Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vondrův náměstek Blažek má problém s prověrkou od NBÚ

  20:54

Ani po patnácti měsících ve funkci se Rudolfu Blažkovi nepodařilo získat povinnou bezpečnostní prověrku. Opustí ministerstvo obrany?

Náměstek ministra obrany Rudolf Blažek (na snímku) býval pravou rukou exprimátora Pavla Béma. foto: © ČTK, Česká PoziceČeská pozice

Náměstek ministra obrany Rudolf Blažek (ODS) má potíže se získáním bezpečnostní prověrky, která je pro všechny náměstky na tomto ministerstvu povinná. Bez ní se totiž nemohou seznamovat s citlivými informacemi. Náměstek Blažek, jenž odpovídá za nákupy vojenské techniky celého resortu, si požádal o prověrku na stupeň „tajné“ loni v únoru, krátce před svým nástupem do funkce. Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) mu ji však dle informací ČESKÉ POZICE dosud nevydal. Standardní prověřování pro tento typ prověrky trvá šest měsíců.

Pokud NBÚ prověrku nevydá, bude muset Blažek z resortu odejít. A podle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE tato situace zřejmě nastane v řádu několika příštích dnů. Oficiálně však ministerstvo obrany nechtělo případ příliš rozebírat. „Probíhající bezpečnostní řízení u konkrétních osob nejsme oprávněni komentovat, komunikace v průběhu bezpečnostního řízení probíhá pouze mezi NBÚ a příslušnou fyzickou osobou,“ sdělil ČESKÉ POZICI mluvčí obrany Jan Pejšek.

Nezbytnou podmínkou pro výkon funkce náměstka ministra obrany je podle Pejška platná bezpečnostní prověrka nebo probíhající bezpečnostní řízení k jejímu udělení. „Tento požadavek všichni náměstci splňují,“ dodal Pejšek.

Blažek se při kontaktu s utajovanými skutečnostmi musí nechávat zastupovat podřízenýmiPikantní na celé věci je, že náměstek Blažek se při kontaktu s utajovanými skutečnostmi musí nechávat zastupovat podřízenými. „Na poradě kolegia ministra se například dopředu ohlásí, že referátník Vojenského zpravodajství obsahuje skutečnosti vyžadující prověrku na stupeň ‚důvěrné‘ nebo ‚tajné‘. Ministr obrany před jeho projednáním vyzve všechny účastníky, kteří tuto prověrku nemají, aby místnost opustili, a to včetně náměstků. Náměstek se ale může nechat někým zastupovat,“ prozradil ČESKÉ POZICI důvěryhodný zdroj, který si nepřál být jmenován.

ČESKÁ POZICE se ptala na důvody průtahů prověřování i náměstka Blažka. Ten však na zaslanou SMS nereagoval, a nezvedal ani telefon.

Pražské otazníky

Aniž bychom předjímali problémy Rudolfa Blažka se získáním prověrky, už loni v březnu ČESKÁ POZICE napsala, že se v budoucnu může objevit „kauza Blažek“. Po dobu osmi let (mezi roky 2002 až 2010) byl totiž Blažek pravou rukou pražského exprimátora Pavla Béma, a to na postu náměstka.

Právě v tomto období magistrát nechvalně proslul netransparentními zakázkami, například projektem stavby ústřední čistírny odpadních vod, zavedením čipové karty Opencard a tunelem Blanka.

Loni v prosinci přibyla další kauza. A to když policisté zadrželi šéfa městských strážníků Josefa Kotrouše s úplatkem za přidělení mnohamilionové zakázky na servis vozového parku. Dodejme, že Blažek měl na magistrátu na starosti městskou policii.

Týden po Kotroušově zatčení pak byla zdokumentována nestandardní schůzka v pražském Obecním domě. Sešla se na ní část pražské ODS (Blažek, Bém, Boris Šťastný, Milan Richter), lobbisté Tomáš Hrdlička a Roman Janoušek a nechyběl ani náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák. Dodnes veřejnost neví, o čem se v Obecním domě mluvilo.

A jak to bude dál?

Ministr obrany Alexandr Vondra už přišel o jednoho náměstka. V dubnu Lidové noviny uvedly, že z resortu v září odejde první náměstek Jiří Šedivý. Pokud by ho následoval i náměstek pro armádní akvizice, musel by ministr v krátkém čase shánět už druhého náhradníka do svého týmu.

Náměstek Blažek by navíc odešel se spornými výsledky. ČESKÁ POZICE loni v září upozornila na případ zakázky za téměř sto milionů korun na nákup vojenských uniforem, kterou muselo ministerstvo obrany zrušit. Objevily se totiž spekulace, že výběr vítězné firmy nebyl zcela transparentní. A problémy s uniformami sekci vyzbrojování na ministerstvu obrany provázejí i letos. Nově ministerští úředníci v tendru na stejnokroje nezohlednili armádní standardy.

O dosavadním působení Blažka na ministerstvu obrany leccos vypovídá svědectví dobře informovaného zdroje, který si nepřál být jmenován. ČESKÉ POZICE na adresu Vondrova náměstka řekl: „Trávil většinu času běháním po magistrátu (Blažek je člen zastupitelstva hlavního města — pozn. red.). Obraně se příliš nevěnoval. A potíže ho zřejmě čekají i na domovské Praze 7, kde vede oblastní sdružení ODS.“

Autor: