Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Vláda jmenovala Alenu Vitáskovou do čela energetického regulátora

  19:51

Manažerka spojovaná s RWE Transgas a ruskými plynárenskými podniky se nezamlouvá části ministrů, ČEZ ani prezidentu Klausovi.

S nominací Aleny Vitáskové do čela ERÚ souhlasil i předseda vlády Petr Nečas. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Aktualizováno. Ve středu 20. července 2011 jmenovala vláda předsedkyní Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou. Funkce se ujme 1. srpna, její mandát je pětiletý. Okolnosti, za kterých se o obsazení důležitého postu rozhodovalo, ČESKÁ POZICE rozebrala 19. července v následujícím článku.

Vláda Petra Nečase se na středečním zasedání bude zabývat návrhem, aby novou předsedkyní Energetického regulačního úřadu (ERÚ) byla jmenována Alena Vitásková. Tuto informaci ČESKÉ POZICI potvrdili dva členové vlády. Jenže není jasné, zda většina ministrů na Vitáskovou kývne, jelikož tato manažerka je spojována jednak s RWE Transgas, a jednak s ruskými plynárenskými podniky.

Podle informací ČESKÉ POZICE by se Vitásková, která celý svůj profesní život věnovala energetice, nelíbila v čele ERÚ některým ministrům nebo společnosti ČEZ. Ale ani prezidentovi republiky, ačkoliv je tato známá manažerka předsedkyní dozorčí rady Nadačního fondu manželů Livie a Václava Klausových. Ve hře o post jsou i další kandidáti, místopředseda ERÚ Blahoslav Němeček či Jiří Feist, ředitel úseku rozvoje ČEZ.

Přes odpor prezidenta

Vláda na tento klíčový post hledá vhodného kandidáta již měsíc, jenže především lobbistické zájmy energetických firem jí dodnes nedovolily šéfa ERÚ jmenovat. Dosavadnímu předsedovi Josefu Fitřovi, který úřad řídil od roku 2004, už 4. července skončil mandát a jelikož kompetence předsedy nejsou převoditelná, vznikl problém. Do jmenování nového šéfa ERÚ totiž nelze učinit rozhodnutí, která spadají do výhradní kompetence šéfa úřadu, například verdikty ohledně cen či udělení výjimek. Podle našich informací v posledních dnech politici a lobbisté vedli intenzivní jednání, koho do této funkci instalovat.

„Nevím o tom,“ odpověděla Alena Vitásková na dotaz ČESKÉ POZICE, zda je pravda, že má být ve středu vládou jmenována předsedkyní ERÚ. Do hry o šéfa ERÚ byl podle zdrojů ČESKÉ POZICE údajně zatažen dokonce i prezident. „Nikdo se mnou o tom nikdy nejednal,“ řekl ČESKÉ POZICI Václav Klaus. Jenže zdroje z Hradu tvrdí, že prezident by na tento post právě Alenu Vitáskovou nikdy nenavrhoval.

Dobré kontakty na Nečase?

Skutečnost, že s nominací Vitáskové souhlasil i předseda vlády Petr Nečas, je spojována i s tím, že manažerka má dobré vztahy s Janou Nagyovou, ředitelkou kanceláře premiéra. „S paní Vitáskovou jsme se sice potkaly, nicméně počet našich setkání lze spočítat na prstech jedné ruky,“ reagovala Nagyová. Na otázku, zda je pravda, že Vitásková jí byla představena v přítomnosti pražského lobbisty Romana Janouška, Nagyová uvedla, že informace ČESKÉ POZICE nejsou pravdivé.

Jelikož Vitásková se nelíbí manažerům ČEZ, je otázkou, zda její nominace není výsledkem lobbistického snažení soukromých hráčů na českém energetickém trhu

Jelikož Vitásková se nelíbí manažerům ČEZ, je otázkou, zda její nominace není výsledkem lobbistického snažení soukromých hráčů na českém energetickém trhu, například RWE Transgas či Energetického a průmyslového holdingu, který vlastní PPF, PPF Partners, J&T a miliardář Daniel Křetínský. Lze jen doufat, že vládní koalice nedovolí, aby do čela ERÚ byla dosazena loutka nějaké silné energetické skupiny. Regulátor by se pak choval konkurenčně, což je že hlediska jeho nezávislosti úřadu absolutně nepřípustné. ODS je v otázce výběru šéfa ERÚ rozpolcená, Věci veřejné se prý snaží vstupovat do jednání a TOP 09 je v roli pasivního pozorovatele.

Časová tíseň

Pokud šéf ERÚ nebude jmenován ani tento týden, vláda se dostane do časové tísně, protože premiér Nečas odjede na čtrnáctidenní dovolenou. Po svém návratu by však předseda vlády narazil na prezidenta Klause. Podle stávajícího zákona má šéfa ERÚ jmenovat vláda na pět let. Novela energetického zákona, na jejímž základě předsedu na šest let jmenuje na návrh vlády prezident republiky, začne platit od začátku srpna.

ERÚ je natolik důležitý úřad, že ho nemůže řídit leckdo. Musí to být osoba, která se v energetice vyzná a u všech aktérů trhu má respekt. Navíc, jak říká bývalý předseda Fiřt, problematika, kterou ERÚ řeší, je složitá a externí pracovník by nebyl schopen se do ní rychle dostat. Proto by podle Fiřta vláda měla jeho nástupce najít z řad stávajících členů vedení ERÚ.

Podle bývalého předsedy ERÚ by vláda měla jeho nástupce najít z řad současných členů vedení úřaduMinistr průmyslu a obchodu Martin Kocourek podle informací ČESKÉ POZICE zhruba před dvěma týdny navrhoval, aby předsedou ERÚ byl opět jmenován Fiřt, jenže neuspěl. Sám Fiřt by na tento post preferoval místopředsedu ERÚ Blahoslava Němečka. Avšak tento zkušený a odborně erudovaný mladý úředník nemusí všem vládním politikům zamlouvat. Problém Němečka spočívá v tom, že politicky za ním nikdo nestojí.

Proto se hledali kandidáti i mimo nynější vedení ERÚ. Kromě Vitáskové může mít jisté šance i Jiří Feist, ředitel rozvoje společnosti ČEZ. Jenže se prý nelíbí premiérovi právě proto, že pochází z vedení české energetické jedničky.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...