Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Vězení pro vlastníka Olea Chemical potrápí Rittiga

  9:32
Spolumajitele petrolejářské firmy Oleo Chemical Kamila Jirounka poslal Městský soud v Praze předminulý týden nepravomocně kvůli úvěrovému podvodu na pět let do vězení. Ten vinu odmítá a odvolal se. Kauzu, díky níž se policie zaměřila i na Ivo Rittiga, bude nyní posuzovat vrchní soud.

Za úvěrový podvod poslal soud zakladatele petrochemické firmy Oleo Chemical Kamila Jirounka nepravomocně na pět let za mříže. foto:  Dan Materna, MAFRA

Kdyby lobbista Ivo Rittig mohl měnit minulost, příběh z pátku 5. září roku 2008 by asi poskládal jinak. Tehdy si podnikatel Kamil Jirounek půjčil od firmy Ravak, výrobce koupelen a bazénů, 160 milionů korun. Soud to 10. září označil za úvěrový podvod a Jirounka nepravomocně poslal na pět let do vězení. Příběh k trestnímu stíhání přivedl i Rittiga. Při jeho vyšetřování se totiž objevily dokumenty, které na něj ukázaly.

Příběh k trestnímu stíhání přivedl i Rittiga. Při jeho vyšetřování se totiž objevily dokumenty, které na něj ukázaly.

Soudkyně Kateřina Radkovská ve svém rozsudku konstatovala, že Jirounek vylákal peníze na základě nepravdivých a mylných dokumentů od firmy, jejímiž majiteli jsou dvě příbramské rodiny – Vařekovi a Kreysovi.

„S rozhodnutím soudu zásadně nesouhlasím, soud vyšel jen z účelových tvrzení údajných poškozených. Zejména se nijak nevypořádal s tím, že úvěr byl uhrazen, a rovněž z neznámých důvodů odmítl vyslechnout zásadní svědky navržené obhajobou,“ sdělil LN Jirounek po skončení soudního líčení. Podnikatel narážel na to, že soud nevyslechl Michala Urbánka, který je spolumajitelem petrolejářské společnosti.

Případ je součástí rozsáhlé kauzy Oleo Chemical a pro pochopení jeho významu je třeba vrátit se do doby, kdy se výroba paliva v továrně Oleo Chemical teprve rozjížděla.

Osudová půjčka

Podnikatel Jirounek se tehdy po dlouhých vyjednáváních s příbramským koupelnářským obrem Ravak domluvil na úvěru ve výši 160 milionů korun – po 40 milionech mu poslali Jiří Kreysa, jeho syn Patrik Kreysa, Jindřich Vařeka starší a syn Jindřich Vařeka mladší. Jirounek chtěl investovat do rozvoje a modernizace liberecké společnosti Oleo Chemical, jež vyrábí biopaliva druhé generace. Jenomže peníze nevracel, naopak si půjčoval další a ztratil kontrolu nad situací.

Majitelům Ravaku Jindřichu Vařekovi a Jiřímu Kreysovi se podařilo získat v Oleu pozice a vynést policii dokumenty, které spojily Rittiga s karibskou společností Cokeville Assets, přes niž tekly peníze ze zakázek pro státní podniky. Vyšetřování kvůli tomu v několika případech čelí vedle Jirounka i Rittig.

Majitelům Ravaku Jindřichu Vařekovi a Jiřímu Kreysovi se podařilo získat v Oleu pozice a vynést policii dokumenty, které spojily Rittiga s karibskou společností Cokeville Assets, přes niž tekly peníze ze zakázek pro státní podniky.

Dozorová státní zástupkyně Jaroslava Vaclová vystavěla případ na následující konstrukci. Podle plánu, který Jirounek předložil majitelům Ravaku a na jehož základě od Vařeky s Kreysou získal 160 milionů, měla továrna zvýšit výrobu z 50 na 200 kilotun ropných produktů – Jirounek měl tvrdit, že o povolení rozšířit výrobu zažádal liberecký stavební úřad i ministerstvo životního prostředí.

Dále Jirounek věřitelům předložil projektovou dokumentaci od renomované poradenské společnosti McKinsey & Company. „Obviněný předvedl prezentaci, která u poškozených (Kreysy a Vařeky) vzbuzovala důvěru, a proto se rozhodli do výroby investovat,“ napsala žalobkyně. Třetím argumentem byly pozemky v obci Škvorec, které dal Jirounek do zástavy. Předložil k tomu znalecký posudek, který je ohodnotil na 200 milionů korun.

Problém podle obžaloby a nakonec i soudkyně byl, že Jirounek si vše vymyslel. Detektivové zjistili, že dosud nedodal na ministerstvo životního prostředí ani liberecký stavební úřad podklady nutné pro povolení rozšíření výroby. Představitelé poradenské firmy McKinsey & Company detektivům sdělili, že s Jirounkem o zpracování projektu sice jednali, poskytli mu však pouze neúplnou, pracovní verzi a projekt nebyl oficiálně zadaný. A pozemky, kterými Jirounek ručil, neměly dle policie hodnotu 200 milionů, ale pouze 7,4 milionu. Úředníci obce Škvorec, ve které se pozemky nacházejí, vyšetřovatelům potvrdili, že objekty jsou v územním plánu vedeny jako zemědělská půda a nelze je využít jako stavební parcely.

Zvrat s dokumenty

Na počátku roku 2011 nastal v příběhu Olea Chemical zvrat. Kvůli finančním potížím přišli do firmy celníci a zavřeli kohoutky. Chod fabriky se zastavil.

Nepravomocných pět let vězení pro Jirounka teď hraje do karet Ravaku. Firma se může opřít o rozsudek a tvrdit, že od začátku byla obětí finančního podvodu.

Nepomohly ani další peníze, které Ravak firmě Oleo nadále poskytoval. V letech 2008 až 2011 Kreysas Vařekou Oleu půjčili celkem až 750 milionů korun. Vymínili si však vstup do vedení firmy. A v polovině roku 2011 se dostali k důležitým dokumentům, směřujícím mimo jiné k významným postavám českého politicko-podnikatelského světa. „Odmítli jsme například vyplácet provize karibské společnosti Cokeville Assets. Pokud Oleo vyhrálo zakázku na dodávku biopaliva pro pražský dopravní podnik, nebyl důvod jí vyplácet provize,“ řekl LN spolumajitel Ravaku Kreysa.

Opůl roku později se tyto a další dokumenty ukazující na karibskou schránku Cokeville Assets a Iva Rittiga objevily v rukou Nadačního fondu proti korupci. Od té doby Rittig a spol. čelí trestním stíháním. V jednom z nich v listopadu začne soud. Nepravomocných pět let vězení pro Jirounka teď hraje do karet Ravaku. Firma se může opřít o rozsudek a tvrdit, že od začátku byla obětí finančního podvodu.