Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vize loterijních firem: Gambleři s klubovými kartičkami

  22:08

Registrace hazardních hráčů má zamezit utrácení sociálních dávek na automatech. A co na to ochránci osobních dat?

foto: © ReutersČeská pozice

Nechceme hráče, kteří do našich automatů naházejí sociální dávky od státu. Takový je vzkaz loterijních firem, který zazněl na konferenci o omezení zneužívání sociálních dávek a regulaci hazardu v Senátu. Řešením má být povinná registrace hráčů.

„Myslíme si, že by se měla zavést povinná evidence hráčů, například čipovými kartami. Pokud bude hrát někdo sociálně slabý, tak mu buď z pozice státu nedám příspěvek, nebo mu jako provozovatel zastavím hru,“ přiblížil v Senátu Ivo Valenta, šéf loterijní společnosti Synot.

Aby státní organizace do seznamu hráčů mohly vůbec nahlížet, musel by se měnit zákon. Odpůrci hazardních her jsou ale proti takovéto lustraci a raději by zakázali herny v „sociálně slabších“ oblastech.

Myšlenka registrace gamblerů je pozoruhodná. Zejména s ohledem na některé z posledních kroků Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Ten například minulý týden uvedl, že v registru dlužníků se smějí lidé objevovat jen se svým výslovným souhlasem. Navíc by mělo být možné souhlas kdykoliv odvolat. Takže ve chvíli, kdy se člověk dostane do problémů se splácením, odvolá svůj souhlas a nikdo na něj jako na neplatiče nepřijde? Podle úřadu ovšem nemá shromažďování údajů o klientech žádnou zákonnou oporu, a tudíž se musí řídit zákonem na ochranu osobních dat, podle nějž je klientský souhlas třeba.

Členské karty v non-stop hernách by jistě byly hitemEvropská směrnice a samotný zákon na ochranu osobních údajů přitom počítají s tím, že některé informace lze shromažďovat, pokud je prokazatelný oprávněný zájem. Zabránění úvěrovým podvodům a předlužení by se za takový zájem snad považovat mohlo.

Zajímavý je také spor dopravců a úřadu bránícího soukromí. Radim Jančura a jeho Student Agency napadají rozhodnutí ÚOOÚ, podle něhož nesmějí být ve žlutých autobusech instalovány kamery v prostoru řidiče a stevarda. Jde prý o přílišné šmírování zaměstnanců. Firma naopak trvdí, že může jejich pracovníkům pomoci, protože by tak existoval důkaz například o dodržování povolené rychlosti. Kvůli postoji úřadu nemají kamerové systémy ve vlacích ani České dráhy, které by je tam zase měly rády jako prevenci proti krádežím či vandalismu. Kupodivu ale od října takový systém s požehnáním ÚOOÚ může provozovat brněnský dopravní podnik ve svých tramvajích.

Jak by se ochránci soukromí dívali na lustrování gamblerů, není jasné. Nicméně členské karty v non-stop hernách by jistě byly hitem. V peněžence by se vyjímaly hned vedle slevových kartiček z parfumerií, kaváren, lékáren či supermarketů. Slogan „každá desátá (pro)hra zdarma“ má jistě velký marketingový potenciál.

O tématu hazardu také v článcích:

Autor: