Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výzkumné středisko AdMaS jako stamilionový průšvih?

Evropa

  20:13

Stavařský projekt v Brně, na nějž jde z evropských fondů 818 milionů korun, se vážně zpožďuje. Padlo už i trestní oznámení.

Základní kámen poklepal v prosinci 2012 i někdejší řešitel projektu AdMaS a současný rektor Petr Štěpánek (druhý zprava) a minulý rektor Karel Rais (zcela vpravo). foto: © VUT BrnoČeská pozice

Nové stavební materiály včetně vývoje „chytrého“ betonu. Tomu se má v následujících letech věnovat výzkumné centrum AdMaS, které vzniká při Vysokém učení technickém v Brně (VUT). Bude stát 818 milionů korun z evropských fondů. Podle zjištění ČESKÉ POZICE jde ovšem o jeden z nejproblematičtějších výzkumných projektů, které v Česku vznikají. Samo ministerstvo školství jej označuje za „rizikový“. Pokud středisko nesplní požadavky, hrozí mu sankce i ztráta dotace – teoreticky i stamilionů korun.

Centrum, u jehož zrodu stál nový rektor VUT, stavař Petr Štěpánek, má značné zpoždění a neplní původní harmonogram. Navíc padlo i trestní oznámení. Podle informací ČESKÉ POZICE tomu bude 22. března rok, co policie šetří, zda nedošlo k trestnému činu při realizaci stavby a fakturaci. „Oznámení podávalo ministerstvo školství na základě podnětu doručeného do schránky korupce@msmt.cz,“ uvedl Radek Melichar z tiskového odboru. Bližší informace k povaze eventuálního deliktu jsou neveřejné a ve stadiu vyšetřování.

Policie ČR spolupracovala na šetření přímo s příjemcem. VUT si dalo vypracovat znalecký posudek, zda mu nevznikla škoda během výstavby areálu. „V posudku se konstatuje, že na základě předložených podkladů a místního šetření žádné škody na majetku VUT v průběhu výstavby nebyly zjištěny. Posudek byl koncem roku 2013 předán zástupci orgánu činného v trestním řízením,“ říká mluvčí VUT Jitka Vanýsková. Letos v lednu ještě ministerstvo školství zkontrolovalo dokumentaci k veřejné zakázce na dodavatele stavby.

Ve skluzu až hanba...

Centrum AdMaS, jež vzniká v královopolském kampusu, má i vážnější problém. Enormní skluz. „Projekt má zhruba roční zpoždění se stavbou, zejména vzhledem k přepracování projektové dokumentace. V návaznosti na to jsou poměrně znatelně zpožděny i nákupy přístrojového vybavení, nábor výzkumníků a plnění monitorovacích indikátorů. V důsledku toho považuje ministerstvo školství projekt AdMaS za rizikový,“ zní stanovisko resortu, který řídí dotyčný Operační program Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI).

Projekt AdMaS má zhruba roční zpoždění se stavbou... Ministerstvo školství jej považuje za rizikový.Podle Melichara byli již loni zástupci projektu upozorněni na malý pokrok i riziko odebrání dotace. Zpřísnily se termíny pro nákup přístrojů, došlo k nutným změnám a další kontrole. „Projektu byla prodloužena realizace z původního termínu 30. června na 31. prosince 2014, která by měla být splnitelná,“ uvádí resortní mluvčí s tím, že neplnění takzvaných indikátorů přinese odpovídající finanční sankce pro příjemce – pro VUT.

Zpoždění vzniklo dle kvestora Vladimíra Kotka kvůli nutnému rozpracování projektové dokumentace, která se musela přizpůsobit výzkumným technologiím. Postup zdrželo i uzavírání smluv s dodavatelem stavby. „VUT si je vědomo rizik souvisejících s realizací projektu AdMaS, ale zastává názor, že dojde ke splnění závazných indikátorů, a není tedy důvod, aby došlo k odnětí dotace nebo uplatňování sankcí,“ sdělil ČESKÉ POZICI kvestor Kotek, podle nějž dělá brněnská technika vše pro to, aby dokončila stavařské centrum co nejdříve.

A co budoucí udržitelnost?

Centrum AdMaS, které má rozvíjet tuzemské stavební inženýrství, sestává ze dvou výzkumných větví: vývoje pokročilých materiálů a vývoje konstrukcí. Jeho ideovým otcem je profesor Petr Štěpánek, který od 1. února zastává funkci rektora. Ředitelem centra byl až do 30. září, neboť předtím požádal děkana stavební fakulty o uvolnění z funkce, čemuž nebylo vyhověno. Štěpánek pak sám 24. července podal výpověď. Z projektu AdMaS se tak torchu stává „horký brambor“, k němuž se nechce příliš hlásit ani rektor, děkan či kvestor... Není divu: projekt představuje vážná rizika do budoucna.

Jde mimo jiné o takzvanou udržitelnost, tedy schopnost fungovat i bez evropských peněz. Ač si středisko vytklo smělé cíle ve spolupráci s průmyslem a stavebními firmami, zůstává otázkou, nakolik se je podaří splnit. „Udržitelnost je samozřejmě ohrožena, zvláště po pravděpodobném zkrácení dotace z fondů EU. Potom všechny již vynaložené a dotacemi nekryté náklady půjdou na vrub rozpočtu VUT,“ kritizuje projekt jeho někdejší výzkumný pracovník, jenž je rektorovým jmenovcem – jmenuje se taktéž Petr Štěpánek.

Tento architekt otevřeně hovoří o možných milionových pokutách z Generálního finančního ředitelství kvůli výplatě mezd ze start-up rozpočtu či porušování zákoníku práce. „Největším problémem projektu AdMaS je manažerské selhání jeho vedení, za které byl do léta zodpovědný nynější rektor, a místní ,jánabráchismus‘, kdy jsou všichni všem navzájem zavázáni a vzájemně propojeni, takže i bez vůle k nápravě,“ tvrdí jmenovec Petr Štěpánek.

Štěpánek říká: „Nerealistické plány má centrum AdMaS již ve svém rodném listě. Problém je, že až dojde k lámání chleba, tedy v okamžiku, kdy projekt bude muset být udržitelný, tak ti, kdo ,projedli‘ jeho startovací rozpočet, už za něj často zodpovědní dávno nebudou.“

Straník v čele výzkumného ústavu?

Ministerstvo školství bude nejspíše brzy řešit i oprávněnost výběru nového ředitele centra AdMaS. Od dubna jej má řídit Zdeněk Dufek, šéf jihomoravské ČSSD, který je spojencem hejtmana Michala Haška. Podle brněnské Mladé fronty Dnes se proti angažmá kontroverzního Dufka (stavaře, ale též doktora práv ze Sládkovičova) ozvali i akademici; sám premiér Bohuslav Sobotka jej nazval „šíbrem, manipulátorem a kmotrem“.

Vedení vysoké školy kritiku odmítá. Dufek byl prý vybrán z jedenácti uchazečů na základě odborné kvalifikace, nikolik stranicky. Případné problémy vznikajícího centra by ale Dufek řešil nejspíše přímo s ministrem školství, jímž je Marcel Chládek – rovněž z ČSSD.

  • Tento článek vznikl ve spolupráci České pozice a deníku Lidové noviny.