Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve světě se protestuje, české popové hvězdy k soudu s Pussy Riot mlčí

  12:49

Podporu odsouzeným členkám moskevské punkové skupiny vyjádřily české undergroundové a alternativní kapely. Většina muzikantů ale mlčí.

foto: © REUTERSČeská pozice

Moskevský soud v pátek uznal vinnými tři členky ruské punkové kapely Pussy Riot z výtržnictví motivovaného náboženskou nesnášenlivostí. Za únorový „happening“ v pravoslavném chrámu Krista Spasitele si Jekatěrina Samucevičová, Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová mají odsedět dva roky ve vězení.

Muzikantky z Pussy Riot podpořila v minulých týdnech řada zahraničních hudebníků. Postavili se za ně například Paul McCartney, Sting, Madonna, Björk, Patti Smith, Faith No More, The Who a Red Hot Chili Peppers.

ČESKOU POZICI proto zajímalo, jak se k celé záležitosti stavějí čeští hudebníci. Popové hvězdy jako Karel Gott, Lucie Bílá nebo třeba rocková skupina Kabát však mlčí. Podpora Pussy Riot je mezi českými muzikanty spíše záležitostí undergroundových kapel.

Skupiny The Plastic People of The Universe a Už jsme doma uspořádaly pro vězněné muzikantky v květnu benefiční koncert Už zase zavírají muzikanty. Zúčastnili se ho Vlasta Třešňák, Čokovoko, Kopir Rozsywal Bestar, Echt! a pianista Filip Topol.

Podpora Pussy Riot je mezi českými muzikanty spíše záležitostí undergroundových kapelJednou z iniciátorek koncertu organizovaného Romkem Hanzlíkem byla Eva Turnová, současná členka „Plastiků“, která dala vzniknout facebookové petici, a požádala o podporu také Toma Stopparda, britského dramatika českého původu. ČESKÉ POZICI řekla: „Připadalo mi to (proces s Pussy Riot–pozn.red.) úplně strašné. A taky se mi zdálo, že se to tady neprožívá tak, jak by mohlo. Vnímala jsem to i jako paralelu s tím, co tady kdysi Plastici dělali.“

Za právo Pussy Riot na svobodný názor a projev se postavily také kapely, které vystoupí na festivalu Eurotrialog v Mikulově na konci srpna. Je mezi nimi opět Už jsme doma, dále Jasná páka, Krásné nové stroje, Ty syčáci nebo Živé kvety.

Frontman skupiny Už jsme doma Miroslav Wanek, který se ve prospěch ruských rockerek angažuje, uvedl na webových stránkách festivalu: „Případ Pussy Riot je donebevolající křivda a manipulace, navíc těm holkám hrozí vysoké tresty (až sedm let–pozn. red.). Připadlo mi to, jakožto muzikantovi, jako nejlogičtější reakce; kdyby se těmto věcem člověk nepostavil, mohlo by to v budoucnu potkat i jeho. V mém případě hrála roli i vlastní zkušenost z minulého režimu.“

Rocková muzika není vzdychání o citech

ČESKÁ POZICE oslovila v pátek telefonicky nebo prostřednictvím sms také několik dalších českých muzikantů, například Michaela Kocába, Báru Basikovou, Kamila Střihavku a Michala Pavlíčka, zda kauzu Pussy Riot sledují a zda podporují osvobození členek kapely, případně proč. Zatím se ozvali jen někteří z nich.

Kamil Střihavka soudní proces komentovat nechtěl. „Nevím o tom vůbec nic. Někde jsem to zaslechl, ale bral jsem to jako jednu z mnoha zpráv.“

Bylo by asi čistší, kdyby to bylo na půdě koncertu a ne svatyně, kam se přece jen chodí kvůli duchovním věcem, říká Michal PavlíčekKytarista a skladatel Michal Pavlíček, člen legendárního Pražského výběru, uvedl, že členky Pussy Riot jednoznačně podporuje, ale zároveň přiznal, že s jejich akcí úplně nesouzní. „Sledoval jsem to spíš zpovzdálí. Je to celé na hraně. I když jim fandím, protože se snažily vyslovit svobodně názor a byl to protest proti režimu s prvky totality. Rocková hudba musí být politická, to nemůže být nějaké vzdychání o citech. Na druhou stranu: holky lítaj po oltáři a křičí, že Putin je hajzl. Já bych to neudělal. Bylo by asi čistší, kdyby to bylo na půdě koncertu a ne svatyně, kam se přece jen chodí kvůli duchovním věcem a má to nějaká pravidla. Chápu, že to může věřící lidi urazit. Je ale možné, že to ty holky prostě musely dotáhnout do extrému, aby se o tom vůbec vědělo. Teď se o tom mluví po celém světě a poukazuje se na to, že je v Rusku autoritářský režim. A to je dobře.“

Je pravděpodobné, že rozsudkem kauza moskevských punkerek neskončí. Pokud se někteří z oslovených hudebníků ČESKÉ POZICI ozvou, budeme článek průběžně aktualizovat.

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...