Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Vstup Goldman Sachs do Facebooku vyvolal hysterii

  8:56

Facebook má nového spolumajitele. Téměř desetimiliardová investice banky Goldman Sachs zmobilizovala americkou Komisi pro cenné papíry.

Spokojenost Marka Zuckerberga by mohla zkalit snad jen americká Komise pro cenné papíry. foto: © ČTKČeská pozice

Známý blog Mashable nedávno zveřejnil seznam deseti společností, které letos zahýbou virtuálním světem. Dnes, 7. ledna 2011, je už naprosto jasné, že blogeři na jednu zapomněli – na Facebook. Téměř desetimiliardová investice banky Goldman Sachs hned počátkem tohoto roku ukázala, že kalifornský internetový fenomén nefascinuje jen adolescenty se sklony k virtuálnímu exhibicionismu, ale učaroval i ostříleným byznysmenům z Wall Streetu, kteří doposud exhibovali nanejvýš své do Chanelu zahalené manželky.

Rok 2011 by pro 26letého zakladatele největší sociální sítě na světě Marka Zuckerberga mohl být minimálně stejně významný jako předcházející, ve kterém jeho společnost dosáhla 500 milionů uživatelů, její hodnota se zdvojnásobila na 42,2 miliard dolarů a on sám se objevil na poslední obálce časopisu Time jako nejvýraznější osobnost uplynulých dvanácti měsíců.

Hodnota Facebooku přesáhla 50 miliard dolarů

O tom, že Facebook získal od americké investiční banky Goldman Sachs a ruské investiční společnosti Digital Sky Technologies investici ve výši půl miliardy dolarů, informoval 2. ledna deník The New York Times. Z investice podle amerických novinářů vyplývá, že hodnota firmy činí přes 50 miliard dolarů. To je víc než Yahoo, Deutsche Bank, BMW a téměř dvojnásobek hodnoty našeho ČEZu. Inu mít 550 milionů přátel se vyplácí, o tom už dnes asi nikdo nepochybuje.

Zlatý déšť nad Palo Altem však zdaleka nekončí. Banka Goldman Sachs totiž založila fond, jehož prostřednictvím budou mít možnost i její zákazníci vložit své peníze do sociální sítě. Hodnota fondu by měla dosáhnout 1,5 miliardy dolarů. Peníze Facebook nepochybně využije k tomu, aby se stal ještě důležitější součástí našich digitálních životů. V minulém roce se například hojně spekulovalo o vývoji vlastních mobilních telefonů, plnohodnotné e-mailové službě, vlastním vyhledávači a podobně.

Znovuzrození bubliny

Že by nad internetovou společností, která se zatím ani neobchoduje na burze, ohrnoval Wall Street nos, se Zuckerberg rozhodně bát nemusí. Zájem je tak velký, že Goldman Sachs dokonce zvažuje nabídku předčasně stáhnout. Navíc banka už musela několika zájemcům sdělit, že si budou muset vystačit jen se zlomkem toho, co původně chtěli investovat. Podle informací listu Wall Street Journal totiž už suma nabízených investicí přesahuje několik miliard dolarů. Investoři prý oslovují přímo centrálu banky. Přitom podmínky nejsou zrovna ideální.

Minimální vklad se vyšplhal na dva miliony dolarů, informace o hospodářských výsledcích Facebooku jsou mizivé a investor svůj podíl musí držet alespoň do roku 2013. Zájem ale symbolizuje fascinaci, kterou Facebook u široké veřejnosti budí a vyvolává u některých expertů obavu, zda nebudeme svědky (či oběťmi) renesance internetové bubliny, podobné, jaká praskla koncem devadesátých let minulého století a stála hodně lidí balík peněz.

S tím vším si Mark Zuckerberg momentálně rozhodně hlavu nedělá. Jeho osobní jmění, které časopis Forbes naposledy odhadoval na 6,9 miliardy dolarů, se díky novému ohodnocení prakticky přes noc zdvojnásobilo. Forbes totiž při svých výpočtech vycházel ze staršího ohodnocení, které cenu Facebooku odhadovalo na 23 miliard dolarů.

Vynucené IPO

Čáru přes rozpočet by mladíkovi mohlo udělat snad jen vyšetřování, které po investici Goldman Sachs spustila americká Komise pro cenné papíry. Obchod by totiž mohl narušit padesát let starý americký zákon, který kontroluje obchodování na takzvaných sekundárních trzích a firmám s více než 500 akcionáři nařizuje přejít na veřejné burzovní obchodování. V současnosti se řeší, zda by se Goldman Sachs měl počítat jako jeden akcionář, anebo obchodem vznikly stovky nových shareholderů. Přitom někteří zasvěcenci připouštějí, že podobnou hysterii na sekundárních trzích, jakou vyvolala možnost získat podíly Facebooku, ještě nezaznamenali.

Rozhodne-li komise, že obchod byl protizákonný, může Facebook dotlačit k veřejnému úpisu akcií. Přitom Marc Zuckerberg již v minulosti několikrát zdůraznil, že v nejbližší době IPO neplánuje. Ještě v září minulého roku uvedl člen vedení Facebooku Peter Thiel, že ke vstupu na burzu rozhodně nedojde dřív než koncem roku 2012.

Kdo by ale za současných podmínek měl o IPO vážně uvažovat, jsou konkurenční společnosti Facebooku. Už včera se ozvala sociální síť pro profesionály LinkedIn s tím, že veřejný úpis akcií plánuje ještě na tento rok, podobně jako výrobce sociálních on-line her Zynga. „Kdyby se Facebook objevil na burze před LinkedIn, myslíte si, že by ještě někoho zajímal vstup LinkedIn,“ okomentoval situaci pro tiskovou agenturu Reuters nejmenovaný zdroj...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....