Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Viceprezident firmy Stratasys: Budeme tisknout domy, zbraně i orgány

Asie

  19:02

Jeff DeGrange v Praze promluvil o technologii, která odstartuje třetí průmyslovou revoluci a změní životy nás všech. 

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Určitě už jste někdy slyšeli, že revoluce není jako jablko, které spadne, když je zralé. Musíte jí pomoci. A přesně to si kladla za cíl první odborná konference o digitálním prototypování a 3D tisku v České republice nazvaná 3D Print Days. Do Prahy na ni přijel promluvit o technologii, která má potenciál odstartovat třetí průmyslovou revoluci, i Jeff DeGrange, viceprezident společnosti Stratasys. Což je jeden z nejstarších a největších výrobců 3D tiskáren na světě. „3D tisk je brána, skrze kterou dostanete vaše digitální sny do fyzického světa a taková brána je k nezaplacení,“ říká DeGrange v rozhovoru s ČESKOU POZICÍ.

ČESKÁ POZICE: Máte nějaké představy o tom, jak velké je povědomí o 3D tisku v Česku?

DEGRANGE: Náš partner v České republice prodává 3D tiskárny zhruba 15 let. Několik jich je na nejrůznějších českých univerzitách, kde se mladí lidé učí zacházet s touto relativně novou technologií. V posledních letech řada našich špičkových mašin putovala do automobilového a leteckého průmyslu, což jsou pro Stratasys dva velmi důležité pilíře. A věřím, že spolupráci ještě rozšíříme. V blízké budoucnosti v našem portfoliu přibude několik velmi zajímavých materiálů. Víc ale zatím nemohu prozradit. 

Také bychom chtěli v Česku navázat spolupráci v sektoru medicíny. Lékařský průmysl je ideálním partnerem pro 3D tisk. Každý člověk je unikát. V nemocnicích je zapotřebí spousta nástrojů upravených přesně podle potřeb pacientů. Začínáme se také obsáhleji zabývat implantáty a protézami. Celé toto odvětví popohání skutečnost, že se nám nedávno podařilo vyvinout materiály v medicínské kvalitě. Během pěti, deseti let to naprosto změní kvalitu životů nás všech. Budeme schopni prostřednictvím 3D tisku snadno a rychle vyrábět například implantáty na míru.

„Celé naše odvětví popohání skutečnost, že se nám nedávno podařilo vyvinout materiály v medicínské kvalitě.“

ČESKÁ POZICE: Upřímně bych si tipnul, že většina Čechů ani neví, co to 3D tisk vlastně je. Jaký potenciál tato technologie podle vás má a kdy se konečně dostane do našich domácností?

DEGRANGE: Stratasys se zabývá spíše průmyslovým využitím 3D technologie. Existuje ale řada společností, jež dnem i nocí připravují invazi trojrozměrného tisku do našich kanceláří a obýváků. Povědomí o elektronickém trojrozměrném tisku po vrstvách díky internetu a sociálním sítím v poslední době přímo explodovalo. 3D tisk si oblíbila především mladá generace. Téměř denně se v kyberprostoru objevují nové nápady jak s technologií naložit, propojit ji s Facebookem a spol., a celému odvětví dodat nový rozměr. Sdílení informací prostřednictvím sociálních sítí je dnes naprosto běžné. Už zítra si ale uživatelé mezi sebou budou posílat virtuální 3D návrhy a budou schopni doma vytisknout téměř cokoliv. Již brzy bude například zcela normální, že si děti boudou své hračky vyrábět samy.

ČESKÁ POZICE: Na konferenci jste zmínil, že Stratasys přesouvá těžiště podnikání od prototypování k produkci. Britský týdeník The Economist nedávno napsal, že 3D tisk odstartuje třetí průmyslovou revoluci. Souhlasíte?

DEGRANGE: Jsem o tom skálopevně přesvědčen. V Americe věříme, že základem úspěšného podnikání je velmi často takzvaný faktor Time-to-Market, tedy jak rychle jste schopni dostat vaše inovace na trh. Jen se podívejte na celý ten blázinec kolem nového iPhonu. Uspěje ta společnost, která dokáže na jeho příchod co nejrychleji zareagovat a mobilní telefon z dílny Applu jako první podpořit nějakým inovativním příslušenstvím. V tomto ohledu je 3D tisk neporazitelný. Myslím si, že to lidé zatím ještě pořádně nepochopili. Například komplexní organické tvary, které známe z přírody, by nebylo možné tradiční cestou vyrobit anebo by to bylo velmi drahé, s novou technologií je vytisknete snadno a rychle. Za zlomek času vytvoříte něco, co se bude pyšnit mnohem lepšími například zvukovými vlastnostmi než vše, co bylo vyrobeno běžným způsobem. Společnosti, které vsadí na 3D tisk, získají náskok světelných roků.

ČESKÁ POZICE: Některá zahraniční média již v souvislosti s 3D tiskem titulkují „Goodbye China“. Společnost Boston Consulting Group odhaduje, že deset až 30 procent zboží, které USA nyní dováží z Asie v sektorech dopravy, počítačů nebo strojírenství, se bude do roku 2020 vyrábět opět v Americe.

DEGRANGE: Spousta vyspělých trhů v minulosti outsourcovala výrobu do zemí, jako jsou Čína anebo Indie. Jenže zaměstnanci dnes budou potřebovat naprosto odlišné vzdělání. Budou muset umět zacházet s počítači a high-tech zařízením. Navíc vše co potřebujete, si snadno vyrobíte přesně tam, kde to potřebujete. Ušetříte tak za transport a skladování. Jakmile soubor nahrajete do tiskárny, můžete se zabývat něčím jiným, není zapotřebí žádný dozor. Takže nebude potřeba ani tolik pracovní síly. Ano, 3D tisk každopádně zmírní naší závislost na zemích typu Čína a Indie.

„3D tisk každopádně zmírní naší závislost na zemích typu Čína a Indie.“

ČESKÁ POZICE: Experti se obávají, že jakmile se tato technologie dostane do mainstreamu, budeme čelit další krizi duševního vlastnictví, podobně jako to právě prožíváme s digitálním obsahem.

DEGRANGE: Víte, kdykoliv se dnes objeví nová technologie, jde ruku v ruce s krizí autorského zákona. Například Čína ho zcela ignoruje. Takže ano, obecně budeme čelit novým problémům, ale v případě samotného 3D tisku to bude ještě nějakou chvíli trvat. Co se patentů týče, tak je jasné, že se objeví řada klonů. U Stratasysu ale věříme, že nikdy nedosáhnou konkurenceschopné kvality. Průmysl dnes závisí primárně na konzistenci a tu nabízí málokterá tiskárna.

ČESKÁ POZICE: Nemyslíte si, že jednoho dne budeme schopni si veškeré potřebné věci vytisknout doma?

DEGRANGE: Zajisté budeme v budoucnosti tisknout hodně věcí pomocí 3D technologie. Ale vždy tu bude problém rozdílných materiálů. Jen málo kdo si bude moci dovolit mít doma tiskárnu na sklo, na kov, na plast.

ČESKÁ POZICE: Tradiční tiskárny byly také dlouhou dobu pouze černobílé.

DEGRANGE: V tom máte pravdu. Těžko říct, jak rychle vývoj pokročí.

ČESKÁ POZICE: Vytváří revoluce spojená s 3D tiskem nové pracovní příležitosti?

DEGRANGE: Schopnosti generace lidí, jež vyrostla s internetem a sociálními sítěmi, budou žádané i v naší branži. Bohužel existuje zatím jen malé množství univerzit, které by nějakým způsobem 3D tisk vyučovaly. Nicméně domnívám se, že v budoucnosti se z toho stane naprosto běžný předmět. Nejde ale pouze o průmyslové využití. 3D tisk je úžasnou záležitostí například i z hlediska uměleckého anebo architektonického. Všichni se teď domníváme, že 3D tiskárny jsou krabice jisté velikosti. Pravda ale je, že lze gigantické přístroje připevnit na speciální jeřábové konstrukce a tisknout tak například betonové domy. Tento druh výstavby se velmi aktivně začal testovat ve Velké Británii a v USA. Za dvacet, třicet let budou obdélníkové domy, jak je dnes známe, minulostí a dočkáme se zatraceně zajímavé architektury, to mi věřte.

ČESKÁ POZICE: Jmenujte pár nejkurióznějších materiálů anebo věcí, které dnes lze tisknout. Slyšel jsem dokonce i o mase v bio kvalitě anebo lécích.

DEGRANGE: Ano, to jsou velmi zajímavé procesy, které se ve světě právě zkoušejí. Nemám o nich ale mnoho informací. S odstupem nejpozoruhodnější technologií pro mě však je tisk kožních štěpů, který dnes velmi aktivně testují Číňané. S pomocí kmenových buněk by co nevidět měli být schopni tisknout dokonce i životně důležité orgány jako ledviny či játra. Relevantní výzkum na toto téma probíhá i v Evropě a Americe, ale Čína v tomto konkrétním případě díky mírnějším předpisům v souvislosti s kmenovými buňkami vítězí. Jak jsem již zmiňoval, tato technologie změní životy nás všech.

„Za dvacet, třicet let budou obdélníkové domy, jak je dnes známe, minulostí a dočkáme se zatraceně zajímavé architektury, to mi věřte.“

ČESKÁ POZICE: Může se z ní ale snadno vyklubat meč s dvojím ostřím. Mám na mysli například tisk funkčních zbraní.

DEGRANGE: Musíme si uvědomit, že tiskárna nesoudí soubory, které přijímá. Možnosti budou nekonečné a 3D tisk samozřejmě bude možné i zneužít. Bude smět Stratasys ještě prodávat tiskárny do zemí, z nichž vychází terorismus? Do jaké míry budeme muset změnit například letištní kontroly, když bude možné vytisknout si funkční plastovou zbraň? A nestává se pak tiskárna sama o sobě nebezpečná? To jsou otázky, kterým se budeme muset začít co nejrychleji věnovat. Co se ale plastových střelných zbraní a nábojů týče, tak si myslím, že je to zatím spíš mediální humbuk než realita.

ČESKÁ POZICE: Přesto nedávno vznikl například projekt Wiki Weapon, který si klade za cíl takovou zbraň nadesignovat. K tomu chtěli dokonce použít vaší tiskárnu, jenže vy jste jim ji sebrali. To zní víc jako realita než jako humbuk. (ČESKÁ POZICE o této kauze detailně informovala ve článcích 3D tisk dostane zbraň do každé domácnosti a Domácí tisk zbraní? Projekt narazil na silný odpor.)

DEGRANGE: My samozřejmě nemůžeme kontrolovat, co se na našich přístrojích tiskne. Měli jsme ale pocit, že jejich postupy nejsou v souladu s americkou legislativou. Proto jsme se rozhodli vzít si pronajatou tiskárnu zpět.

ČESKÁ POZICE: V tom momentě jste sklidili silnou kritiku, koneckonců spolupracujete s řadou výrobců zbraní…

DEGRANGE: Nejsem obeznámen s detaily této kauzy. Domnívám se ale, že ti hoši neměli právoplatnou licenci, a proto porušovali zákony.

ČESKÁ POZICE: Je tedy podle vás možné dnes vytisknout zbraň?

DEGRANGE: Je, nikoli však akceschopnou. Hlavní součástky vytisknete bez problému. Podíváte-li se však na mechaniku například pistole, zjistíte, že to ještě chvíli potrvá, než tiskárna vyplivne první funkční zbraň. Například pružiny zatím vytisknout nelze.

ČESKÁ POZICE: Abe Reichental, šéf 3D Systems, již nějakou dobu trvá na tom, že váš průmysl potřebuje jasné směrnice, aby se lidé nemuseli obávat bláznů s 3D zbraněmi. Souhlasíte?

DEGRANGE: Ano. 3D tisk nezná hranice. Pokud něco nemá hranice, měla by si společnost rozmyslet, jak je nastaví. Z mého hlediska by bylo moudré pokusit se hned od začátku byznys nějak regulovat. Takže souhlasím.

„3D tisk nezná hranice. Pokud něco nemá hranice, měla by si společnost rozmyslet, jak je nastaví.“

ČESKÁ POZICE: Jak důležitá byla pro vývoj 3D tisku open hardware komunita?

DEGRANGE: Dnes existuje víc než čtyřicet výrobců s otevřenou architekturou. Kolik jich ale přežije příštích pět let? Samotný produkt dnes nestačí. Jako plnohodnotná společnost svým zákazníkům musíte být připravení poskytnout podporu, návody, náhradní díly. Spousta nadšenců tento byznys časem opustí, protože si uvědomí, že nevydělávají peníze. Oni berou cizí nápady a někdo jiný zase ty jejich, pochybuji o budoucnosti takového modelu.

ČESKÁ POZICE: Cena akcií vaší společnosti se v uplynulých měsících víc než zdvojnásobila. Je načase investovat do společností zabývajících se 3D tiskem?

DEGRANGE: Povědomí o 3D tisku a jak a kde se dá využít, je zatím obecně velmi nízké. Jakmile si ale společnosti uvědomí, jak lze tuto technologii implementovat do jejich podnikání, potenciál bude obrovský. Žijeme v digitální éře, ve století souborů a dat. 3D tisk je brána, skrze kterou dostanete vaše digitální sny do fyzického světa a taková brána je k nezaplacení.