Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Vydá ministr Pelikán zadrženého IT experta Rusku, nebo USA?

  10:03
O vydání Rusa Jevgenije Nikulina, zatčeného českou policií ve spolupráci s americkou FBI a označovaného ruskými médii za hackera číslo jedna, požádali Američané nótou ministerstvu zahraničí 16. listopadu. Tentýž den ale ministerstvo spravedlnosti obdrželo žádost o vydání od ruské generální prokuratury.

Jevgenij Nikulin a jeho bílé lamborghini na stránkách ruského serveru Gazeta.ru. foto: Gazeta.ruLidovky.cz

Hovězí polévka s těstovinami a koprovka. K pití čaj. Tak vypadalo obědové menu Jevgenije Nikulina ve středu 23. listopadu v pankrácké věznici. Právě v ní čeká 29letý Rus na verdikt české justice. Ta rozhoduje, jestli bude muž, kterého ruská média označují za hackera číslo jedna, vydán ke stíhání do USA, anebo zamíří do Moskvy.

Obě supervelmoci se přetahují o údajně mimořádně schopného IT experta. Američané ho viní, že v roce 2012 dokázal ukrást 80 milionů osobních dat ze sociální sítě LinkedIn a ze serverů společností Dropbox a Formspring. Navíc zaznívá vážné podezření, že nešlo o „pouhý“ kriminální čin, nýbrž o promyšlenou špionážní aktivitu ruské tajné služby FSB, pro niž údajně Nikulin pracoval.

Cenná špionážní „trofej“

Rusa zatkla česká policie ve spolupráci s americkou FBI v centru Prahy počátkem října na základě žádosti kalifornského soudu. Ve středu 23. listopadu pak české ministerstvo spravedlnosti potvrdilo, že řeší i žádost ruského státu o Nikulinovo vydání. Moskva přišla s obviněním, že v roce 2009 ukradl 3450 dolarů (88 tisíc korun) pomocí elektronického platebního systému Webmoney.

Nikulin může pro Američany představovat cennou špionážní „trofej“

Americká i ruská žádost přistály na ministerstvech zahraničí a spravedlnosti ve stejný den – 16. listopadu. O přípustnosti vydání – ať už americké, či ruské justici – bude nyní rozhodovat Městský soud v Praze. Poslední slovo však v takových případech náleží ministrovi spravedlnosti. Jak naznačil bývalý šéf české rozvědky Karel Randák, rozhodně však nepůjde o pouhou právní bitvu.

Nikulin může pro Američany představovat cennou špionážní „trofej“. „Mohl by jim prozradit celý systém. Kdyby se rozmluvil, teoreticky by jim mohl potvrdit, že napadání cizích serverů je u Rusů součástí informační války,“ řekl LN Randák. A nepochybuje, že ruský stát je v hackování velmi aktivní. „Je to službou FSB podporovaná záležitost. Nedivil bych se, kdyby k nim patřil i Nikulin. Je proto pochopitelné, že ho chtějí z průšvihu dostat,“ upozornil exšéf Úřadu pro zahraniční styky a informace.

Výměna za Snowdena

Randák dále naznačil, že v případě vydání do USA by mohla následovat transakce, do níž by byl zahrnut i americký hacker číslo jedna Edward Snowden. Tento bývalý zaměstnanec americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) a CIA v roce 2013 vyzradil médiím informace o utajeném programu USA na celosvětové sledování telefonů a elektronické komunikace.

Podle bývalého šéfa rozvědky karla randáka pokud o Nikulina Rusové opravdu stojí, tak by ho mohli vyměnit za Edwarda Snowdena

Od té doby se vyhýbá americké justici a žije v Moskvě, protože Rusko odmítlo žádosti o jeho vydání do Washingtonu. „Pokud o Nikulina Rusové opravdu stojí, tak by ho mohli vyměnit za Snowdena. Teoreticky si to dovedu představit,“ myslí si bývalý šéf rozvědky Randák.

O Nikulinovo vydání požádali Američané nótou zaslanou ministerstvu zahraničních věcí 16. listopadu. Ve stejný den však ministerstvo spravedlnosti obdrželo žádost o vydání od ruské generální prokuratury. Může nastat i paradoxní moment, kdy by soud vyhověl oběma žádostem. „Pakliže se sejde více žádostí o vydání téže osoby, budeme posuzovat podmínky přípustnosti vydání ve vztahu ke každé z těchto žádostí samostatně,“ vysvětlila mluvčí soudu Markéta Puci.

Odveta

Konečný verdikt má však v rukou ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Zákon o mezinárodní justiční spolupráci v trestních věcech určuje, že ministr v takových případech zvažuje pořadí, v jakém byly žádosti doručeny, či okolnosti spáchání trestných činů včetně jejich závažnosti.

Rusové postup amerických vyšetřovatelů kritizují. „Ruská strana odmítá uskutečňovanou praxi exteritoriální jurisdikce, vnucovanou USA celému světu. Trváme na předání zadrženého ruského občana Rusku,“ řekl v říjnu po zadržení Nikulina Alexej Kolmakov, mluvčí ruské ambasády v Praze.

Podle Rusů jde o odvetu USA za Edwarda Snowdena, který získal v Moskvě azyl

Podle Rusů jde o odvetu USA právě za Snowdena, který získal v Moskvě azyl. „Vztahy USA a Ruska jsou poznamenány vzájemným obviňováním z hackerství a Rusko odmítá do USA vydat Edwarda Snowdena, který zveřejnil údaje o neoprávněném sledování počítačových systémů americkou tajnou službou. Ve věci Jevgenije Nikulina jde zřejmě o reciproční krok, obvyklý v diplomacii, ale nepřípustný z hlediska trestního práva,“ konstatovali podle Českého rozhlasu Nikulinovi obhájci během rozhodování soudu o jeho vzetí do vazby.

Samotný Nikulin u soudu tvrdil, že není nijak zdatný v ovládání počítače. S vydáním do USA nesouhlasil, protože se, jak uvedl týdeník Respekt, obává, že má jeho případ „politický podtext“. Dalším důvodem pak bylo riziko vysokého trestu, který by mohl od americké justice vyslechnout. Nikulin si také stěžuje na nedobrý zdravotní stav a chybějící léky, které užívá. Česká policie už v říjnu uvedla, že se muž bezprostředně po zatčení zhroutil.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...