Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vnitro posílá do České pošty kontrolu. Letos už popáté.

  8:23

Náměstek ministra vnitra Radek Šmerda považuje některé smlouvy státního podniku za nevýhodné. Jde o více než miliardu korun.

foto: © ČTK, montáž ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Ministerstvo vnitra si chce posvítit na hospodaření České pošty. Za poslední rok jde přitom již o pátou kontrolu, což svědčí o napjatých vztazích mezi náměstkem Radkem Šmerdou, jenž má na vnitru poštu ve své kompetenci, a managementem státního podniku. Tentokrát si chce ministerský audit posvítit na projekt datových schránek a na takzvanou hlavní smlouvu mezi Českou poštou a ministerstvem. Celkem jde o více než miliardu korun, které z resoru vnitra do pošty na tyto závazky protečou. 

Dle důvěryhodných zdrojů ČESKÉ POZICE mohou být ve hře rovněž osobní ambice Radka Šmerdy nebo i privatizace České pošty.

Státní podnik Česká pošta spadá pod ministerstvo vnitra, konkrétně pod náměstka pro informační technologie a eGovernment Radka Šmerdu. Kromě doručování dopisů a balíků věnuje i poskytování informačních a komunikačních služeb (ICT). Jde například o projekt datových schránek, jenž pro poštu provozuje společnost Telefónica a který slouží k elektronické komunikaci s úřady a mezi úřady.

Kontrolní „megakomise“

Ministerstvo vnitra ročně posílá na projekt datových schránek zhruba půl miliardu korun. Ministerská kontrola by však měla prověřit i hlavní smlouvu mezi Českou poštou a ministerstvem vnitra, z níž pro resort ročně vyplývají závazky za další tři čtvrtě miliardy. Výsledek prověrky na datové schránky bude znám příští středu. Analýza hlavní smlouvy bude hotova v listopadu.

Česká pošta podle Šmerdy vyčerpala půlmiliardovou částku na provoz datových schránek už v polovině letošního roku

„V úterý se sešla kontrolní komise. Rozdali jsme úkoly. Jednání se zúčastnil generální ředitel České pošty Petr Zatloukal a vrchní ředitel divize ICT podniku Tomáš Ječný. Vyžádali jsme si od nich smlouvu mezi poštou a Telefónicou a faktury za čtyři roky. Chceme provést i analýzu datových zpráv,“ popsal ČESKÉ POZICI cíle kontroly náměstek Šmerda.

V kontrolní komisi, kterou nechal zřídit ministr vnitra Jan Kubice, sedí dle informací ČESKÉ POZICE kromě Šmerdy vysoké „šajby“:

  • Miroslava Oliveriusová, náměstkyně ministra vnitra pro ekonomiku a provoz,
  • Martin Červíček, policejní prezident,
  • Drahoslav Ryba, generální ředitele Hasičského záchranného sboru,
  • Petr Plaňanský, ředitel odboru interního auditu a kontroly ministerstva vnitra,
  • Vladimír Smejkal, vysokoškolský profesor a soudní znalec pro oblast IT.
Datové schránky. Drahé!

Dle informací ČESKÉ POZICE má audit zjistit, zdali ministerstvo vnitra, respektive Česká pošta, neplatí subdodavatelům za ICT služby zbytečně vysoké ceny. Server lidovky.cz v pátek uvedl, že informační systém datových schránek stojí ministerstvo vnitra 700 milionů, ale jejich provozovatel — společnost Telefónica — si účtuje jen půl miliardy. Rozdíl částek vzbudil na vnitru podezření, kde peníze končí.

Spouštěcím momentem kontrolní akce dle informací ČESKÉ POZICE však byla skutečnost, že Česká pošta podle Šmerdy vyčerpala půlmiliardovou částku na provoz datových schránek už v polovině letošního roku. Do konce roku pak má účet narůst o další půlmiliardu a vnitro musí vyřešit, kde chybějící peníze najde.

„Do konce roku musím do vlády předložit žádost o uvolnění peněz ze všeobecné pokladní správy. Peníze na datové schránky totiž nejsou přímo v rozpočtové kapitole ministerstva vnitra. Jsme proto povinni žádat o prostředky ministerstvo financí. Značně narostly především náklady na transakce,“ upozornil ČESKOU POZICI Šmerda.

