Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Vlastimil Tlustý: Dalík nepracoval pro Topolánka. Topolánek pracoval pro Dalíka.

  7:03

Zatímco Topolánkova vláda dělala málo pro zmírnění krize, Nečasův kabinet dělá příliš mnoho pro její prohloubení, říká někdejší rebel ODS.

„Je přece evidentní, že kraje dnes umírají na provize neboli úplatky,“ říká mimo jiné Vlastimil Tlustý. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Bývalý předseda poslaneckého klubu ODS, Středočech, rebel, s příjmením začínajícím na „Tlu-“? Ano, mohl by to být Petr Tluchoř, tytéž charakteristiky však odpovídají i exministrovi financí (v první vládě Mirka Topolánka na podzim 2006) a bývalému členovi strany Vlastimilu Tlustému, který pomohl na jaře 2009 shodit Topolánkovu vládu. ČESKOU POZICI zajímalo, jak Tluchořův předchůdce hodnotí současnou situaci nejsilnější vládní strany i jeho názor na vliv Topolánkova přítele Marka Dalíka.

Občanští demokraté jsou dle Tlustého rozdělení na skupinky krajánků, tluchořovce, topolánkovce, klausovce a dalíky. Při hloubkové sondě do stranického života si někdejší ekonomický expert ODS neodpustil řadu škodolibých posměšků. Nynější ekonomický poradce prezidentské kandidátky Jany Bobošíkové přirovnává současný stav vlády Petra Nečase ke klinické smrti – je jedno, kdy bude odpojena od přístrojů, protože už příliš nezmůže.

Případ Dalík

ČESKÁ POZICE: Jak se díváte na obvinění Topolánkova přítele Marka Dalíka?

TLUSTÝ: Je to akt pozdní spravedlnosti. Dalík byl skutečný šéf ODS. Dalík nepracoval pro Topolánka. Topolánek dle mých pozorování pracoval pro Dalíka. Byl výlučným lobbistou, kterého politika vlastně vůbec nezajímala. I proto se topolánkové líbili „krajánkům“, protože je neunavovali centrální politikou. Fungování ODS podřídil byznysu a provizím. Byl jsem první, kdo se tomu postavil. A byl jsem také první, kdo byl odstraněn v rámci tehdejší transformace ODS. Ve skutečnosti to byla apolitická politická strana, která se neunavovala politickým programem.

ČESKÁ POZICE: Měl jste v době, kdy jste byl ve vládě a v Poslanecké sněmovně, nějaké informace, že Dalík lobboval za nákup pandurů?

Dalíkovy lobbistické zájmy rozhodovaly o tom, kdo je osobou určenou k růstu, a kdo je určený k ,likvidaci‘TLUSTÝ: Stejně jako vy jsem si už tehdy četl v novinách, že dalíci vedli jednání o zbrojních zakázkách. Samozřejmě jsem viděl indicie i jinde. Viděl jsem, že lobbista získal dominantní postavení v politické straně. Dalík byl například vrchní kádrovák. Byl tím, kdo říkal, kdo a jaký post zaujme, nebo z něj naopak vypadne. Krátce po nástupu Topolánka do pozice předsedy ODS začalo být jasné, že rozhodujícím člověkem je Dalík. Jeho lobbistické zájmy rozhodovaly, kdo je osobou určenou k růstu, a kdo je určený k „likvidaci“.

ČESKÁ POZICE: Postavil se tomu někdo?

TLUSTÝ: Pamatuji si, že na jednom grémiu jsme spolu s kolegy dávali najevo, že člověk bez funkce a bez mandátu nemá uvnitř ani vně strany říkat, co a jak má být. Proti tomu se nejprve leckdo ohradil. Pak ale viděli můj osud, protože jsem dalíkům posloužil jako exemplární odstrašující příklad. Byl jsem demonstrativně likvidován, aby se ostatní báli této lobbistické mašinerii postavit. Musím říci, že se povedlo zastrašit obrovské množství lidí. Když jsem vystoupil proti nesmyslným daňovým reformám Miroslava Kalouska, podpořilo mě deset kolegů z poslaneckého klubu. Ale jak běžel čas a represe zesílily, počet mých podporovatelů se redukoval. Mezi oněmi deseti lidmi byl i Michal Doktor. Ten říkal, že Kalouskova pseudoreforma není žádná daňová reforma, že je to popření programu ODS a že to špatně dopadne. Pak se ale nechal zastrašit.

ČESKÁ POZICE: Dovedete si představit, že by se mohl Dalík objevit na jednání s rakouskými zbrojaři v doprovodu tehdejšího náměstka ministra obrany Martina Bartáka, aniž by o tom věděl Mirek Topolánek? A že by si řekl o 480 milionů korun coby fyzická osoba?

TLUSTÝ: Připadá mi dětinské, když se toto někdo snaží tvrdit. Přece všichni aktéři věděli, že Dalík tam byl jako dominantní postava ODS a jako ten, kdo má minimálně generální plnou moc pro vedení takových jednání od Topolánka. Možná dokonce věděli, že je víc než Topolánek. A proto s ním jednali. Náměstek ministra obrany, který tam s ním přišel, to musel u kafe potvrdit, jinak by se ti lidé sebrali a odešli.

ČESKÁ POZICE: Dalík je ale obviněn z toho, že žádal peníze za obchod, který však nemohl ovlivnit.

Že si Dalík řekl o úplatek, je asi zdokumentováno, ale že k tomu měl plnou moc od premiéra, to se nemůže podařit zdokumentovat, přestože všichni víme, že ji mělTLUSTÝ: Považuji za chytrou a zcela logickou reakci vyšetřovatelů, že ho neviní z úplatku, ale z podvodu. Umějí si totiž představit, že jeho jedinou možnou obranu je tvrdit, že žádné kompetence ve skutečnosti neměl. Nikdy totiž nenaleznete dokument, který by říkal, že o všem rozhoduje Dalík. Proto se to nedá dokázat. Že si řekl o úplatek, je asi zdokumentováno, ale že k tomu měl plnou moc od premiéra, to se nemůže podařit zdokumentovat, přestože všichni víme, že ji měl.

Tluchořova vzpoura

ČESKÁ POZICE: Zvenku to vypadá, že středočeská ODS je nepřebernou studnicí bývalých předsedů klubů, kteří neváhají shodit vlastní vládu. V Topolánkově vládě jste byl za rebela vy. Nyní se této role ujala skupina poslanců pod vedením Petra Tluchoře. Co o tom soudíte?

TLUSTÝ: Navenek to vypadá stejně. Důvody oněch dvou rebelií jsou však zásadně odlišné. S těmi, kteří dnes vyslovují nedůvěru Nečasově vládě, jsem se rozešel ve zlém. Žádná spojitost tedy neexistuje. S ODS a jejím tehdejším vedením jsem se rozešel ve chvíli, kdy popřela svůj ekonomický program, jehož jsem byl hlavním spoluautorem. A právě tluchořovci byli těmi, kdo v popření tohoto programu sehrávali významnou roli.

ČESKÁ POZICE: Dnes však tluchořovci naopak tvrdí, že trvají na programu a nezvyšování daní. Stali se z nich strážci programových hodnot?

TLUSTÝ: Tluchořovci mají problém. Pět let jim popírání programu nevadilo. Asi by se u nich daly napočítat desítky příkladů hlasování, ve kterých jim to nevadilo. Já jsem se proti špatné daňové reformě postavil den po jejím ohlášení. Nezpochybňuji, že by někdo nemohl na svůj omyl přijít ve 12:50, to může, v každém případě však před pěti lety stáli tito lidé na opačné straně.

ČESKÁ POZICE: Zeptám se vás jako Středočecha ze Slaného: Kdo je vlastně straník Petr Tluchoř?

TLUSTÝ: Určitě patří ke středočeské zdravotní sekci ODS, což je něco, co bych nazval Kolínská nemocnice, s. r. o. Jde o poměrně vlivnou skupinu lidí ze středních Čech, jež se točí okolo projektu IZIP. Byla dominantní při privatizaci středočeských nemocnic. Je to středočeská „ódeesácká“ zdravotní lobby.

ČESKÁ POZICE:  Kdo do ní patří?

TLUSTÝ: Bývalý ministr zdravotnictví Luděk Rubáš, Petr Tluchoř a europoslanec Milan Cabrnoch.

ČESKÁ POZICE: A proč ten název zrovna podle kolínské nemocnice?

TLUSTÝ: Nevím. To bychom se museli podívat do dávné historie. Někdy před deseti až dvaceti lety se okolo této nemocnice všichni motali. Jak se tam potkávali a kdo se s kým znal, to nevím.

ČESKÁ POZICE: Čím si vysvětlujete náhlé Tluchořovo procitnutí v otázce daní?

TLUSTÝ:  Musím uznat, že mají pravdu. Mohu sice namítat, že žasnu, že jim to pět let nevadilo, nicméně uznávám, že člověk může na své omyly přijít i hodně pozdě. Nezpochybňuji pravdivost a věcnost jejich stanoviska – zvyšovat daně je v době krize nesmysl. Ale zrovna tak to byl nesmysl v roce 2007.

ČESKÁ POZICE: Proč ale reagovali tluchořovci až před měsícem?

TLUSTÝ: Myslím si, že druhým faktor je projekt IZIP. K nesmyslnosti zvyšování daní v době krize přibyla kauza IZIP.

ČESKÁ POZICE: Myslíte tím trestní oznámení, které podal kvůli IZIP ministr zdravotnictví Leoš Heger?

TLUSTÝ: Zkrátka všechno, co se okolo projektu IZIP děje. Vypovězení jeho realizace i trestní oznámení. Prostě zastavení tohoto projektu a jeho vyšetřování.

ČESKÁ POZICE: Šlo o tunelování veřejných peněz?

Zpochybnitelné, a dokonce trestuhodné je, že náklady na IZIP nedosáhly desítek milionů korun, nýbrž stovek milionů a miliard. A to je tunel.TLUSTÝ: Samotný projekt měl na začátku dobrý záměr. Kdyby přišel na několik desítek milionů korun ročně, byl by nezpochybnitelný. Stejně tak je nezpochybnitelné, že lékařům má být k dispozici zdravotní knížka, z níž poznají, co pacient předtím absolvoval a jaká všechna duplicitní vyšetření podstoupil. Elektronická zdravotní knížka je prospěšný projekt. Zpochybnitelné, a dokonce trestuhodné naopak je, že náklady na tento systém nedosáhly desítek milionů korun, nýbrž stovek milionů korun a miliard. A to je tunel.

ČESKÁ POZICE: Pomohla premiéru Nečasovi výměna šéfa poslaneckého klubu, při níž po skandálu s Kristýnou Kočí loni v květnu Tluchoře nahradil Zbyněk Stanjura?

TLUSTÝ: Tato výměna byla naprosto logická, protože přišla po neúspěšném puči, který Tluchoř zorganizoval. Kauzu Kočí vnímám jako jednoznačný pokus o svržení Nečasovy vlády a vytvoření nového vládního půdorysu už bez Nečase. Kdyby se bývalo s pomocí paní Kočí podařilo vytvořit VV II a ty by měly dostatek hlasů na vytvoření vlády s TOP 09 a ODS bez Nečase, byl by to Tluchoř a spol., kdo by řídil vládu. Měli by v rukou rozhodující hlasy, jež by vytvářely většinu.

ČESKÁ POZICE: Nevrací se premiéru Nečasovi jako bumerang personální šachy, při nichž osekával Tluchořovy Středočechy včetně například ministra zemědělství Ivana Fuksy, kterého loni v říjnu vyměnil za Petr Bendla?

TLUSTÝ: Ti, o nichž mluvíme, měli v Topolánkových dobách významný vliv. Zjevně se nesmířili s tím, že v dobách Nečasových jejich vliv slábl. Ostatně proto zorganizovali ten puč. Mimochodem, v onom puči zbývá dodnes nezodpovězená otázka: Kdo to financoval? Desítky a stovky milionů korun, které slibovala Kočí poslancům případných VV II, musely být někde připravené.

ČESKÁ POZICE: Máte nějaký tip?

TLUSTÝ: Nevím. Jen jsem si jist, že ty peníze musely být někým přislíbené anebo někde připravené, když byly slibované těm, kdo měli puč uskutečnit.

Privatizace Budvaru?

ČESKÁ POZICE: Jak se coby bývalý ministr financí díváte na nápad tluchořovců privatizovat Budvar?

Dalíci měli privatizaci tohoto podniku vyhlídnutou jako zajímavou kauzu už dávno. Odhaduji to tak deset let nazpět.TLUSTÝ: I v tomto případě platí vysvětlení, že jde v zásadě o topolánkovce – budu používat pracovní název „dalíci“. Dalíci měli privatizaci tohoto podniku vyhlídnutou jako zajímavou kauzu už dávno. Odhaduji to tak deset let nazpět. Už tehdy se dívali na Budvar jako na zajímavý nápad na privatizaci.

ČESKÁ POZICE: Proč zrovna Budvar?

TLUSTÝ: Byl to jeden z mála neprivatizovaných podniků, jenž měl vysokou hodnotou. Od té doby však byla jeho hodnota úspěšně ničená a snižovaná.

ČESKÁ POZICE: Šlo o úmysl snížit hodnotu Budvaru na minimum?

TLUSTÝ: Myslím, že šlo o směs. Někdo škodil záměrně, jiný zase z hlouposti.

ČESKÁ POZICE: Proč tluchořovci debatu o privatizaci Budvaru znovu otevřeli?

TLUSTÝ: Vrátili se ke starému snu.

ČESKÁ POZICE: Chodili za vámi s tímto snem, když jste byl ministrem financí?

TLUSTÝ: Nechodili. Odjakživa jsem byl považován za klausovce. Tito lidé přebírali moc v ODS s tím, že naprosto otevřeně likvidovali všechny klausovce, a proto jsem byl od nástupu Topolánka určen k likvidaci i já, jen jsem se tomu poměrně dlouho úspěšně bránil. Oni se mnou jako s partnerem nikdy nepočítali. Ostatně proto se orientovali na Kolínskou nemocnici, s. r. o.

ČESKÁ POZICE: Bylo jejich cílem vyšachovat vás ze středočeské ODS?

TLUSTÝ: Přesně tak. Chtěli převzít moc ve středních Čechách, což se jim nakonec s pomocí Bendla podařilo.

ČESKÁ POZICE: Jakou roli v tom sehrál Bendl?

TLUSTÝ: Byl hejtmanem. Šlo o alternativní osobnost. Použili ho jako spojence, protože chtěl také posilovat. To bylo v dobách, kdy krajská zastupitelstva, jež ve velkém reprezentovali zastupitelé ODS, se pokoušela o obrovskou emancipaci. Měli pocit, že jsou autentickými politiky a že celostátní politici nad nimi zbytečně vyčnívají. Tluchoř se tehdy účelově spojil s Bendlem k převzetí moci ve středních Čechách.

ČESKÁ POZICE: Nyní se ale rozešli ve zlém.

TLUSTÝ: Když se dva shodnou, že zlikvidují třetího, ještě to neznamená, že jsou kamarádi.

O „nepolitice“ v krajích

ČESKÁ POZICE: Ustojí Nečasův kabinet hlasování o daních?

TLUSTÝ: Abych použil zdravotnickou terminologii, kabinet Petra Nečase se nachází v režimu klinické smrti a je napojen na přístroje. Bude-li odpojen za týden nebo šest měsíců, je v podstatě jedno, protože pacient ležící na lůžku a připojený k přístrojům toho už příliš nezmůže.

ČESKÁ POZICE: Jaký dopad budou mít výsledky krajských voleb?

ODS kráčí do nicoty. Z jejího dominantního postavení při řízení krajů pravděpodobně nezbude vůbec nic.TLUSTÝ: Ty dorazí nejen středočeskou, ale i celou ODS. Krajské a senátní volby budou pro ODS prozřením do reality.

ČESKÁ POZICE: Jaké prozření máte na mysli?

TLUSTÝ: ODS kráčí do nicoty. Z jejího dominantního postavení při řízení krajů, což odpovídá době před deseti lety, pravděpodobně nezbude vůbec nic. ODS bude v podstatě ve všech krajích v opozici.

ČESKÁ POZICE: Jak se to promítne do podzimního kongresu ODS?

TLUSTÝ: Velmi zřetelně. Kongres má okolo pěti set delegátů, mezi kterými je dosud čtrnáct (krajů) krát patnáct krajských zastupitelů. To je 210 lidí, kteří jsou přesvědčeni, že jedinými perspektivními politiky jsou hejtmani a krajští zastupitelé. Kongres velmi výrazně ovlivňují, protože jsou homogenní. Když se tam letos (kongres proběhne po krajských volbách – pozn. red.) sjede čtrnáct krát pět krajských zastupitelů (smích), změní se dvě věci. Bude jich třikrát méně. A budou bezmocní. Zbytek totiž budou tvořit ostatní delegáti, jako jsou poslanci či senátoři. Mimochodem, odhaduji, že ze současných senátorů také zůstanou trosky. Bude zvolen jeden senátor, nebo dva. I Senát bude pro ODS masakrem.

ČESKÁ POZICE: V čem spočívá zásadní rozdíl v krajském a centrálním pojetí politiky?

Dobré výsledky krajských voleb byly výsledkem dobré centrální politiky. Jak čas běžel, krajští zastupitelé zapomněli, díky čemu volby vyhráli.TLUSTÝ: ODS vznikla v roce 1991 a do vzniku krajů (v roce 2000 – pozn. red.) žádné krajské reprezentace neexistovaly. Pak vznikly, ale na počátku byly vděčné, že díky dobré centrální politice. Dobré výsledky krajských voleb byly výsledkem dobré centrální politiky. Jak čas běžel, krajští zastupitelé zapomněli, díky čemu volby vyhráli.

ČESKÁ POZICE: Díky čemu konkrétně krajští politici vyhrávali?

TLUSTÝ: Díky dobré centrální politice, díky dobrým reformám a díky tomu, že jsme měli silná témata v centrální politice, jimiž jsme oslovovali veřejnost. Měli jsme ekonomickou reformu. A veřejnost se projevovala nejen v parlamentních, ale i v krajských volbách. Když krajské reprezentace dovolily zlikvidovat náš program, když si přestaly uvědomovat, díky čemu jsou vlastně voleny, začal úpadek. Vrcholem tohoto úpadku budou nadcházející krajské volby, kdy uvidí logický výsledek – nemáme program, nemáme osobnosti, nemáme volební výsledky.

ČESKÁ POZICE: Ale to není problém jen ODS.

TLUSTÝ: Stačí se podívat na korupční skandály. Zjistíte, že potíže se svými krajskými reprezentacemi mají všechny politické strany. Začala se totiž projevovat systémová vada krajů. Spočívá v tom, že kraje přerozdělují poměrně velké prostředky, desítky miliard, přitom ale nedělají žádnou politiku a vlastně nikoho příliš nezajímají. Když se v Jablonci zeptáte na krajské zastupitele v Liberci, jsem si jist, že ve většině případů lidé nebudou schopní odlišit radnici v Liberci a zastupitelstvo Libereckého kraje.

To znamená, že někdo, kdo má velké kompetence, je v podstatě anonymní, a ještě k tomu se neprofiluje politicky. Zkuste najít politické rozdíly mezi zastupiteli ČSSD, ODS a dopředu deklarovanými apolitickými kandidátkami typu Liberec vpřed, kteří se dokonce chlubí, že žádnou politiku nemají. To je systémová vada. Máte kompetence v místě, kde není odpovědnost. Když se tam nedělá žádná politika, pak tam není zpětná vazba a kontrola. A logicky se děje to, co vidíte ve všech krajích – politika je vyměněna za provizi. Je přece evidentní, že kraje dnes umírají na provize neboli úplatky.

ČESKÁ POZICE: Co navrhujete?

TLUSTÝ: Kraje prokázaly, že mají být zrušené. Prokázaly, že ani to přerozdělování peněz nedělají dobře. A protože nedělají nic jiného, nemusejí existovat.

ČESKÁ POZICE: Jak dle vás bude vypadat kongres ODS?

TLUSTÝ: Delegáti budou příšerně zděšení. Budou se divit, kde jsou jejich kolegové, kteří tam vždy bývali. Dále se budou ptát, kde jsou jejich posty, které vždy zastávali. V takto zoufalé situaci nepředpokládám, že se lidé budou chovat racionálně. Kongres ODS po krajských volbách zachvátí panika. Určitě se budou navzájem obviňovat. Budou říkat, že za to může ten a onen. Nebudou schopní připustit, že za to mohou oni tím, že připustili odstranění politiky a programu. Podívejte se během cest po republice, kdo si říká o podporu ve volbách. To jsou samí no names a no programs.

ČESKÁ POZICE: Jaké chyby udělal Petr Nečas při správě ODS?

Nečas věděl, že Kalousek není pravicový politik a že všechny jeho nápady jsou někde mezi sociální demokracií a komunisty. Navzdory tomu mu dovolil všechno řídit.TLUSTÝ: Bylo jich mnoho. Topolánkovi dovolil odstranění programu. Dovolil úplné přepuštění ekonomických kompetencí Miroslavu Kalouskovi, přestože o něm vždy mluvil se znalostí situace. To znamená, že věděl, kdo Kalousek je. Věděl, že to není pravicový politik a že všechny jeho nápady jsou někde mezi sociální demokracií a komunisty. Navzdory tomu mu dovolil všechno řídit. To je další fatální chyba. V tuto chvíli je už naprosto jasné, že Nečas není osobnost, která by politickým hráčům dokázala vymezit prostor a řekla, tohle ještě ano a tohle už ne. Uznávám, že se snažil, ale bohužel bezvýsledně.

ČESKÁ POZICE: Jakou budoucnost předpovídáte ministrovi průmyslu Martinu Kubovi, o němž se spekuluje jako o příštím předsedovi a možná premiérovi?

TLUSTÝ: Je to jeden z mála ministrů ODS, který má před sebou politickou kariéru. Zatímco všichni ostatní jsou v tuto chvíli politicky mrtví, už nemusejí nikdy nikam kandidovat, protože přitáhnou tak 16 procent voličů, Kuba politicky mrtvý není. Možná je to dané tím, že je v té šílené situaci uvnitř ODS méně hrozný než ti ostatní. Je jednooký mezi slepými.

Návrat do ODS s Klausem v čele?

ČESKÁ POZICE: Jak se díváte na možnost, že by se vedení ODS ujal v budoucnu Václav Klaus?

TLUSTÝ: Nevím, je-li to myšlenka, která by byla v hlavě Václava Klause. Jeho návrat je ale dnes jedinou nadějí na obrat v hlavách řady členů ODS. Umím si představit, že právě na kongresu, u nějž jinak nemůžeme odhadnout průběh, se mohou vyskytnout lidé, kteří budou říkat: „Poprosme Václava Klause. Pošleme delegaci za Přemyslem Oráčem. Když se vrátí, ODS se z té dnešní bezvýchodné situace bude moci vyhrabat.“

ČESKÁ POZICE: Představme si hypotetickou situaci: v čele ODS a vlády stane Václav Klaus, kterého do funkce premiéra jmenuje Miloš Zeman coby nový prezident. Není to znamení politického úpadku?

Mě vysoké funkce Václava Klause a Miloše Zemana neděsí. Prokázali, že tuto zemi umějí kvalifikovaně řídit, zatímco současná politická reprezentace v čele s vládou Petra Nečase prokázala pravý opak.TLUSTÝ: Mě vysoké funkce Václava Klause a Miloše Zemana neděsí. Prokázali, že tuto zemi umějí velmi kvalifikovaně řídit, zatímco současná politická reprezentace v čele s vládou Petra Nečase prokázala pravý opak. Jediné, co prokázala, bylo vytvoření velkého chaosu, v němž se nic neřídí. Na základě makroekonomických dat se krize dokonce zhoršuje. Zatímco Topolánkově vládě jsem vyčítal, že dělá málo pro zmírnění krize, Nečasově vládě je už třeba vyčíst, že dělá příliš mnoho pro její prohloubení.

ČESKÁ POZICE: Koho budete volit v prezidentských volbách?

TLUSTÝ: Budu volit někoho, kdo už prokázal, že spravovat zemi je řemeslo, které ovládá. Miloš Zeman je určitě jedním z těchto lidí.

ČESKÁ POZICE: A Jan Fischer?

TLUSTÝ: Ten sice spravoval zemi, dle mého pozorování ale příliš alibisticky. V době Fischerovy vlády bylo evidentní, že se realizuje to, co bylo populární. V dobách Zemanových se realizovaly i nepopulární věci. A teď jsme v období, kdy se budou realizovat samé nepopulární věci.

ČESKÁ POZICE: Vrátil byste se do ODS, kdyby se vedení strany ujal Václav Klaus?

TLUSTÝ: V ODS jsem si pozastavil členství, to mi pak bylo zrušeno a navíc jsem byl vyloučen. Jsem tedy v roli trojnásobně vystoupeného člena ODS. V tuto chvíli o návratu vůbec neuvažuji. Do ODS řízené Nečasem, Langerem, Topolánkem, Tluchořem, Bendlem se vrátit nemůžu, ani nechci.

ČESKÁ POZICE: Ptal jsem se na ODS vedenou zakladatelem Klausem.

TLUSTÝ: Nikdy dopředu nic nevylučuji. Jenom vím, že s tou současnou ODS si lámat hlavu nemusím.

Vlastimil Tlustý
Absolvent Vysoké školy zemědělské v Praze a bývalý člen KSČ vstoupil do ODS hned v roce 1991. Počátkem devadesátých let pracoval jako náměstek lidoveckého ministra zemědělství Josefa Luxe. V letech 1992 až 2010 byl poslancem, v letech 1998 až 2002 místopředsedou rozpočtového výboru. Byl rovněž (1998–2006) předsedou poslaneckého klubu ODS.
V první Topolánkově vládě v roce 2006 zastával post ministra financí. Ve druhé Topolánkově vládě ho nahradil Miroslav Kalousek. Tlustý později Topolánka kritizoval za ústup od programu ODS a v březnu 2009 hlasoval ve prospěch návrhu na vyslovení nedůvěry jeho vládě. Následně byl vyloučen z poslaneckého klubu a ODS.
Tlustý je také spojován s řadou kauz, které se týkají jeho soukromého majetku, působení na ministerstvu financí, a v souvislosti se zavražděným kmotrem Františkem Mrázkem dokonce kontaktů na podsvětí. Nejznámější je však aféra, díky níž získal přezdívku „Vlasta Vířivka“. Ve spolupráci s TV Nova a figurantkou natočil před dvěma lety mírně lechtivé scény z vířivky. Reportéři se následně pokusili materiál prodat, aby zdokumentovali vyděračské praktiky v české politice. Chytil se poslanec Jan Morava z ODS, který o snímky projevil zájem. Tlustého nyní dle vlastních slov živí „globálně-ekonomické poradenství“.

Autor:

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...