Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Vatikánská banka je rájem pro financování mafie. Může za to ďábel?

  6:53

Zpráva nezávislé expertní komise Rady Evropy Vatikánu moc nepomáhá, zvlášť ve světle nedávnách skandálů.

foto: © ReutersČeská pozice

Istituto per le Opere di Religione (IOR), instituce, jejíž šéf odpovídá představenstvu kardinálů a někdy přímo papeži, a jež je spíše známá jako Vatikánská banka, prošla testem transparentnosti Rady Evropy jenom s odřenýma ušima. Ve 23 různých oblastech z celkových 45 dosáhla banka hodnocení „nevyhovující“ nebo „částečně vyhovující“. Ve zbylých 22 případech prošla se známkami „vyhovující“ a „vysoce vyhovující“.

Po alarmujících výsledcích testu nezávislé expertní komise Moneyval, která hodnocení pro Radu Evropy provedla, byla Vatikánské bance doporučena řada opatření, která by měla zabránit potenciálnímu praní špinavých peněz a financování terorismu. I když IOR testem v podstatě prošla, zpráva Moneyvalu tvrdí, že aby banka dosáhla mezinárodních standardů, Svatý stolec bude muset provést důležité reformy.

Velkým problémem transparentnosti Vatikánské banky je fakt, že pouze 20 tisíc z celkových 30 tisíc účtů, jež banka spravuje, patří konkrétním osobám. Zbytek účtů v IOR tvoří účty různých řádů a podúčty. Jedním z navržených opatření je proto zavedení funkce interního dohlížitele. Podobnou roli sice už plní představenstvo kardinálů, to má však pouze omezené pravomoci. Dalším problémem je, že uvnitř banky v podstatě neexistuje ohlašovací povinnost v případě, pokud by vyšlo najevo, že některý z jejích účtů je používán nebo napojen na financování teroristických aktivit.

Inspirace pro Dana Browna

IOR si přitom od testování Moneyvalu slibovala, že jí zpráva pomůže přesvědčit zahraniční věřitele a veřejnost, že je transparentní a dobře regulovaná. Znovuzískání důvěry je teď pro Vatikánskou banku nadevše důležité, zvlášť poté, co byl letos v květnu odvolán její prezident Ettore Gotti Tedeschi, který byl v červnu navíc ještě obviněn ze zanedbání povinností. Italská centrální banka dokonce ostatním bankám doporučila přerušit s IOR vazby.

Po Tedeschiho obvinění se ke všemu ukázalo, že italští žalobci chtěli v IOR prověřit účet jistého kněze Ninniho Treppiediho kvůli jeho možnému napojení na mafii a praní špinavých peněz. Tajnůstkářská Vatikánská banka však, zdá se, doposud vyšetřovatelům nevyhověla. Možná není náhodou, že Ninni Treppiedi, který je momentálně jako kněz suspendovaný, sloužil na údajně nejbohatší sicilské farnosti.

Nebyl by to ale první podobný skandál. Vatikánská banka se ještě horším způsobem „proslavila“ už v roce 1982, kdy byla zapletena do aféry kolem Banky Ambrosio, přes kterou prala italská mafie peníze. IOR byla většinovým akcionářem této banky, jež později zkolabovala a jejíž šéf byl v Londýně nalezen mrtvý visící z Blackfriarského mostu. Příběhem Banky Ambrosio se dokonce inspiroval známý filmový režisér Francis F. Coppola při psaní scénáře finále svého životního díla Kmotr.

Zpráva Rady Evropy z tohoto týdne rozhodně není tou poslední – Moneyval bude banku monitorovat i nadále a vyhodnotí i nově přijatá opatření. „Svatý stolec ušel za krátkou dobu dlouhou cestu, ale stále se musí věnovat dalším důležitým problémům,“ tvrdí zpráva.

A pokud se poměry ve Vatikánu nezlepší? Coppola už asi dalšího Kmotra nenatočí, ale Dan Brown by zase mohl napsat nějaký bestseller a zajistit Tomu Hanksovi další roli. Ostatně, z „imitování“ knihy Šifra mistra Leonarda nedávno druhý muž Vatikánu, kardinál Tarcisio Bertone, obvinil média rozebírající kauzu VatiLeaks. Podle něj za představu, že Vatikán je v současnosti místem intrik a mocenských bojů, může „ďábel, který se snaží zasít nesvár“.

Autor: