Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Válka v prezidentské rodině: Pád uzbecké „princezny“ a pomsta přes Twitter

Afghánistán

  22:01

Dlouho byla dcera uzbeckého prezidenta Islama Karimova považována za jeho možnou nástupkyni. Nyní se rodina snaží Gulnaru umlčet.

foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto RealGoogooshaČeská pozice

Bohatství, moc a pomsta přes Twitter. V Uzbekistánu se rozhořel boj v rodině dlouholetého autoritářského prezidenta. Hlavní roli v něm hrají jeho dcera Gulnara Karimovová, jeho manželka a mladší dcera, tajná policie a nenávistné vzkazy posílané přes sociální sítě.

Válka v rodině uzbeckého prezidenta připomíná scény ze slavné americké ságy Dallas, na rozdíl od seriálu jsou však mnohem bombastičtější, a především reálnější. Ale i tady jde o velké bohatství a moc – otec, matka a dvě dcery svádějí boj o nadvládu nad 30milionovým středoasijským Uzbekistánem.

Na jedné straně sporu stojí starší dcera uzbeckého prezidenta Gulnara, o které se donedávna spekulovalo, že svého otce v čele státu jednou nahradí. A na druhé je její mladší sestra Lola, matka Taťjana Achbarovna a otec Islam Karimov, který své zemi vládne tvrdou rukou dlouhých 24 let – již od pádu Sovětského svazu, kdy si pouze přesedl ze židle stranického tajemníka svazové republiky do křesla prezidenta samostatné země, sousedící mimo jiné s Afghánistánem a Kazachstánem.

Tatínkova holčička

V uplynulých letech Gulnara rozšiřovala svůj vliv na všechny výnosné sféry hospodářství středoasijské republiky – a její majetek se odhaduje téměř na miliardu dolarůPřitom to dlouho vypadalo, že 41letá Gulnara Karimovová je pod ochranou nebes. Oblíbená dcera Islama Karimova i jeho spojenkyně v kruhu rodinném zastávala různé státní a diplomatické funkce. Pracovala například jako náměstkyně ministra zahraničních věcí, velvyslankyně ve Španělsku či vyslankyně Uzbekistánu při OSN. Ostatně otec své dceři zařídil elitní vzdělání. Je vystudovaná ekonomka, absolvovala dějiny umění a telekomunikaci, a dokonce chodila na Harvardovu univerzitu.

Vedle toho však v uplynulých letech rozšiřovala svůj vliv na všechny výnosné sféry hospodářství středoasijské republiky – od obchodu s bavlnou přes energetiku až po telekomunikace – a její majetek se odhaduje téměř na miliardu dolarů. „Gulnara monopolizovala celá odvětví ekonomiky,“ řekl v polovině ledna serveru BBC Kamollodin Rabbimov, který dnes žije ve Francii, ale kdysi pracoval v Karimovově administrativě. „Začala se vměšovat do prodeje zemního plynu, obchodu se zlatem, logistiky. Odsávala tolik zdrojů, že šmahem způsobila rozpočtový schodek.“

Vlivná diplomatka a mocná podnikatelka se stala také „úspěšnou“ popovou zpěvačkou vystupující pod pseudonymem Guguša, i módní návrhářkou představující své kolekce na módních přehlídkách po celém světě. Vlastní několik restaurací, hotelů, síť obchodů s klenoty a na trh uvedla i svou značku parfémů. Napsala filmový scénář a s oblibou zve do hlavního města Taškentu známé mezinárodní umělce – mimo jiné francouzského herce Gérarda Depardieua, koncert uspořádala britskému rockeru Stingovi.

Světu se prezentuje rovněž jako představitelka bezpočtu charitativních organizací, které podporují boj proti rakovině prsu nebo AIDS a pomáhají dětem s pohnutým osudem. Z tohoto postu pozvala do své země například hvězdu fotbalového Realu Madrid Christiana Ronalda.

Moc ambiciózní prezidentské dcery neomezeně rostla, v Uzbekistánu se začalo dokonce mluvit, že jednou nahradí v postu hlavy státu svého brzy už 76letého otce.

Strmý pád

Loni na podzim se však dlouho a pečlivě budované postavení Gulnary Karimovové začalo hroutit. Oznámení, že již není vyslankyní Uzbekistánu při OSN, ještě v létě nikdo nepřisuzoval zvláštní význam. Všichni se však podivili, když byla počátkem října pozastavena činnost čtyř televizních kanálů (Forum TV, TV-Markaz, NTT, SOFTS) a tří rozhlasových stanic (Terra, Zamin, A’lo FM), jež spadaly do zájmové sféry mladé dámy. Pozdvižení bylo o to větší, když se ukázalo, že vše nastalo na osobní pokyn prezidenta Karimova.

Oznámení, že již není vyslankyní Uzbekistánu při OSN, ještě v létě nikdo nepřisuzoval zvláštní význam...Současně s tím vyšlo najevo, že řada lidí z okolí prezidentovy dcery – včetně šéfa její ochranky – ze země uprchla, což opoziční tisk korunoval informací, že Karimov dal své dceři dokonce pár facek.

O Gulnaře začaly vycházet kompromitující články, ve kterých jí bylo například vyčátáno, že ačkoliv se prezentuje jako pravá muslimka, v roce 2009 nutila k sexu portugalského fotbalistu Christiana Ronalda při jeho návštěvě v Taškentu. Z výsluní sesazená prezidentova dcera prohlásila, že její matka s mladší sestrou a jejím manželem Timurem Tilljajevem se snaží ovládnout vše, co bylo až dosud spojeno s jejím jménem – od mediální skupiny Terra Group přes obchodní zájmy v údolí Fergana až po dobročinné organizace. Stěžovala si také, že jí už nějakou dobu zamezují v přístupu k jejímu otci, který se proto nemůže dozvědět její verzi příběhu.

Sestra Lola v zářijovém rozhovoru pro uzbeckou redakci BBC prohlásila, že se svou sestrou už dvanáct let nemluví, na což Gulnara reagovala tím, že její matka je vyznavačkou šamanismu a sestra, jež byla dříve dávána všem za vzor, je závislá na kokainu, zatímco její manžel je známou postavou podsvětí.

A na sklonku roku se jednomu členovi uzbecké opozice podařilo vniknout do její vily na březích Ženevského jezera a na svém blogu zveřejnit fotografie svědčící o Gulnařině životě v přepychu. Na snímcích je kromě koránu z 18. století, vykládaného brilianty, stříbrného mercedesu a černého vozu Bentley vidět také několik předmětů ze sbírek uzbeckého národního muzea.

Do kouta zatlačená uzbecká „princezna“ se proti útokům, které se podle ní zdají dobře sladěné, brání na Twitteru, kam píše uzbecky, rusky i anglicky. Hledá podporu u široké veřejnosti a na nařčení reaguje tím, že veřejně vytahuje špinavé prádlo celé rodiny. Ne náhodou sleduje její pravidelné příspěvky již více než 50 tisíc lidí.

Když uživatelka vystupující pod jménem Molly Crabapple 24. prosince označila Gulnaru za „loutku stvořenou plastickou chirurgií“, odpověděla Karimovová: „Má drahá, pletete si mě s mojí sestrou, která má více než deset plastických operací, já ani jednu.“

Tajné služby, na scénu!

Vedle rodinné války se však zřejmě odehrává ještě další souboj, jehož pozadí se v kazašském vydání časopisu Forbes pokusil osvětlit politolog Usman Haknazarov.

Stejně tak se prezident Islam Karimov nejspíš dozvěděl i to, že spřízněnci jeho dcery neplatí vůbec žádné daně...Podle něho Islama Karimova proti vlastní dceři popudil Rustam Inojatov, šéf národní bezpečnostní služby SNB. Desky obsahující některé Gulnařiny pochybné kauzy dal Inojatov prezidentovi na stůl údajně poté, co „princezna Uzbeků“ několikrát vpadla do jeho kanceláře a před jeho podřízenými nevybíravým způsobem vznesla své námitky týkající se zadržení jednoho z jejích chráněnců – člena rodinného klanu Akbaraliho Abdullajeva.

Šéf rozvědky rovněž práskl, že „zavedená“ popová zpěvačka Gulnara z rozpočtu každoročně odčerpává 16 milionů dolarů na pořádání festivalů, které uvádějí její písně a na něž s oblibou zve zahraniční hvězdy. Prezident se nejspíš také dozvěděl, že spřízněnci jeho dcery neplatí vůbec žádné daně. Nebo, že policisté ve městě Fergana nutí motoristy poslouchat stanice, jež hrají pouze Gulnařiny písně.

A tak si prezidentská dcera začala přes Twitter vyřizovat účty nejen se sestrou a matkou, ale čím dál zuřivěji i s šéfem rozvědky SNB. „Proč se mi tohle všechno právě teď děje? Je to očividně zosnované skupinou kolem SNB a Tilljajeva,“ napsala na Twitter 23. prosince.

Jako by se v diktátorově dceři z ničeho nic probudilo svědomí a proměnila se v obhájkyni lidských práv a bojovnici proti režimuA na Silvestra už si vůbec nebrala servítky. Na tajné služby ukázala prstem a obvinila je, že zatýkají její někdejší spolupracovníky: „SOS! Inojatov, Šarifutdinov unesli a uvěznili mladého profesionála, který vyšel z domu jen koupit krmení pro kočku, protože byl už dlouho v domě! To stačí! Třicetimilionovou zemi drží ve strachu malý gang banditů z SNB! A se všemi konspiruje Taťjana Achbarovna.“

Jako by se v diktátorově dceři z ničeho nic probudilo svědomí a poté, co bylo několik lidí z jejího okolí a jejích bývalých zaměstnanců zatčeno, se proměnila v obhájkyni lidských práv a bojovnici proti režimu. Sama Gulnara to vysvětluje tím, že bývala slepá.

„Nechtěla jsem jít do konfliktů. Řadu věcí, které mnoha lidem vadily, jsem neviděla, protože jsem pracovala na projektech pro reálné lidi. Zabývala jsem se granty a podporou profesních organizací,“ řekla v prosinci v rozhovoru pro britský list Guardian. „Někteří lidé o tom hlasitě mluvili, ale mně nějakou dobu trvalo, než jsem pochopila, v čem žijeme.“

Kdo s koho

A proč se dobře informovaný šéf tajných služeb začal pouštět do odhalování skandálů nejvlivnější prezidentovy dcery? Jistě nikoliv z obavy o pád současného režimu. Naopak, zdiskreditováním Gulnary se mu může, podle některých analytiků, otevřít cesta k nástupnictví.

A tato partie není ani zdaleka u konce. Válka Karimovových však zem uvrhla do nejistoty. Zaráží jen to, jak se může všemocný Islam Karimov tolik podivovat nad něčím, co už bylo dlouho jasné celé zemi. A čím dál více i v zahraničí.

Válka Karimovových uvrhla zem do nejistoty. Zaráží jen to, jak se může všemocný Islam Karimov tolik podivovat nad něčím, co už bylo dlouho jasné celé zemi.Gulnara ho údajně dopálila poté, co se dozvěděl, že je pro podezření z korupce vyšetřována i ve Švýcarsku, ve Francii a ve Švédsku. Doma ji samozřejmě trestali maximálně tím, že jí vzali její oblíbené hračky.

Její příspěvky a prohlášení na Twitteru působí rodině těžkou hlavu, a ta údajně vynakládá značné síly, aby nepohodlnou dceru znemožnila, umlčela a nakonec i odklidila světu z očí. Jednou z největších sil diktatury je totiž mlčení.

Dravá Gulnara Karimovová, hromadící peníze a úspěchy, dostala až dosud vše, co chtěla. Teď se však nejspíše bude muset naučit i prohrávat. Prohlubující se rozepře uvnitř vládnoucího klanu a praní špinavého rodinného prádla na veřejnosti poukazují, že autokratický prezident čím dál víc ztrácí kontakt s realitou a řízení se mu vymyká z rukou. To vše pouze posílilo obavy spojené s jeho nástupnictvím a budoucností země, které jsou z hlediska stability regionu klíčové.

Dcera autokrata se v boji o moc nevzdává. Na Silvestra Gulnara napsala zprávu: „Budeme letos moci říkat pravdu o lidech, které zatkli? A o těch, které zranili? Kriminálníci z SNB mají ruce od krve. Kdy budeme moci říkat pravdu?“ V té další poslala vzkaz svému otci: „Je válka, tati!“

A za pár hodin, 1. ledna, dodala: „Všechno teprve ZAČÍNÁ.“

  • Tento článek vznikl ve spolupráci České pozice a deníku Lidové noviny.
Autor: