Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výběr šéfa Lesů ČR: Míří ODS k další prohrané bitvě s TOP 09?

  13:01

Do užšího výběru se dostalo pět uchazečů: Jiří Červenka, Michal Gaube, Miloš Pochobradský, Daniel Szórád a Josef Vojáček.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Výběr nového generálního ředitele státního podniku Lesy ČR, který patří do gesce ministerstva zemědělství, se komplikuje. Původní termín, konec ledna, kdy měl ministr zemědělství Petr Bendl vítěze tendru oznámit veřejnosti, nebyl dodržen. Důvody jsou podle informací ČESKÉ POZICE spíše politické než odborné.

Nejde však pouze o rivalitu mezi ODS a TOP 09. Co se týká nového šéfa Lesů ČR, paradoxně nepanuje shoda ani uvnitř strany Petra Nečase. Nejednotnost názorů v ODS může skončit jmenováním osoby, která bude mít k TOP 09 blíže.

Pět finalistů

Ministerstvo zemědělství odmítá tendr, do kterého se původně přihlásilo až 25 zájemců, komentovat. Resort nehodlá sdělit ani jména členů výběrové komise. „Jména standardně nezveřejňujeme do konce výběrového řízení z důvodu jakéhokoliv nátlaku na tyto osoby,“ sdělila mluvčí ministerstva Kateřina Böhmová. Ministr Petr Bendl prohlásil, že jméno nového šéfa se dozvíme tento týden a že se předtím potká se třemi kandidáty, podle informací ČESKÉ POZICE se ovšem do užšího výběru dostalo pět uchazečů.

 • Jiří Červenka (50), člen regionální rady ODS v Karlovarském kraji. V současnosti je jednatelem společnosti Ašské lesy, která je stoprocentně vlastněna městem Aš. Červenka byl v letech 2004 až 2008 ekonomickým náměstkem hejtmana Karlovarského kraje Josefa Pavla.
 • Michal Gaube (44) je  od června 2009 ekonomickým náměstkem Lesů ČR a podnik dočasně řídí od listopadu 2012, kdy na funkci ředitele rezignoval Svatopluk Sýkora. Do Lesů ČR přišel ze společnosti Bohemia Crystalex Trading, kde pracoval jako ředitel centrálního nákupu. Gaube dříve působil v Union bance na postu ředitele pražské pobočky.
 • Miloš Pochobradský (35) je poradcem ministra zemědělství pro oblast lesnictví, byl i členem dozorčí rady Lesů ČR. Starosta Bačetína v Královéhradeckém kraji a člen ODS byl v minulosti také odborovým předákem Lesů ČR. Svůj zájem řídit tento státní podnik potvrdil ČESKÉ POZICI již začátkem loňského prosince. „Lidé z lesnické veřejnosti, kde mám podporu, mi řekli, že bych se na tu funkci hodil. Že mám podporu pro to, abych nejenom něco kritizoval, ale abych pro to i něco udělal vážně, a tím pádem abych se ucházel o post ředitele,“ řekl Pochobradský ČESKÉ POZICI. Jako trochu problematické se však jeví, že Pochobradský údajně vede s podnikem Lesy ČR soudní spor, a navíc nikdy nepůsobil ve skutečné manažerské funkci.
 • Daniel Szórád (42). Od září 2009 pracuje ve společnosti Swedwood, která je součástí švédské skupiny IKEA. Předtím byl téměř osm let obchodním ředitelem lesnické společnosti CE Wood, která v roce 2011 skončila v konkurzu. Podle deníku E15 Lesy ČR u soudu přihlásily pohledávku vůči CE Wood za více než 200 milionů korun.
 • Josef Vojáček (42) je kvestorem České zemědělské univerzity v Praze, ale veřejnosti je znám jako bývalý úspěšný ředitel státního podniku Vojenské lesy a statky ČR, který spadá pod ministerstvo obrany. Vojáček vojenským lesům po jmenování ministrem Karlem Kühnlem šéfoval od prosince 2004 do konce roku 2009, kdy ho z funkce odvolal tehdejší ministr obrany Martin Barták.
  Po příchodu Alexandra Vondry na ministerstvo obrany se údajně uvažovalo o návratu Vojáčka do čela vojenských lesů, protože je považován za srdcaře a odborníka. Jenže ke comebacku nakonec nedošlo, protože ministerstvo údajně zjistilo, že Vojáček těsně předtím, než ho Barták vyhodil, podepsal smlouvu na lesní štěpku na deset let se společností, v níž má vliv miliardář Richard Háva, blízký přítel místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska.
  Vojáček má však podle deníku E15 silnou vazbu na bývalého ředitele Lesů ČR a současného místopředsedu poslanecké sněmovny Jiřího Olivu z TOP 09. Bývalý šéf vojenských lesů měl podle deníku E15 dobré vztahy i s někdejším šéfem holdingu Less Janem Mičánkem, a právě směrem k této, dnes již zkrachovalé společnosti zjistila kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) v podniku Vojenské lesy a statky vážné pochybení. Jenže na druhou stranu je pravda, že NKÚ najde něco prakticky všude…
Politický rébus

Kdo z finálové pětky nakonec uspěje? S největší pravděpodobností rozhodne politika, i když je otázka, proč do čela podniku, který je sice státní, hledat politicky spolehlivého ředitele, když šéf by měl vést společnost odborně, a v optimálním případě přes několik volebních období. Na druhou stranu rovněž jistě není ideální situace, pokud se v parlamentní demokracii politicky exponovaná místa, třeba ve vládě, obsazují politicky inertními odborníky. Zhruba v této obecné rovině se odehrávají politické debaty i o budoucím šéfovi státních lesů.

Zdroje ČESKÉ POZICE uvádějí, že ODS nechce připustit, aby podnik Lesy ČR nakonec řídila osoba blízká TOP 09Největší spory o obsazení postu panují v nejvyšším vedení ODS, kde silná moravská větev, zejména Zbyněk Stanjura a Pavel Blažek, údajně prosazují Pochobradského. Druhá část ODS však preferuje Červenku, údajně by jim nevadil ani Gaube. Zdroje ČESKÉ POZICE uvádějí, že ODS nechce připustit, aby podnik Lesy ČR, patřící do gesce resortu zemědělství, za které ve vládě odpovídá ministr Petr Bend, nakonec řídila osoba blízká TOP 09. Ostatně Miroslav Kalousek by prý nikdy nedovolil, aby jakoukoliv ekonomicky významnou organizaci patřící do resortů TOP 09 řídil někdo z ODS či ze strany LIDEM.

Nejasné stanovisko ODS může vést k tomu, že nakonec nikdo z trojice Pochobradský, Červenka, Gaube neuspěje a vyhraje buď Vojáček, nebo Szórád. Pokud se tak stane, kvůli „ztrátě“ Lesů ČR se očekává další prohloubení sporů mezi některými klíčovými politiky ODS.

Autor: