,“ vysvětlil LN ministr Pelikán.

Američtí zástupci, mezi kterými na palubě pravděpodobně nechyběli ani představitelé CIA, věděli, že vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina bude bleskovou akcí, kterou bude nutné provést během několika málo hodin. Existovala silná obava, aby se někdo nepokusil Nikulina připravit o život. O jeho vydání usiloval i Kreml.

Šéf resortu spravedlnosti neměl snadné rozhodování. O vydání Nikulina se intenzivně zajímal prezident Miloš Zeman. Hrad na ministra tlačil, aby vyhověl Moskvě. LN před časem informovaly, že prezident uvažoval i o udělení milosti. Moskva nad rozhodnutím Prahy vyslovila „hluboké rozčarování“, Hrad vyjádřil ústy kancléře Vratislava Mynáře nesouhlas. „Vypadá to, že od pana ministra to bylo minimálně nezákonné,“ řekl Mynář serveru E15. Premiéru Andreji Babišovi může posílení pout se západními spojenci zkomplikovat sestavování vlády.

Posádka stroje „GulfstreamV“ vyčkávala na pražském letišti od předminulé soboty 24. března do půlnoci ze čtvrtka 29. na pátek 30. března. Trpělivost se vyplatila. Američtí zástupci, mezi kterými na palubě pravděpodobně nechyběli ani představitelé CIA, věděli, že vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina bude bleskovou akcí, kterou bude nutné provést během několika málo hodin. Existovala silná obava, aby se někdo nepokusil Nikulina připravit o život. O jeho vydání usiloval i Kreml.

Posun v pátrání

Američanům jde o hodně, spekuluje se, že Nikulinův případ by mohl tamní vyšetřovatele posunout kupředu v pátrání, zda Moskva ovlivnila mimo jiné prostřednictvím hackerských útoků americké prezidentské volby v roce 2016. Momentem, na který se na ose Washington–Praha–Moskva čekalo, bylo rozhodnutí ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Jeho postup byl administrativně závislý na rozhodnutí Ústavního soudu, který přezkoumával Nikulinovu ústavní stížnost proti přípustnosti vydání do USA. Pelikán nemohl do verdiktu brněnského soudu rozhodovat.

Spekuluje se, že Nikulinův případ by mohl tamní vyšetřovatele posunout kupředu v pátrání, zda Moskva ovlivnila mimo jiné prostřednictvím hackerských útoků americké prezidentské volby v roce 2016

Ústavní soudci Nikulinovu stížnost v úterý 27. března zamítli, své rozhodnutí dotčeným odeslali ve čtvrtek. Tím se Pelikánovi otevřely dveře a mohl konat. Mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková uvedla, že podrobnosti rozsudku vejdou ve známost příští týden. „Stížnost jsme odmítli v úterý jako zjevně neopodstatněnou, ve čtvrtek odpoledne jsme to rozesílali účastníkům,“ řekla Sedláčková.

Vše proběhlo v naprostém utajení, informace o Nikulinově vydání se objevily v pátek 30. března, až když už se ruský hacker pravděpodobně nacházel v USA – podle místa doletu poblíž hlavního města Washingtonu. Nyní ho čeká plno výslechů. Vyšetřování možného ruského zásahu do voleb hlavy státu USA představuje v současnosti jeden z nejcitlivějších uzlů americké politiky.

Pražský hrad a Kreml v pátek 30. března neskrývaly zklamání či hořkost z Pelikánova rozhodnutí. „Vysvětlení netradičního postupu v kauze Nikulin veřejnosti je plně věcí a odpovědností vlády a jejích představitelů, nikoliv Hradu,“ reagoval na Twitteru mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Silněji se ohradil Zemanův kancléř Vratislav Mynář, který pro server E15 uvedl, že Pelikánův postup může být nezákonný kvůli rozhodování soudů v azylovém řízení.

Stížnost u Nejvyššího správního soudu

Nikulin si ohledně neudělení azylu v Česku kromě Ústavního soudu stěžuje i u Nejvyššího správního soudu. O této stížnosti ale soud doposud nerozhodl. „Jestli je pravdou, že speciální letadlo pro odvoz pana Nikulina přistálo v sobotu a rozhodnutí Ústavního soudu přišlo v úterý, zavání to tím, že to všechno bylo připraveno a plánováno. Nechci nikoho nařknout, ale nevím, jestli potom opravdu můžeme mluvit o právu,“ řekl serveru Mynář.

