Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vsaďte si! aneb Šest bodů tajné dohody z Hradu

  12:42

Tajná dohoda z Pražského hradu, která prý zachránila vládu, se pravděpodobně týká ne jednoho, ale hned několika významných policejních postů.

Radek John (VV), PM Petr Nečas (ODS) and Miroslav Kalousek (TOP 09) foto: © ČTKČeská pozice

Stáváme se svědky absurdního divadla. A obávám se, že absurdita se stupňuje. Těsně před hlasováním o nedůvěře vládě Petra Nečase si prezident republiky volá na Hrad hlavní představitele vládních stran. Po bouřlivém a dlouhém jednání je na stole „tajná dohoda“. Prý jakýsi kompromis umožňující přežití vlády, která se dosud sama nazývala vládou boje proti korupci.

Zhruba víme, co jednotlivé strany chtěly před touto schůzkou. A také víme, co je v bytostném zájmu jednotlivých stran a jejich představitelů. Proč je tedy dohoda tajná? Odpověď dávají první hodiny její platnosti. Je zřejmé, že byla dohodnuta výměna policejního prezidenta. Je dohoda politických stran na výměně tohoto funkcionáře legální? Podle dnešních zákonů sotva. Také proto se asi jednotliví protagonisté textem dohody nechlubí.

Kauzu Drobil sledujeme ve speciální rubrice v sekci HOT TOP.

Jaké jsou však další součásti dohody? Něco již vyplouvá na povrch, něco lze odhadnout. Dovolím si tedy spekulovat.

1. Odchod policejního prezidenta a jmenování nového. Z toho, že ministr John ihned začal volat po transparentním výběrovém řízení na obsazení tohoto místa, je zjevné, že dohoda již byla učiněna. Také bych se divil, kdyby Oldřich Martinů vadil sám o sobě. Vadí proto, že Věci veřejné mají „svého“ člověka již od léta. Bylo by podivné, kdyby jméno nového šéfa policie nebylo součástí dohody.

2. Jméno nového šéfa Inspekce Policie ČR. Média spekulují o novém šéfovi zatím neexistující generální inspekce. Ale místo šéfa policejní je dnes volné! Dohoda na jméně byla jistě na stole rovněž…

3. Ukončení kriminalizace policejního prezidenta. Jestliže prezident Klaus udělil policejnímu prezidentovi „na odchodnou“ stříbrnou plaketu, dá se očekávat, že součástí dohody bude rovněž ukončení kriminalizace tohoto generála. Tu osobně nařídil ministr vnitra John minulý týden. Inspekce již koná, provádí výslechy. Lze očekávat rychlé ukončení případu.

4. Ukončení případů premiéra Nečase a ministra Johna. Je zjevné, že pokud má vláda vydržet (což je smyslem dohody), je nutno zamést účast ministra Johna a premiéra Nečase na kauze Drobil krásně pod koberec. Oba mají zjevně máslo na hlavě a na oba je podáno trestní oznámení. Obávám se, že to je to poslední co může vláda „boje proti korupci“ potřebovat.

5. Likvidace šéfa protikorupční police. Má podezřele dobré výsledky. Vzpomeňme na kauzy v Brně, Znojmě nebo v Budějovicích. Příliš mnoho funkcionářů ODS! To nebývalo zvykem. Ministr John se chlubil, že obžalovatelnost v korupčních kauzách stoupla v tomto roce sedmkrát. Vsadil bych se, že šéf protikorupčního útvaru sbalí kufry...

6. Elegantní ukončení kauzy Drobil. Vsadíte se, že se zjistí, že si pan Knetig a ministr Drobil vlastně dělali legraci? Že nikdy nechtěli žádné peníze, neshromažďovali miliardu pro další kariéru pro ministra Drobila… Všechno to bylo nedorozumění.

A tak se obávám, že dohoda o udržení vlády bude mít jeden velký, hmatatelný výsledek. VYŠETŘOVÁNÍ SKONČILO, ZAPOMEŇTE. Vítejte v zemi, kde vládne kabinet rozpočtové zodpovědnosti a boje proti korupci.

Autor je významný český decision maker, který si nepřeje být jmenován. Za jeho hodnověrnost však ČESKÁ POZICE ručí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!