Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Válka o Diplomatickou akademii aneb Kdo koho do čeho tlačí

  13:10
Bývalý šéf lidovců a exministr Cyril Svoboda se po volebním krachu KDU-ČSL v roce 2010 stáhl do ústraní, přičemž vybudoval soukromou Diplomatickou akademii. Instituce stejného jména však funguje na ministerstvu zahraničí. To brání Svobodovu návratu do české diplomacie.

Petr Drulák a Cyril Svoboda foto: montáž Česká pozice

Cyril Svoboda se letos vrátil do povědomí veřejnosti, když se o něm začalo mluvit jako o kandidátovi na velvyslance. Na pozadí dojednávání jeho zahraniční mise se však odehrává drsný střet, který zavání obchodováním s funkcemi. Když Svoboda dostal povolení od Hradu a domovské strany, začal o své zahraniční misi vyjednávat s 1. náměstkem ministra Petrem Drulákem.

Podle Svobody mu úředník sdělil, že pro navázání spolupráce bude muset přejmenovat Diplomatickou akademii. O tu se ministerstvo se Svobodou dlouhodobě pře.

Svoboda se obává, že v případě výměny postu za změnu názvu jeho firmy by dohodu někdo mohl označit za trafikantský handl

„To je naprosto nepředstavitelné. Jsem vlastníkem ochranné známky a zřizovatelem právnické osoby, která se nějak chová a pohybuje na trhu. Nejde o žádný konflikt zájmů, nijak si nekonkurujeme. Diplomacii učí například i VŠE. Nikdo nemůže říct, že moje Diplomatická akademie konkuruje ministerstvu zahraničí. Institucí, které tento obor vyučují, je po republice hodně,“ vylučuje Svoboda střet zájmů.

Bývalý ministr se začal obávat, že v případě výměny postu za změnu názvu jeho firmy by dohodu někdo – po zkušenostech s loňskou kauzou Jany Nagyové a trafikami pro tři exposlance ODS – mohl označit za trafikantský handl, či dokonce korupční jednání.

Nestandardní záležitosti

Náměstek Drulák nepopírá, že se Svobodou jednal. Přiblížit detaily schůzky však odmítl. Na Svobodovo nařčení, že by mohlo jít o kšeft s korupčním nádechem, Drulák uvedl: „To je percepce Cyrila Svobody. Nebudu to komentovat.“ Dodal však, že pokud má ministerstvo navázat se Svobodou spolupráci, je třeba vyřešit nestandardní záležitosti, ke kterým v minulosti došlo. Tím narážel na vznik Svobodovy Diplomatické akademie. Resort se totiž domníval, že ji exministr zahraničí Černínskému paláci „vyfoukl“.

Bývalý předseda lidovců Drulákův návrh ostře zkritizoval. „Nikdy nepřistoupím na obchodování s veřejnými funkcemi. Nejde přece říci, že to, co vám patří, převedete na nás. Je to, jako kdybych měl vyměnit dům za funkci. Proč bych sahal na něco, co patří mně, jen výměnou za to, že vyjedu někam ven?“ řekl Svoboda.

Pro dobrotu na žebrotu s Cyrilem Svobodou

Reakce Petra Druláka na článek Ondřeje Koutníka

Cyril Svoboda mne obvinil z obchodu s veřejnými funkcemi a z korupčního jednání. Toto obvinění je výsledkem gesta dobré vůle, které vedení ministerstva zahraničních věcí chtělo učinit vůči bývalému ministrovi. Oč jde?

Cyril Svoboda se před třemi lety ve zlém rozešel s ministerstvem a současně založil soukromou Diplomatickou akademii. Šlo tehdy o jeho malou odvetu vůči úřadu, který vedl a s nímž se nepohodl. Svoboda totiž dobře věděl, že MZV od konce 90. let provozuje vlastní Diplomatickou akademii a že i za jeho vedení jaksi opomnělo nechat si zaregistrovat ochrannou známku, chránící využití jejího názvu.

Zažitý atraktivní název ministerského odboru se rozhodl využít k vlastnímu podnikání. Od té doby máme v ČR diplomatické akademie dvě: jednu na ministerstvu, která připravuje mladé diplomaty, a druhou v režii Cyrila Svobody, která s naší diplomacií nic společného nemá. Vzniká tak zavádějí a pro veřejnost matoucí situace. 

Před několika měsíci Cyril Svoboda projevil zájem o obnovu spolupráce s ministerstvem zahraničí. Vedení včetně ministra, prvního náměstka a příslušného vrchního ředitele se rozhodlo vyjít jeho žádosti vstříc ve snaze překonat starý konflikt předchozího vedení. Od počátku však bylo zřejmé, že jakákoliv spolupráce je podmíněna tím, že Cyril Svoboda přejmenuje svoji soukromou školu a název Diplomatická akademie zůstane ministerstvu zahraničí, kam koneckonců od počátku patří. 

Tento požadavek byl motivován veřejným zájmem na ukončení zmatků kolem diplomatické akademie. Nejednalo se o žádný obchod ani nabídku, ale nutnou podmínku, bez jejíhož splnění není o žádné spolupráci možno jednat. Ministr mne pověřil a já jsem tuto podmínku panu Svobodovi sdělil. Následně mu byla zopakována na několika různých úrovních. 

Pokud je tato podmínka pro Cyrila Svobodu nepřijatelná, jedná se o jeho vlastní legitimní rozhodnutí, které ministerstvo zahraničí respektuje. Za nelegitimní a nemístné považuji to, že vstřícnost ministerstva Cyril Svoboda zneužil k hrubým a nepodloženým mediálním útokům.

Když po sněmovních volbách v roce 2011 opouštěl Černínský palác, jako bývalý šéf resortu zahraničí cítil zahořklost. Namísto přidělení nějaké funkce nebo vyslání do zahraničí na ambasádu skončil bez práce. A tak si Svoboda založil společnost Diplomatická akademie, která podniká ve sféře vzdělávání v oblastech diplomacie a mezinárodních vztahů. Pedagogy na akademii jsou například expremiér Vladimír Špidla nebo někdejší šéf financí Ivan Pilip.

„Když jsem působil ve funkci šéfa resortu, bývalým ministrům zahraničí jsem například ponechával diplomatický pas. Ani ten mi ale nenechali, dali mi výpověď. Kdyby například ministerstvo bývalo řeklo v roce 2010, ať vyjedu, žádný spor kolem Diplomatické akademie by ani nevznikl,“ připouští po čtyřech letech Svoboda.

S letošním nástupem Sobotkovy vlády a díky dobrému vztahu s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem se začalo pro Svobodu blýskat na lepší časy. Na začátku června Hospodářské noviny uvedly, že Svoboda by mohl zamířit do Vatikánu. Exministr nechtěl konkrétní destinaci komentovat, možností však dle informací ČESKÉ POZICE bylo více. Prvotní impulz dle Svobody přišel poněkud překvapivě z Hradu.

Náměstek Drulák exministra Svobodu upozornil, že je třeba vyřešit spor kolem Diplomatické akademie

„Říkal jsem, že by to bylo vhodné, kdybychom uzavřeli jistou kapitolu. Domníval jsem se, že by to bylo dobré z hlediska tradice a kultury. Ministerstvo zahraničí při mém odchodu udělalo nestandardní kroky, které by se vůči bývalým ministrům zahraničí dělat neměly,“ řekl bývalý šéf lidovců, který dnes vedle vyučování působí jako asistent poslance Tomáše Podivínského. 

Není akademie jako akademie 

Po kontaktu s Pražským hradem se Svoboda obrátil na ministerstvo s tím, že o případný výjezd by měl zájem. „Radil jsem se i s předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem, který mě ujistil, že v obecné rovině bude mít mé angažmá podporu strany,“ doplnil Svoboda. Na ministerstvu zahraničí však narazil na 1. náměstka Petra Druláka. Ten exministra upozornil, že je třeba vyřešit spor kolem Diplomatické akademie, což Svoboda ve výsledku považoval za obchodování s funkcemi.

Podle exministra je spor o diplomatickou instituci umělý. Upozornil, že na ministerstvu diplomatická akademie neexistuje ve formě právnické osoby. „Na ministerstvu existuje pouze odbor Diplomatická akademie. Zaregistroval jsem svou obchodní známku. Registrační proces trvá 18 měsíců, během nichž ministerstvo mlčelo. Neudělalo žádný krok, přitom měli možnost protestovat proti tomuto procesu. Tudíž ochranná známka patří mé Diplomatické akademii,“ míní Svoboda.

Náměstek Drulák oponoval, že ministerstvo v letech 2010 až 2011 dle něho o registračním procesu nevědělo. Někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg přes svou poradkyni tehdy vzkazoval, že jde o exministrovu soukromou aktivitu: „Nejsme o ní informováni a nijak s ním nejednáme. Máme svou školu, která na podzim opět začne nabírat studenty.“

I přes ostrá vyjádření na adresu Druláka však Svoboda dodává, že rozhodně neusiluje o válku s ministrem Zaorálkem.

Co je Diplomatická akademie, s. r. o.

Reakce Cyrila Svobody na dopis Petra Druláka

K vzniku naší Diplomatické akademie vedlo celkem pět důvodů, které by mohly a měly být  důvodem ke spolupráci s ministerstvem  zahraničních věcí. Hledal jsem nejvhodnější řešení.

  1. Výuka je poskytována akreditovanou, nezávislou a stabilní institucí. Její kurzy jsou interdisciplinární. Koncepcí je nejblíž L’Académie Diplomatique v Paříži. Učitelé jsou bývalí ministři vlády, dále generálové a důstojníci naší armády, diplomaté, odborníci z akademické sféry i ze soukromého sektoru. Výuka je otevřena všem. Jejím posláním je připravit studenty na výkon jejich povolání. Motivem je i odpolitizovat výběr budoucích diplomatů. To se daří. Její absolventi již uspěli, a to i zahraničí. Na rozdíl od této nabídky ministerstvo zahraničních věcí školí jen své zaměstnance v odboru, který je označen Diplomatická akademie. (Nejde o samostatnou právnickou osobu.) Nemůže jinak. Je k obecné škodě, že ministerstvo ze zákona může vzděláváním prověřovat schopnost budoucích diplomatů být dobrými diplomaty až po vzniku jejich pracovního poměru k ministerstvu. Tím se ohromně snižuje šance širokého výběru. (Například ministerstvo stanoví směrné číslo na jeden rok přijmout jen 5 nových zaměstnanců - nových studentů - a víc nemá šanci.)
  2. Na Diplomatické akademii s. r. o. se výuka platí. Tím existuje trvalý závazek učitelů učit co nejlépe, jinak by studenti školné neplatili. I studenti jsou silně motivováni být aktivní, neboť jde o jejich peníze, jejich investici. Školné je ohromným stimulem ke zvyšování kvality výuky a přístupu studentů. Na druhé straně na ministerstvu jsou studenti již zaměstnanci ministerstva, a tak logicky usilují o udržení svého pracovního poměru všemi způsoby a kurz na odboru Diplomatické akademie je pouze jedním z nich. Nemá zásadní význam. Naše Diplomatická akademie a ministerstvo si na trhu nekonkurují a ani konkurovat nemohou. Mohou vedle sebe existovat. Jen ministerstvo je z podstaty omezeno v rozsahu poskytovaných služeb v oboru vzdělávání mimo pracovní poměr a Diplomatická akademie zase neučí zaměstnance ministerstva.
  3. Diplomatická akademie s. r. o. není ovlivněna politicky. Nehraje roli, kdo momentálně vládne a kdo je v opozici. Učitelé reprezentují své osobní postoje, sdělují svou kvalifikovanou zkušenost. Nabízejí rozmanitost pohledů. Akademie nemá patent na pravdu ani na momentálně správný politický postoj. Platí v ní absolutní názorová svoboda jak u studentů, tak i u učitelů. Jde nám o to, aby studenti měli inspiraci, aby prohloubili své znalosti, aby je výuka bavila a aby se v ní cítili dobře. Atmosféra ve výuce je moc důležitá. Zatím se daří velice. Vzniká síť mezi bývalými a současnými studenty.
  4. Diplomatická akademie s. r. o. má kvalitní učitele. Jde o stabilní tým lidí, kteří akademii věří a chtějí ji mít jako prospěšnou a úspěšnou instituci. Všem na ní velice záleží. Spojují svá jména s jejím rozvojem. Svou práci dělají rádi a s velkým nasazením.
  5. Diplomatická akademie s. r. o. je chráněna zákonem i ochrannou známkou. Na ministerstvu jde o odbor v organizační struktuře, který se může nazývat jakkoliv, a ani vůbec nemusí být. Dokonce byly roky, kdy ministerské kurzy nebyly vůbec otevřeny, protože ministerstvo nemohlo přijímat nové lidi. Už proto by měl být zájem i ministerstva mít vedle sebe takovou nezávislou akademii jako zdroj budoucích zaměstnanců. Jsme tomu absolutně otevřeni a jsme připraveni k intenzivní spolupráci. Máme ocenění Kanceláře Prezidenta republiky a dopis o možné spolupráci s bývalým ministrem zahraničních věcí Janem Kohoutem. Na ni chceme budovat práci dál. Diplomatická akademie je obchodní korporací a je tedy předmětem vlastnictví. Totéž platí o ochranné známce. Jako takové je chci udržet, protože jsem přesvědčen, že je to tak moc dobře. Není pravda, že jen stát (ministerstvo) může zaručit kvalitní vzdělání nebo že má na diplomatické vzdělání přednostní právo.