Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Výhledy 2017: Českou politickou scénu čeká proměna

  10:11
Volební rok 2017 odstartoval o několik dní dříve svatoštěpánským projevem Miloš Zeman. Ještě než si v lednu 2018 vybereme z kandidátů na Pražský hrad, odehrají se na podzim volby do sněmovny.

Babiš a Zeman si podávají ruce foto:  Michal Šula, MAFRA

Příští rok vypukne v Česku prezidentský předvolební shon. Lidé budou sice novou hlavu státu vybírat až v lednu 2018, všechno podstatné se ale odehraje dříve: oznámení kandidátů, shánění podpisů pod petice, shromažďování peněz na propagaci. A nakonec i samotná kampaň, v níž se vedle věcných argumentů celkem jistě objeví i podpásovky.

Velká část politické scény má v kalendáři červeným fixem zakroužkován 8. březen. Někdy kolem data čtvrtého výročí své inaugurace by totiž prezident Miloš Zeman měl oznámit, jestli se pokusí o obhajobu mandátu. Právě tomu, zda bude znovu kandidovat, přizpůsobí mnohé politické strany výběr případných protikandidátů. Stručně řečeno: začne hledání Antizemana. A to zdaleka nejen u stran, které se od současného prezidenta liší svými ideovými východisky.

Prezidentští kandidáti

Výběr vlastního (proti)kandidáta začíná být důležitý i pro sociální demokracii. Ve finále minulé přímé volby byl její bývalý předseda Zeman tím, koho bez okolků podpořila proti kandidátovi pravicové TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi. Čím dál zřetelnější sbližování prezidenta s hlavním konkurentem ČSSD, jímž je hnutí ANO vicepremiéra Andreje Babiše, však nutí nejsilnější vládní stranu k přehodnocení podpory Zemanovi.

Jména, která se objevila na konci roku 2016, se ale v naprosté většině rýsovala jen v rovině spekulací. Málokdo naplno řekl, že do prezidentské volby skutečně zasáhne.

Nedávno k hledání vlastního nominanta na Pražský hrad vyzval ministr vnitra Milan Chovanec. ČSSD se totiž obává vzniku jí nepřátelské osy Zeman–Babiš, pokud by současný pán Hradu mandát obhájil. Ovšem i další strany uvažují, koho do volebního klání vyslat. Jména, která se objevila na konci roku 2016, se ale v naprosté většině rýsovala jen v rovině spekulací. Málokdo naplno řekl, že do prezidentské volby skutečně zasáhne.

Takto média zmiňovala šéfa Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého, exministra spravedlnosti a současného europoslance Jiřího Pospíšila, diplomata Petra Koláře, předsedu ústavního soudu Pavla Rychetského, ministra obrany Martina Stropnického nebo dnes již bývalého senátora Zdeňka Škromacha.

Dosud je tak nejvážnějším zájemcem o křeslo nejvyššího politického reprezentanta textař Michal Horáček. Z doby, kdy mu patřila sázková společnost Fortuna, disponuje značným majetkem. Nemá tak problém s financováním kampaně z vlastní kapsy. Proto si také mohl dovolit veřejně vyhlásit svou kandidaturu, k níž nepotřebuje podporu žádné ze stran.

ANO a ČSSD

Ještě než si lidé začnou vybírat z kandidátů na Pražský hrad, odehrají se volby do Poslanecké sněmovny. Poprvé v novodobé historii se premiérem (politickým, ne úřednickým) může stát politik, který nevzejde z funkcionářů ČSSD nebo ODS. Hnutí ANO se v předvolebních preferencích pohybuje kolem 30 procent, druhá sociální demokracie ztrácí přibližně deset procent. Aby subjekt vedený ministrem financí Babišem volby skutečně vyhrál a měl šanci sestavit vládu, bude muset splnit tři předpoklady.

Pokud to Andrej Babiš myslí vážně s cílem stát se premiérem, musí opustit od osobních útoků na konkurenty a pokusit se naklonit si potenciální partnery pro případnou koalici

Prvním je silná kampaň vedená jak kontaktně, tak na sociálních sítích. ANO plánuje ušít předvolební propagaci na základě detailních průzkumů takzvaně na míru. Druhým faktorem je, aby se před volbami politici hnutí nenamočili do žádné aféry – to by totiž nabouralo budovanou představu o čistotě jeho politiků. Za třetí: pokud to Andrej Babiš myslí vážně s cílem stát se premiérem, musí opustit od osobních útoků na konkurenty a pokusit se naklonit si potenciální partnery pro případnou koalici.

Sociální demokracie v prosinci otočila směr a zvolila si cestu výrazné levice. Otázkou je, nakolik bude předseda strany Bohuslav Sobotka pro voliče věrohodný coby obhájce takového programu. „Sociální demokraté zvítězili dvakrát za sebou, nikomu se ale ještě nepodařilo vyhrát třikrát v řadě. Výsledky posledních voleb navíc nebyly ze strany ČSSD nijak zářné. Nedokážu si představit, že by ČSSD dokázala vyhrát,“ odhaduje politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci.

To, v jaké kondici se ČSSD do kampaně pustí, napoví i březnový sjezd. Vedení strany by potřebovalo okysličit o charismatické tváře, které za sebou mají výsledky v komunální politice a dokážou se vžít do role levicového bijce – takovým kandidátem může být například náchodský starosta Jan Birke.

Lidovci a starostové

Už nyní lze rovněž předpovědět, že předvolební kampaň bude velice tvrdá, a reálně hrozí, že i „špinavá“. Policejní reorganizace, miliardová arbitráž mezi Českými drahami a Škodou Transportation, kauzy Beretta či Vidkun vytvořily dosti nepřátelskou, až válečnou atmosféru mezi ANO a ČSSD, respektive mezi babišovci a zákulisními hybateli sociální demokracie.

Černým koněm voleb se mohou stát lidovci a starostové. Ovšem jen za předpokladu, že se jim podaří domluvit na technologii sestavení společných kandidátních listin, najdou celostátního lídra s ekonomickým zaměřením – a především že se nerozhádají.

Černým koněm voleb se mohou stát lidovci a starostové. Ovšem jen za předpokladu, že se jim podaří domluvit na technologii sestavení společných kandidátních listin, najdou celostátního lídra s ekonomickým zaměřením – a především že se nerozhádají. Pak by takový subjekt, spekuluje se o názvu Lípa, mohl dosáhnout třeba až k 15 procentům.

„Vývoj v posledních 27 letech ukazuje, že šanci na úspěch má subjekt, který sází na liberální a neagresivní voliče, již v politice apelují na morálku a dobré mravy. Takový prostor tu je, a pokud se podaří domluvit KDU-ČSL a STAN dvoukoalice, mohou zopakovat někdejší úspěch Čtyřkoalice. ČSSD nemusí mít druhé místo jisté,“ dodal Šaradín. Známý politolog naopak vidí skepticky budoucnost TOP 09: „Pokud nepřijde s něčím zásadním, pětiprocentní hranice se jí může velmi vzdálit.“

ODS a Realisté

Na pravici se lídrem pravděpodobně stane ODS, která se pohybuje kolem deseti procent. Zajímavým hráčem by se mohli stát Realisté (Strana regionů) Petra Robejška

Na pravici se lídrem pravděpodobně stane ODS, která se pohybuje kolem deseti procent. Zajímavým hráčem by se mohli stát Realisté (Strana regionů) Petra Robejška, avšak klíčovým faktorem bude, kolik peněz ze své peněženky upustí miliardář Marek Dospiva – jinak podporovatel nového subjektu české politiky. Úspěch z minulých voleb by mohl zopakovat i Tomio Okamura a jeho hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD).

„Dlouhodobě se hovoří o důležitosti sociálních sítí. Příští rok ale vidím jako první, kdy se opravdu hlavní část boje o nerozhodné voliče povede právě tam. Příkladem je SPD Tomia Okamury, který na sítích vytvořil vlastní realitu a tím mobilizoval voliče,“ uvedl Šaradín. Podle politologa lze očekávat, že do sněmovny se dostane více stran. „Složení Poslanecké sněmovny bude roztříštěné. Myslím, že voliči se nebudou bát podpořit více subjektů,“ uvedl Šaradín.

Začíná superpolitický rok

Volební rok 2017 odstartoval o několik dní dříve. Svým svatoštěpánským projevem ho zahájil Miloš Zeman, který opět ukázal, ke komu má na politické scéně momentálně nejblíže. Pochválil ministra financí Andreje Babiše, jehož hnutí ANO bude na podzim hlavním soupeřem sociální demokracie premiéra Bohuslava Sobotky. „Poprvé po mnoha letech budeme mít vyrovnaný nebo dokonce přebytkový rozpočet, což je způsobeno nejen tím, že roste ekonomika, ale také tím, že se lépe vybírají daně a brání se daňovým podvodům,“ prohlásil Zeman.

Vládnímu hnutí ANO poblahopřál také k vítězství v nedávných krajských volbách. Babiš kontroval prohlášením, že prezidentův projev byl „sjednocující“, ocenil jeho názor na EU i plánovanou cestu do Bílého domu. Příklon Hradu k Babišovi je špatnou zprávou pro sociální demokracii. Už teď prezident využije každou příležitost, kdy může své bývalé straně zatopit. Za vzpomínku stojí třeba lánský puč, k němuž došlo po minulých sněmovních volbách.

Boj o změny

Pokud by na podzim 2017 vyhrálo volby ANO, Babiš se stal premiérem a Zeman o pár měsíců později obhájil mandát, ČSSD by v případné nové koalici, vzniklé na podobném základu jako ta současná, hrála o poznání slabší roli. Zeman ve svatoštěpánském projevu připomněl, že když chce, dokáže zůstat nestranný. Zmínil spor mezi ČSSD a ANO o policejní reorganizaci, který v létě otřásal vládou.

Boj o změny v policii se zřejmě promítne i do volební kampaně. Nejvyšší ústavní činitel se v něm ale nepostavil ani na jednu stranu barikády. „Prezident má usmiřovat. Pouze na jedné straně to samozřejmě nemůže dělat,“ řekl Zeman. Chybné kroky byly podle hlavy státu ve sporu o reformu policie jak u ANO, tak ČSSD. Ve stejné době, kdy se uskuteční volby do sněmovny, bude vrcholit prezidentská kampaň. Hlavu státu půjdou Češi volit v lednu 2018, zkušenost z minulé přímé volby ale ukazuje, že to podstatné se odehraje o týdny dříve.

Rok 2017 však nebude jen rokem voleb. Rodiče se mohou těšit na daňové úlevy, zvýší se minimální mzda o patnáct set korun. Od začátku ledna si děti na základkách nekoupí čokoládu a kuřáci si nejspíše nezapálí v restauraci.

Tomáš Tománek

Rok 2017 v České republice

  • leden

Valorizace důchodů. Průměrně vzrostou o 308 korun měsíčně.

  • 1. ledna

V platnost vstoupí několik novinek: zvýšení minimální mzdy, další zvýhodnění rodin s dětmi, přísnější regulace hazardu, přísnější pravidla pro provoz domácích kotlů.

  • leden–únor

Má začít platit „lex Babiš“. Firmy, v nichž má člen vlády aspoň 25 procent, odstřihne od veřejných zakázek, nenárokových dotací a investičních pobídek.

  • březen

Volební sjezd ČSSD rozhodne o dalším směřování sociální demokracie. Předseda strany Bohuslav Sobotka má funkci téměř jistou, boj se povede o místopředsednické funkce, zejména o post prvního místopředsedy, který obhajuje Milan Chovanec.

  • 1. března

Další fáze EET: evidence začne platit i pro maloobchod a velkoobchod.

  • březen

Rok před vypršením mandátu prezident Miloš Zeman oznámí, zda bude svůj post obhajovat. Zřejmě až poté se začnou ve velkém vynořovat další kandidáti. Strany s jejich nominacemi dosud čekají právě na Zemanovo rozhodnutí.

  • 24. března

Končí předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš, který prohlásil, že zvažuje kandidaturu na úřad prezidenta. V čele akademie jej vystřídá biochemička Eva Zažímalová.

  • březen–duben

Nejvyšší vedení KDU-ČSL a Starostů budou schvalovat případné spojenectví pro sněmovní volby.

31. března

Skončí těžba v černouhelném dole Paskov na Ostravsku.

  • 1. dubna

Vznikne dopravní regulátor, který bude mimo jiné rozhodovat o dopravcích zejména v železniční dopravě a dohlédne na ceny.

  • duben

Miloš Zeman navštíví Bílý dům. Do Washingtonu ho pozval nově zvolený prezident Donald Trump.

  • 12.–20. dubna

Poprvé se uskuteční jednotné přijímací zkoušky na střední školy z matematiky, gramatiky a literatury.

  • 31. května

Měl by začít platit zákaz kouření v restauracích a na dalších veřejných místech. Zákonodárci jej však mohou ještě pozměnit.

  • 1. července

V platnost vstoupí nová přestupková norma. Vzrostou sankce například za ztěžování práce zdravotnické záchrance, zavádí se nový přestupek, jímž je urážka policisty či úředníka.

  • 31. července

Končí mandát předsedkyni Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové.

  • červenec

Ministerstvo financí by mělo spustit účtenkovou loterii.

  • 1. srpna

Začne přísnější dohled nad držiteli zbraní. Zbrojní průkaz bude oproti nynějším deseti letům vydáván jen na pět let, lékaři získají přístup do registru majitelů zbraní, aby mohli včas varovat policii před potenciálně nebezpečným střelcem.

  • říjen

Uskuteční se volby do Poslanecké sněmovny. Přesný termín ještě nebyl vyhlášen.

  • listopad–prosinec

Bude vrcholit kampaň před prezidentskými volbami, které se odehrají zkraje roku 2018.