„Audity ze strany zakladatele probíhaly v minulosti velmi výjimečně. Tím, že jde letos již o pátý audit, tak nás to nepřekvapilo,“ řík mluvčí pošty Mravinac

Kontrakt na provoz datových schránek uzavřela Česká pošta se společností Telefónica v roce 2009. Smlouva je rozdělena na paušální poplatek, který činí asi 120 milionů korun, a na poplatky za jednotlivé transakce. Od podpisu smlouvy se však kvůli nejrůznějším legislativním úpravám náklady na provoz zvyšovaly. „Jen za úpravu, díky níž mají do systému přístup notáři, ministerstvo vnitra muselo zaplatit asi 150 milionů korun. Poslanci mění zákony, aniž by řekli, kdo ty náklady zaplatí,“ vysvětlil ČESKÉ POZICI příčinu finančních problémů pod slibem anonymity státní úředník obeznámený s detaily smlouvy na datové schránky.

Hlavní smlouva? Také drahá.

Dalším důvodem kontroly je přezkum nákladů, které ministerstvo vnitra České poště posílá v rámci takzvané hlavní smlouvy. Podle Šmerdy se v ní prý mohou skrývat zbytečné náklady. Mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák nechtěl podrobnosti kontroly příliš komentovat. Pouze potvrdil již známé: „Ministr vnitra dle zákona o státní kontrole ustanovil kontrolní tým za účelem prověření funkčnosti základní rámcové smlouvy o zajištění komunikační podpory a smlouvy o poskytování služeb provozovatele informačního systému datových schránek.“

ČESKOU POZICI zajímalo, jak se na kontroly dívá vedení České pošty. Příliš nadšení slyšet nebylo. „Audity ze strany zakladatele probíhaly v minulosti velmi výjimečně. Tím, že jde letos již o pátý audit, tak nás to nepřekvapilo. Zatím však nemáme žádné informace, které by ukázaly na nějaké pochybení,“ míní Ivo Mravinac, tiskový mluvčí České pošty.

Útok na šéfa pošty, „Íčko“ a privatizace

V pozadí kontrol může být kromě upřímné snahy uspořit ještě několik dalších motivů, které stojí za bližší prozkoumání. Jedním z nich je, že náměstek Šmerda má údajně o pozici šéfa České pošty sám již delší dobu zájem. Už v létě se prý snažil „vyšoupnout“ generálního ředitele Zatloukala. To se mu ale nepodařilo. Pokud by však audit zjistil vážné pochybení ve významných kontraktech, zřejmě by to pozicí Zatloukala vážně otřáslo. Šmerda nicméně tvrdí, že přechod do České pošty nechystá.

V předvečer krajských a senátních voleb by byl případný průšvih v České poště interpretován jako pochybení ODS

Podle další verze se náměstek Šmerda (ne)přímo zapojil do politického boje. Projekt datových schránek byl vždy považován za dílo exministra vnitra Ivana Langera (ODS). Právě za jeho šéfování resortu byl projekt vytvořen a dohodly se smlouvy s Českou poštou a s Telefónicou. „Po třech letech stojí česká veřejná správa před největší změnou za posledních 200 let, přichází revoluce v komunikaci veřejné správy s občany. A jsem velmi rád, že je při ní klíčovým partnerem pro ministerstvo vnitra Česká pošta. Věřím, že stejně, jako se staly minulostí telegramy, bez kterých jsme si kdysi nedokázali život vůbec představit, opustí v dohledné době českou část planety Země i obálky s pruhem,“ obhajoval projekt před třemi lety Langer. V předvečer krajských a senátních voleb by byl případný průšvih v České poště interpretován jako pochybení ODS.

Nelze vyloučit ani to, že kontrola rozdmýchá debatu o privatizaci České pošty. ICT služby a zejména nově vzniklý odštěpný závod České pošty totiž patří mezi strategické nástroje pro byznys pošty v budoucnosti. Výpadek příjmů z ICT by pro poštu představoval bolestnou ztrátu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!