Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velkolepě koncipované centrum CEITEC získalo podpis eurokomisaře

  15:01

Víceooborový vědecký projekt, který vznikne za 5,3 miliardy korun, má z Brna učinit výjimečně inovativní region.

Kromě vědy i výuka - za centrem stojí čtyři brněnské univerzity. foto: © CEITECČeská pozice

Velkolepě koncipovaný Středoevropský technologický institut (CEITEC) za 5,3 miliardy korun, z nějž se má stát chlouba české vědy, získal podle dvou důvěryhodných zdrojů ČESKÉ POZICE podpis eurokomisaře pro regionální politiku Johannese Hahna.

CEITEC se má věnovat jak živým (biologie, genomika, proteomika), tak neživým vědám typu nanotechnologií a pokročilých materiálů. Výhledově by v Brně měly vznikat inovativní nápady: i květiny lapající nečistoty, nové léky, samočistící nátěry, robotičtí chirurgové nebo antény implantované do živých organismů.

Co bude po schválení Evropskou komisí následovat? „Vyhlásíme výběrové řízení na pozice výkonného a vědeckého ředitele, které organizuje ministerstvo. Předpokládáme, že jejich angažmá započne začátkem roku 2012,“ uvedla začátkem května pro ČESKOU POZICI mluvčí projektu Petra Střítecká. Následovat bude též výběrové řízení na dodavatele staveb, které se budou nacházet v lokalitách areálu Vysokého učení technického Pod Palackého vrchem a v kampusu Masarykovy univerzity v Brně-Bohunicích. Výstavba má být hotova v roce 2014.

Více o projektu CEITEC si přečtete v článku: Brno sahá na pět miliard: Vědecký CEITEC čeká už jen na podpis eurokomisaře.

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...