Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Věci veřejné chtějí mít větší vliv na justici. A snaží se velice!

Slovensko

  13:39

Ministr spravedlnosti Pospíšil (ODS) se střetl s vicepremiérkou Peake (VV) o koordinaci reformy státních zastupitelství a policie.

Konflikt: Peake předložila návrh na poslední chvíli a bez předchozích jednání, Pospíšil projednávání materiálu zastavil. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Na středečním jednání vlády se ministr vnitra Jiří Pospíšil ohradil proti návrhu, který předložila jeho kolegyně a místopředsedkyně vlády Karolína Peake (VV). Politička navrhla, aby si vláda vytvořila pracovní skupinu pro reformu státního zastupitelství a policie. Skupině by předsedala Peake a jejími místopředsedy by se podle návrhu, jejž má ČESKÁ POZICE k dispozici, měli stát ministr vnitra Jan Kubice a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Problém mimo jiné spočívá v tom, že ani jeden z ministrů o návrhu nevěděl.

„O materiálu jsem se dozvěděl až na vládě. Podobně tomu bylo i u ministra vnitra. Domnívám se, že není důvod, aby vznikl nový orgán, pod nějž by byli podřízeni ministři spravedlnosti a vnitra. Zejména ne ve chvíli, kdy probíhá reforma státních zastupitelství a je připraven věcný záměr zákona, na kterém se shodla koalice. Návrh tohoto zákona v následujících dnech odejde do připomínkového řízení,“ řekl ČESKÉ POZICI Pospíšil. A podobně zareagovalo i ministerstvo vnitra. „Tento bod byl zařazen na jednání vlády těsně před jejím začátkem. O podrobnostech návrhu jsme tedy dopředu nevěděli,“ uvedl mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Proč mít nový orgán ve chvíli, kdy probíhá reforma státních zastupitelství a je připraven věcný záměr zákona, na němž se shodla koalice?

Právě kvůli tomu, že Peake předložila návrh na poslední chvíli a bez předchozích jednání, Pospíšil projednávání materiálu zastavil. Vláda by se k němu měla vrátit příští středu. Podle našich informací však není příliš pravděpodobné, že by ho přijala. „Je to další snaha Věcí veřejných získat vliv na fungování policie a státních zastupitelství,“ řekl ČESKÉ POZICI důvěryhodný zdroj, který si nepřál být jmenován. Jak se na iniciativu dívá sama Peake, nebylo možné zjistit, neboť vicepremiérka na otázky v pátek nereagovala.

Hrátky s výbory a podvýbory

Skutečnost, že se nejedná o marginální a ojedinělý pokus „véčkařů“, potvrzuje i dění v Poslanecké sněmovně. Ve stejný den, kdy se na vládě objevil návrh místopředsedkyně Peake, totiž předseda sněmovního výboru pro bezpečnost a předseda VV Radek John požadoval zrušení podvýboru pro reformu policie.

Podvýbor pro reformu policie byl až do konce loňského roku součástí výboru pro obranu a bezpečnost. V prosinci však vládní koalice prosadila návrh na rozdělení výboru. Cílem bylo získat pro Johna funkci ve sněmovně poté, co loni na jaře odešel z vlády. Při dělení vznikl výbor pro bezpečnost, který vede John, a výbor pro obranu, jemuž šéfuje Jan Vidím (ODS). Kvůli změnám členové výboru ve středu hlasovali o ustanovení podvýborů. I přes odpor VV však bude díky hlasům poslanců za ODS, TOP 09 a ČSSD podvýbor pro reformu policie fungovat dál.

„Co vím, tak pan John původně navrhoval zrušení podvýboru pro reformu policie. Tuším, proč to udělal. Tušil, že jeho nově vytvořená funkce bude poplatníky něco stát, a proto chtěl podvýbor pro reformu policie zrušit. Výbor pro obranu však odsouhlasil, že podvýbor zůstane a jeho šéfkou by měla být i nadále Jana Černochová z ODS,“ řekl ČESKÉ POZICI Jeroným Tejc, člen výboru pro obranu a předseda poslaneckého klubu ČSSD.

Připadá mi nesmyslné, abychom měli ještě podvýbor pro reformu policie, který se bude zabývat tou samou věcí jako výbor pro bezpečnost, tvrdí John

John však uvedl odlišný důvod, proč měl být podvýbor zrušen. „Po volbách jsme mylně spojili výbor pro obranu a výbor pro bezpečnost. Ten měl dohromady třicet poslanců a nestíhal se všem problematikám řádně věnovat. Nyní máme výbory dva. Výbor pro bezpečnost má patnáct poslanců a jeho nejdůležitější otázkou je fungování policie a státních zastupitelství. Připadá mi nesmyslné, abychom měli ještě podvýbor pro reformu policie, který se bude zabývat tou samou věcí,“ vysvětlil ČESKÉ POZICI důvody svého postoje John.

S tím však nesouhlasí sociálnědemokratický poslanec a bezpečnostní expert strany Václav Klučka. „Podvýbor pro reformu policie má smysl. Výbor pro bezpečnost se totiž nemůže věnovat na každém jednání pouze otázce reformy policie. Má mnohem širší záběr. Proto také ČSSD požadovala zachování podvýboru,“ řekl ČESKÉ POZICI Klučka, jenž přičítá Johnův postoj jeho relativní nezkušenosti s praxí v Poslanecké sněmovně.

Viselo to ve vzduchu

Vedle nezvyklého souběhu dvou iniciativ politiků VV (získat koordinaci reformy státních zastupitelství a policie na vládě pod Peake a zrušit podvýbor pro reformu policie, kterému předsedala poslankyně ODS Černochová) bylo ve středu zajímavé také vystoupení policejního prezidenta Petra Lessyho. Policejní šéf na tiskové konferenci totiž oznámil, že by byl rád, kdyby v policii vznikl nový útvar, který by se podílel na vyšetřování závažných korupčních případů a jenž by spadal přímo pod něj. Dle Lessyho by se měl nový útvar stát partnerem speciálního týmu státních žalobců, jenž má vzniknout na Nejvyšším státním zastupitelství. Dodejme, že Lessyho do funkce policejního prezidenta vybírala komise, kterou sestavoval tehdejší ministr vnitra Radek John.

Je sled středečních událostí náhodný? Nevypadá to tak, nicméně John podobným úvahám oponuje. „Nebylo to koordinované. Viselo to ve vzduchu. Je zřejmé, že nejde řešit otázky policie a státních zastupitelství odděleně. Vidíme to na příkladu Slovenska, kde to funguje propojeně a korupční kauzy se tam nezametají pod koberec,“ uvedl pro ČESKOU POZICI šéf „véčkařů“.

Autor: