Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Veřejnost proti korupci podala trestní oznámení kvůli MUS

  11:11

Sdružení podezírá lidi z ministerstva financí a Vrchního státního zastupitelství v Praze z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Kdo může za nečinnost v kauze MUS? Trestní oznámení Veřejnosti proti korupci zmiňuje v této souvislosti hlavně jména ministra financí Miroslava Kalouska a bývalého vrchního státního zástupce v Praze Vlastimila Rampulu. foto: © ČTKČeská pozice

Policie bude zřejmě prošetřovat, kdo může za průtahy, jež způsobily, že se Česko nepřipojilo ke švýcarskému trestnímu řízení ohledně privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS), dnešní Czech Coal. Občanská iniciativa Veřejnost proti korupci odeslala v pátek policejnímu prezidentovi Petru Lessymu a nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi trestní oznámení na „osoby v odpovědných funkcích“ na ministerstvu financí a Vrchním státní zastupitelství v Praze (VSZ).

Podezírá je ze spáchání trestných činů porušení povinnosti při správě cizího majetku (v případě MF), zneužití pravomoci úřední osoby nebo maření úkolu úřední osoby z nedbalosti (v případě VSZ). Podání trestního oznámení, jehož kopii má ČESKÁ POZICE k dispozici, potvrdila advokátka sdružení Hana Marvanová.

Stát kvůli tomu, že se nepřipojil k trestnímu řízení ve Švýcarsku, zřejmě ztratil možnost v rámci tohoto řízení nárokovat až 12 miliard korun, které Švýcaři zadrželi na tamních účtech v souvislosti s prodejem dolů. Veřejnost proti korupci zmiňuje ve svém oznámení především dvě významná jména, a to ministra financí Miroslava Kalouska a nedávno odvolaného vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly, i když konkrétně na ně trestní oznámení nemíří.

Plné znění návrhu trestního oznámení si můžete přečíst zde.

Kalousek vinu 15. listopadu v rozhovoru pro MF Dnes odmítl. Tvrdí, že nedostal od českých žalobců informace o výši škody, která státu vznikla. Rampula zase tento týden pro ČTK uvedl, že státní zástupci v kauze MUS postupovali podle toho, co zjistili a jak to právně posoudili. Neprodleně vždy informovali dohledové Nejvyšší státní zastupitelství, které prý nikdy nemělo proti postupu připomínky.

Z dokumentů, které má Veřejnost proti korupci k dispozici a které publikovala česká média, podle trestního oznámení vyplývá, že příslušné české orgány byly opakovaně vyzývány švýcarskou státní zástupkyní Graziellou de Falco Haldemannovou, aby se Česká republika připojila k trestnímu řízení vedenému ve Švýcarsku. „Česká strana však na tato upozornění nereagovala, a tak zavinila, že se Česká republika již nemůže připojit s náhradou škody k tomuto trestnímu řízení a bude muset uvedenou škodu vymáhat v civilním řízení, což ovšem bude mít za následek vznik další škody,“ uvádí sdružení.

Občanská iniciativa je přesvědčena, že „uvedené osoby na Vrchním státním zastupitelství v Praze a na ministerstvu financí se tím, že včas nereagovaly na výzvy švýcarských orgánů trestního řízení, vyvolaly podezření, že svým jednáním naplnily všechny skutkové znaky výše uvedených trestných činů“. Přitom prý stačilo, aby ministr Kalousek nechal napsat odpověď, že se Česká republika připojuje k trestnímu řízení, že ji bude zastupovat švýcarská nebo česká advokátní kancelář, jejíž zástupce si prostuduje spis, a poté specifikuje škodu. Popřípadě pokud škoda nevznikla, vezme své přistoupení zpět.

Sdružení veřejnost proti korupci se obrátilo přímo na nejvyššího státního zástupce a policejního prezidenta. Domnívá se totiž, že orgány činné v trestním řízení by měly bezodkladně zahájit prověřování této věci, v níž Česká republika mohla utrpět škodu velkého rozsahu.

Odloženo a znovu otevřeno

Česká policie okolnosti privatizace MUS z konce 90. let prověřovala řadu let pro podezření ze spáchání trestných činů krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, porušování povinností při správě cizího majetku a zneužívání informací v obchodním styku. V roce 2008 případ odložila. O rok později ale tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká nařídila kauzu otevřít a pokračovat v prověřování.

Nynější Vrchní státní zástupce Stanislav Mečl nařídil v listopadu kvůli MUS na VSZ kontrolu. Již dříve uvedl, že po prostudování spisu zjistil, že „věci nebyla věnována náležitá pozornost“. Mečl také navrhl ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS) a nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, aby zvážili kvůli kauze podání kárných žalob. Sám prý možná také podá trestní oznámení.