Nikulin si ohledně neudělení azylu v Česku kromě Ústavního soudu stěžuje i u Nejvyššího správního soudu. O této stížnosti ale soud doposud nerozhodl.

Tiskový zástupce ruského velvyslanectví v Praze Alexej Kolmakov označil předání Nikulina do USA za zklamání pro Rusko. Spokojený pochopitelně není ani Nikulinův český advokát Martin Sadílek, který se dle svých slov o vydání svého klienta za oceán dozvěděl v pátek z médií. Rozhodnutí soudu mu sice dorazilo do datové schránky již ve čtvrtek, Sadílek však zprávu vyzvedl až v pátek. Pelikánův postup označil „na hraně zákonnosti“.

„Rozhodnutí pana ministra dle mého názoru brání aktuální řízení před Nejvyšším správním soudem, kde pan Nikulin mým prostřednictvím v úterý podal kasační stížnost,“ řekl LN advokát Sadílek. Dodal, že plánuje Nikulinovi pomáhat v případě jeho zájmu i nadále. Chystá se obrátit na jeho americké právní zástupce a nabídnout jim výpomoc.

Předčasné volby

Uplynulých několik týdnů se neslo ve znamení zahraničně-ekonomických neúspěchů prezidenta Zemana. Na začátku března se zkomplikoval příběh čínských investic, zejména pak společnosti CEFC, která byla největším čínským investorem v České republice. Jejího šéfa Jie Ťien-minga vyšetřuje policie a jeho firmu téměř z poloviny tamní režim znárodnil. Budoucnost čínských finančníků v Česku je nejistá – to vše navzdory Zemanovým slibům o zářné budoucnosti čínských peněz ve výši mnoha desítek až stovek miliard.

Vývoj ukáže, zda a nakolik se vyhloubily příkopy mezi Babišovým ANO na jedné straně a Hradem a komunisty na straně druhé. Rojí se spekulace, zda situace nedospěje až do reálných úvah o vypsání předčasných voleb.

Pochvalu si prezident a jeho spolupracovníci v čele s Mynářem a poradcem Martinem Nejedlým nevyslouží ani v Kremlu. Babišova vláda vyhověla jak Velké Británii s vyhoštěním ruských diplomatických pracovníků, tak Američanům s vydáním ruského hackera. V Poslanecké sněmovně navíc v úterý vystoupil třetí muž americké politiky Paul Ryan, který Rusko odsoudil, že „nesdílí naše hodnoty ani zájmy“. „Extradice byla jedním z klíčových témat, které jsem zdvihl v Praze a jsem rád, že vláda dospěla k tomuto rozhodnutí,“ napsal na Twitteru Ryan.

Zřetelný příklon Strakovy akademie k západním spojencům by mohlo Babišovi nadělat problémy při sestavování nové vlády. Zeman může zpřísnit podmínky, aby Babiše jmenoval znovu premiérem. Premiér v demisi chtěl svou příští vládu ve sněmovně opřít o podporu KSČM. Komunisté jsou ale silně orientovaní na Moskvu, což se může po uplynulém týdnu ukázat pro Babiše jako problém. Vývoj ukáže, zda a nakolik se vyhloubily příkopy mezi Babišovým ANO na jedné straně a Hradem a komunisty na straně druhé. Rojí se spekulace, zda situace nedospěje až do reálných úvah o vypsání předčasných voleb.

Hacker Nikulin ochladil česko-ruské vztahy

Když v pátek 30. března ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) vydal do USA ruského hackera Jevgenije Nikulina, nečekal na reakce hradních „funkcionářů“ dlouho. Kancléř Vratislav Mynář to záhy označil za „minimálně nezákonné“. Pochvalu si Pelikán nevysloužil ani od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka, toho kauza vydání hackera zaměstnávala, alespoň na sociálních sítích, celé Velikonoce. Naopak pomyslné „poplácání po rameni“ sklidil Pelikán například od bývalého ministra spravedlnosti a současného předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila.

O něco delší dobu se čekalo, jak ostrá bude reakce Moskvy. Ruský velvyslanec akt nejdříve přirovnal ke zklamání. Odpověď přímo z Kremlu přišla až v pondělí 2. dubna. Tamní ministerstvo zahraničí vzkázalo, že jde o podkopávání základů česko-ruské spolupráce. „Byla ignorována oficiální žádost ruské generální prokuratury o vydání Nikulina do Ruska. Přijmeme všechna potřebná opatření, abychom zajistili práva a obhájili zájmy ruského občana,“ uvedlo ruské ministerstvo.

Rusko a Hrad

Rusko českou stranu navíc nařklo z porušení právních norem. K tomu mělo podle Moskvy dojít údajným urychlením verdiktu Ústavního soudu ohledně stížnosti Nikulinových advokátů na vydání do USA. Vrcholný soud české justice Nikulinovu stížnost zamítl v úterý 27. března. Rozhodnutí doručovali ve čtvrtek. A v pátek krátce před půlnocí se s Nikulinem na palubě směr USA zvedlo speciální letadlo, které americké letectvo využívá pro přepravu vězňů.

Pelikánovo bleskové rozhodnutí popudilo Pražský hrad. Prezident Miloš Zeman se totiž o Nikulina intenzivně zajímal a na ministra tlačil, aby vyhověl Moskvě. LN před časem informovaly, že prezident v Nikulinově případě uvažoval i o udělení milosti. Zeman totiž už své druhé volební období silně prosazuje česko-ruské spojenectví. Dalo se tak očekávat, že „ústa“ Hradu sáhnou k ostré reakci.

Ovčáček se začal na sociálních sítích dokonce rozepisovat, že vydání hackera souvisí s kauzou ruského vlivu na prezidentské volby v USA. „Za vydáním Nikulina je snaha získat munici na Trumpa, o spojenectví s USA vůbec nejde,“ napsal Ovčáček. Hledal rozpor například i v tom, zda o vydání rozhodovala vláda, či pouze ministr.

Jevgenije Nikulina zadržela v říjnu 2016 česká policie v Praze na základě amerického zatykače. Američané mají za to, že ukradl desítky milionů osobních dat na sociálních sítích. Rusové oproti tomu operovali s podezřením, že Nikulin přes internet odcizil několik desítek tisíc korun. Finální verdikt, do které země bude ruský hacker vydán, tak stál na rozhodnutí ministra spravedlnosti.

Kateřina Kolářová

Mladík v hledáčku velmocí

5. října 2016

  • Rusa Jevgenije Nikulina zadržela česká policie v Praze na základě amerického zatykače, který ho spojuje s celkem devíti skutky z let 2012 až 2013 spočívajícími v útocích na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox.

22. října

  • Porota kalifornského soudu obvinila Nikulina, že napadl počítače firem LinkedIn, Dropbox a Formspring. Obžaloba ho viní z hackerského útoku, krádeže a spiknutí.

16. listopadu

  • USA požádaly o Nikulinovo vydání nótou předloženou českému ministerstvu zahraničí. Ministerstvo spravedlnosti následně obdrželo i extradiční žádost Ruska, vydanou také 16. listopadu a podloženou zatykačem kvůli internetové krádeži z roku 2009 v řádu desítek tisíc korun. Zatykač vydal moskevský soud 10. listopadu.

30. května 2017

  • Městský soud v Praze rozhodl, že vydání je přípustné do Spojených států i do Ruska. Nikulinovi advokáti okamžitě podali stížnost proti rozhodnutí přípustnosti vydání do USA.

1. června

  • Nikulinův právník Martin Sadílek oznámil, že Nikulin podá i stížnost proti rozhodnutí o přípustnosti vydání do Ruska. Mladík nechce být vydán nikam, dává ale přednost extradici do vlasti, kde mu podle jeho právníka hrozí výrazně nižší trest.

24. listopadu

  • Pražský vrchní soud potvrdil přípustnost vydání Nikulina i do USA. Podle Sadílka mu hrozí v USA až 54 let vězení. Podle žalobkyně Marcely Kratochvílové může v USA dostat maximálně 12 až 14 let.

23. ledna 2018

  • Nikulin neuspěl s ústavní stížností proti vazbě.

9. února¨

  • Ruská agentura TASS napsala, že Nikulin podal druhou ústavní stížnost s cílem zvrátit verdikt o přípustnosti vydání do USA. Nikulin podle TASS rovněž zažaloval rozhodnutí, jímž mu české ministerstvo vnitra odepřelo humanitární azyl.

16. března

  • Pražský městský soud potvrdil, že mladík nemá na humanitární azyl v ČR nárok.

27. března

  • Ústavní soud odmítl Nikulinovu stížnost proti verdiktu ohledně extradice jako zjevně neopodstatněnou. Šéf americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan během návštěvy ČR řekl, že věří, že ČR vydá Nikulina USA. Odmítl ale, že by se pokoušel vyvíjet nátlak na české představitele.

29. března

  • Česko vydalo Nikulina do USA.

AURES Holdings a.s.
PRACOVNÍK PODPORY PRODEJE (A12500)

AURES Holdings a.s.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč