Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vezměme si zpět Zemi!

  8:47
Jak jsme mohli dopustit, že jsme přišli o svou planetu? Podstatnou roli v tom hraje absence tří ctností – porozumění světu, poctivosti a odvahy. Proto předtím, než uposlechneme výzvu poctivého trolla a pustíme se do dobrodružství v podobě znovuobsazení Země, si uvědomme, jak jsme na tom v případě těchto ctností. Píše László Bogár.

Sticker hlásající „Obsaďte Zemi“ zachycený na jednom ze sloupů v ulicích Londýna. foto: Foto István LékoČeská pozice

Podle lexikonu je troll „mystická, strašidelná bytost; antropomorfní postava ze skandinávské mytologie, jež se v literatuře vyskytuje na mnoha místech v různých podobách a rolích. Původ verze používané v internetovém slangu je však odlišný a je odvozen od rybářské techniky zvané trolling či trawling, při níž rybář vláčí návnadu rybě před nosem, podobně jako to činí internetový troll svými provokativními poznámkami.“

Jedním z důležitých stálých protagonistů světa graffiti je rozzlobený malý troll, jak ho vidíme na našem snímku, kterého naštěstí většinou zlobí to, co většinu lidstva, tedy i nás. Naším hrdinou je tedy slušný troll, který se snaží transparentně upozornit na projevy stále evidentnějšího krachu našeho duchovně se vyprazdňujícího, autodestruktivního světa, jenž postupně stravuje veškerou existenci.

Na snímku je pak jeho snad nejstručnější požadavek, abychom si vzali zpět, znovu obsadili planetu Zemi. Jen sotva se najde někdo, kdo by se k požadavku našeho poctivého trolla nepřipojil, takže do toho, vezměme si Zemi zpět!

Otázka duševní, mravní a duchovní povahy

Nicméně ještě než bychom se do toho pustili, stojí za to popřemýšlet nad tím, jak jsme o své bydliště, totiž o planetu Zemi, „přišli“. Zamyslet bychom se nad tím měli už z onoho prostého důvodu, že k tomu, abychom dokázali vykonat cestu zpět, musíme nejprve vědět, jak a proč jsme se dostali až sem – jak se stalo, že jsme byli ze svého domu vystěhováni. A ještě přesněji: Proč jsme dopustili, aby k tomu došlo?

Rozzlobený, avšak v zásadě správný troll svým požadavkem nemíří na jeden konkrétní materiálně-fyzický problém, ale obrací naši pozornost na otázku duševní, mravní a duchovní povahy, která má rozhodující význam

A tady se hned na začátku ukazuje, ženášrozzlobený, avšak v zásadě správný troll svým požadavkem nemíří na jeden konkrétní materiálně-fyzický problém, ale obrací naši pozornost na otázku duševní, mravní a duchovní povahy, která má rozhodující význam, a činí tak velmi správně.

Neboť přestože máme v dnešním zmaterializovaném světě sklony pohlížet i na sebe samé, na svou lidskou podstatu jako na problém materiálně-fyzické povahy, v hloubi duše velmi dobře víme, anebo alespoň tušíme, že člověk je v první řadě složitým komplexním systémem proudů a toků duchovní energie a teprve v druhé řadě onou materiálně-fyzickou strukturou, jejíž každodenní reprodukci (obvykle nazývanou jako „ekonomika“) považujeme v běžné mluvě za tak důležitou.

Nejistá návratnost energie

Vraťme se však k původní otázce: jak jsme mohli dopustit, aby k tomu došlo. Zde je třeba obrátit pozornost ke třem velmi důležitým ctnostem, jejichž absence může hrát v tom, že jsme byli vystěhováni ze svého bydliště, planety Země, podstatnou roli. První ctností je vědění, co nejpřesnější znalost skutečnosti, jež nás obklopuje a která se odehrává v nás, porozumění světu. Každý, kdo si touží dovolit onen „luxus“ porozumění, musí počítat s mnoha těžkostmi.

Proč je pochopení světa luxus? Protože vyžaduje spoustu energie a její návratnost, pokud se vůbec někdy vrátí, trvá dlouho a je nadmíru nejistá. Často máme dokonce pocit, že nám vědění způsobuje pouze problémy, a proto si vroucně přejeme, kéž bychom spoustu věcí raději nevěděli.

Proč je pochopení světa luxus? Protože vyžaduje spoustu energie a její návratnost, pokud se vůbec někdy vrátí, trvá dlouho a je nadmíru nejistá. Často máme dokonce pocit, že nám vědění způsobuje pouze problémy, a proto si vroucně přejeme, kéž bychom spoustu věcí raději nevěděli. Ovšem i když jde o těžký úkol, porozumění světu je přesto přese všechno nejdůležitější podmínkou důstojného lidského života.

Druhou důležitou ctností je odvaha. Pokud totiž nastane, že na základě získaných vědomostí musíme zasáhnout do chodu světa, že musíme jednat, pak je k tomu třeba také odvaha, neboť jakékoliv jednání s sebou vždy nese jisté riziko, často v nemalé míře. A nakonec, nikoli však v neposlední řadě musíme zmínit třetí hlavní ctnost poctivost. Obětovat na oltáři krátkodobých osobních výhod dlouhodobé blaho vlastního společenství vždy bylo (je a bude) „lukrativnějším“ zaměstnáním než s odvahou a ctností vytrvat.

Proto ještě předtím, než bychom uposlechli oprávněnou výzvu našeho poctivého trolla a pustili se do velkého dobrodružství v podobě znovuobsazení Země, si nejprve uvědomme, jak jsme na tom, co se týče nastíněných základních ctnostíVěřme, že prostřednictvím takové úvahy můžeme získat cenné a důležité rady na cestu. Jen do toho.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!