Kauzy u soudů

  • Nejvyšší soud rozhodne, zda má ČSSD pozůstalým po advokátovi Zdeňku Altnerovi zaplatit 337 milionů korun.
  • Čeká se vyhotovení obžaloby v kauze, která se týká jízdenek pražského dopravního podniku. Městská firma platila firmě spojené s lobbistou Ivo Rittigem.
  • Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková loni v létě podala odvolání proti rozsudku, který jí poslal na 8,5 roku do vězení.
  • Soudy se budou zabývat několika větvemi kauzy Nagygate. V jedné z nich je obžalován expremiér Petr Nečas.
  • Peripetie okolo podivného nákupu letounů Casa neberou konce. Státní zástupce musí znovu pilovat obžalobu exministryně obrany Vlasty Parkanové.
  • Justice bude hledat odpověď na otázku, zda je možné použít jako důkaz v korupční kauza Davida Ratha policejní odposlechy.
  • O udělení bezpečnostní prověrky se s Národním bezpečnostním úřadem pře kancléř Vratislav Mynář.
  • Sledovaný bude zdravotní stav Romana Janouška, kterému soud ze zdravotních důvodů přerušil výkon trestu do 25. listopadu 2017.
  • Vězení by rád opustil i lobbista Marek Dalík, dovolává se k Nejvyššímu soudu.
  • Letošní rok bude ožehavý i pro 24 obviněných politiků a podnikatelů ze severních Čech, mezi nimiž je i exhejtmanka Jana Vaňhová. V případu jde o miliardové defraudace eurodotací.
  • Pokračuje stíhání bývalého olomouckého exhejtmana Jiřího Rozbořila a dvou vysoce postavených důstojníků v kauze Vidkun.
  • V případu Beretta uvízla kromě protikorupčního detektiva i vlivná státní zástupkyně Dagmar Máchová.
  • Letošní rok bude důležitý i v politicky výbušné záležitosti týkající se firmy Agrotec Andreje Babiše, jež čelí obžalobě za ovlivňování zakázek na České poště.
  • Do února by mělo být jasné, jestli vznikne revizní posudek na ocenění majetku OKD, jak nařídil Obvodní soud pro Prahu 2. Státu podle žalobců vznikla škoda téměř šest miliard korun.
  • Nezákonnou privatizací Mostecké uhelné společnosti se zabývá obžaloba Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.
  • S napětím očekává rozhodnutí české justice ruský hacker Jevgenij Nikulin. O jeho vydání z českého vězení usilují jak USA, tak Rusko.

Na dopravu má jít 80 miliard

  • I letos čeká na řidiče v letní sezóně řada uzavírek, modernizovat se má D1, opravovat by se měly další silnice druhých a třetích tříd. Příjemnější bude odpuštění dálniční známky na dálnicích kolem velkých měst.
  • Radary na D1 se objevily už v loni. V letošní sezóně, konkrétně od dubna, by měly ohlídat pět úseků s dlouhodobým omezením. Měřit se má mezi obcí Psáře a Soutice, mezi Jihlavou a Velkým Beranovem a Měřínem a Velkým Meziříčím. Další dva úseky budou teprve vybrány.
  • Ministerstvo dopravy chce letos zahájit dopravní projekty za 80 miliard korun. Mezi nimi je například stavba nových úseků D35, která naváže na D11 a spojí Hradec Králové s Lipníkem nad Bečvou, obchvat Otrokovic na D55, dostavět se má také D1 mezi Říkovicemi a Přerovem. Pokračovat se má na stavbě D3 mezi Bošilcem a Borkem a na D7 mezi Postoloprty a Bitozevsí.
  • Dálnice D1 se bude letos modernizovat na osmi úsecích. Řidiči tak musejí počítat se zúženími, na kterých budou muset zpomalit. Pracovat se má u Jihlavy, Měřína nebo Velké Bíteše.
  • Modernizovat se má také na železnici, konkrétně na trati mezi Rokycany a Plzní, rekonstruovat se má železniční stanice Ostrava-Vítkovice, stanice Olomouc nebo hala pražského Hlavního nádraží.
  • Od prvního ledna nemusejí mít řidiči na dalších jedenácti úsecích autostrád dálniční známku. Jde primárně o obchvaty velkých měst, mezi nimi je část Pražského okruhu, dálnice kolem Plzně, Ústí nad Labem, Olomouce, Prostějova nebo Berouna.
  • Letos by se měl začít připravovat projekt na dokončení pražského vnitřního okruhu. To, kudy bude pokračovat z tunelu Blanka, by mělo být ale definitivně jasné až na konci roku 2018.
  • Zákaz vjezdu kamionů do Prahy kvůli obtížím s dostavbou vnějšího okruhu měl platit už od ledna. Magistrát s ním stále počítá, ale nejdříve od poloviny roku.
  • Opravovat by se měly další silnice druhých a třetích tříd. Původně ministerstvo dopravy s jejich financováním nepočítalo, vláda se ale shodla, že by na silnice měla jít stejná částka jako loni, tedy tři miliardy korun.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...